اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علت خواب زیاد در سالمندان چیست؟

سالمندان معمولا علاقه زیادی به خواب و استراحت زیادی دارد که اگر این مسئله کنترل نشود، مشکل ساز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، سالمندان معمولا علاقه زیادی به خواب و استراحت زیادی دارد که اگر این مسئله کنترل نشود، مشکل ساز خواهد شد، ممکن است سالمند شما مدام احساس خستگی کند که این نشانه خوبی برای سلامت سالمند نیست.

خستگی می تواند در سطوح مختلف بر سالمندان تاثیرگذار باشد. از نظر جسمانی، آنها ممکن است در انجام کامل فعالیت های عادی خود دچار مشکل شوند، به مدت زمان بیشتری برای استراحت نیاز داشته باشند، با خطر افزایش یافته زمین خوردن مواجه باشند، و در هماهنگی حرکات خود دچار مشکل شوند. از نظر ذهنی، نشانه های خستگی ممکن است در قالب کاهش هوشیاری، کاهش تمرکز، و افزایش فراموشی نمایان شوند. نشانه ها ممکن است از لحاظ عاطفی نیز تجربه شوند و بیماران تحریک پذیری بیشتر، عصبانی شدن سریع‌تر، افسردگی و انزوای بیشتر را تجربه کنند.

باید به این نکته توجه کنید که خواب سالمندان نقش مهمی در سلامت آنان دارد چراکه خواب ناکافی و نامناسب به‌تدریج باعث بروز اختلالات جسمی و روانی در او خواهد شد. مدت زمان خواب طبیعی حدود ۶ تا ۹ ساعت است که در نزد افراد مختلف متفاوت است. بهترین زمان خواب برای سالمندان خواب شبانه است و مشاغل شیفتی اصلا مناسب آنها نیست. افراد سالمند به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. سالمندان باید در شب به اندازه‌ی کافی بخوابند تا در روز احساس راحتی کنند و از زندگی و زنده بودن خود لذت ببرند.
 
خواب روزانه به کارکرد بهتر مغز کمک می‌کند. سالمندان می‌توانند در طول روز هم بخوابند. خواب میان‌روزی، بهتر است بین ساعات ۳-۱ بعدازظهر باشد. سالمندان نباید بعد از ساعت ۶ عصر بخوابند زیرا ممکن است با خواب شبانه تداخل داشته باشد.

بیماری هایی چون کم خونی، تیروئید، اختلالات التهابی، سرطان،عفونت، سندرم خستگی مزمن می تواند از علت های خستگی و خوابیدن زیاد باشد که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.