اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بیماری آب آوردن مغز چیست؟/ راه درمان بیماری هیدروسفالی

هیدروسفالی یا آب آوردن مغز بیماری است که معمولا در بین سالمندان بروز پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار شادمان، زیاد شدن مایع مغزی نخاعی در قسمت‌های مختلف مغز به شکل غیر طبیعی را هیدروسفالی یا آب آوردن مغز می گویند که می توان گفت بیماری بسیار خطرناکی است. این بیماری همراه با علائم شایعی چون از دست دادن کنترل مثانه یا میل مکرر به ادرار کردن، از دست دادن حافظه، از دست دادن مداوم مهارتهای تفکر یا استدلال دیگر، سختی در راه رفتن و هماهنگی یا تعادل ضعیف است.

هیدروسفالی یا آب آوردن مغز هیدروسفالی به تجمع مایع درون حفره­‌های عمیق مغز (بطن مغز) گفته می­‌شود. مایع اضافی باعث افزایش سایز بطن مغز شدند و به مغز فشار وارد می‌کند. مایع مغزی نخاعی از بطن­‌های مغز عبور می­‌کند و مغز و نخاع را شستشو می­‌دهد. اما فشار بسیار زیاد مایع مغزی نخاعی که به هیدروسفالی مرتبط است می‌­تواند باعث آسیب دیدگی بافت­‌های مغز و اختلالات متعددی در عملکرد آن شود.

این بیماری معمولا به علت ضربه به سر در حین تصادف، دعوا کردن یا حوادثی از این قبیل، نه تنها مغز را شدیدا تکان می دهد، بلکه ناحیه های زیرین آن مانند ناحیه زیر عنکبوتیه را نیز تحت تاثیر قرار داده ایجاد می شود. این تکان های شدید معمولا مجراهای عبور مایع مغزی نخاعی را مسدود و یا مختل می کند و سبب تجمع مایع در قسمتی از مغز می شود و گاهی اوقات هم این بیماری ژنتیکی و مادرزادی خواهد بود.
 
احتمال بروز هیدروسفالی در هر سنی وجود دارد، اما معمولا شیوع آن در میان نوزادان و افرادی که ۶۰ سال به بالا سن دارند، بیشتر است. درمان جراحی هیدروسفالی می­‌تواند به حفظ سطح طبیعی مایع مغزی نخاعی کمک کند. برای کنترل علائم بیماری یا رفع مشکلات ناشی از هیدروسفالی به روش‌­های درمانی متعددی نیاز است.

این بیماری تنها با عمل جراحی قابل درمان خواهد بود و در هیدروسفالی مادرزادی و اکتسابی، نیاز است که برای کاهش فشار بر روی مغز، درمان سریع انجام شود. اگر این بیماری درمان نشود فشار بر روی مغز زیاد شده و باعث آسیب مغزی می شود.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.