اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علائم کبد چرب چیست؟

اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود که می تواند سلامت افراد را به خطر اندازد.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، کبد چرب یک بیماری سهل و ممتنع است که قابل پیشگیری و درمان بوده و استرس مضاعف در خصوص این بیماری منطقی نیست و نیازی به پیگیری تشخیصی ــ درمانی با فواصل کوتاه‌مدت ندارد. وجود مقادیر اندک چربی در کبد طبیعی است، اما مقدار زیادتر می تواند برای سلامتی مشکل ایجاد کند.

کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول هایی ترمیم و پاکسازی میکند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده بیار باشند در این کار اختلال رخ می دهد. وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود ؛ کبد چرب یک موقعیت مخرب را در بدن ایجاد می کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتلا ندارد.

بیماری کبد چرب مختص افراد چاق نیست، بلکه کبد چرب در افراد لاغر هم دیده می‌شود. به خصوص افرادی که چربی افراد شکم و کمر دارند. شاید این بیماری بی سر و صدا باشد اما در صورت عدم درمان می تواند آرام آرام پیشرفت کند. کبد چرب غالباً بدون علامت است و در بررسی‌های دوره‌ای و غربالگری مشخص می‌شود. آزمایشات خون، سونوگرافی، ام‌آرآی و حتی نمونه‌برداری کبدی در مواقع لزوم، مبین کبد چرب خواهد بود.

علل ایجاد کبد چرب چیست؟

مصرف الکل و مشروبات الکلی، اضافه وزن، نداشتن فعالیت بدنی سالم یعنی همان ورزش و تحرک مفید، سوء تغذیه، فشار بالا، بارداری و مصرف داروهایی همچون آسپرین، تتراسایکلین و استامینوفن می تواند باعث ایجاد کبد چرب شود.

علائم بیماری کبد چرب

احساس خستگی و بی حالی مداوم، کاهش وزن، حالت تهوع، ضعف عمومی، درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم، سردرگمی، مشکل در تمرکز،گیجی و تمایل به خونریزی راحت تر و سریع  از علائم کبد چرب است.

درمان کبد چرب

ورزش منظم و به‌خصوص ورزشهای هوازی و استقامتی و رژیم‌های غذایی اساس درمان هستند. ورزشی که منجر به کاهش وزن و قند و چربی خون شود می‌تواند موجب کاهش چربی کبد شود،مطالعات نشان داده‌اند که ورزش منظم حتی اگر منجر به کاهش وزن نشود می‌تواند چربی کبد را کاهش دهد.

بیماران مبتلا به کبد چرب باید از مصرف چربی‌های اشباع، شکر، نمک، سیگار و غذاهای حاوی کربوهیدرات زیاد مثل شیرینیها و برنج خودداری کنند. مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه برای بهبود کبد چرب به‌شدت توصیه می‌شود.

داروها فقط بنا به ضرورت علمی و میزان محدود کاربرد دارند که صرفاً باید با تجویر پزشک صورت پذیرد.
گرچه ویتامین ای (E) به‌عنوان آنتی اکیدان می‌تواند در درمان بیماری نقش داشته باشد اما مصرف بی‌جا و بی‌رویه آن به‌شدت زیان‌بار است.

در مجموع کبد چرب یک بیماری سهل و ممتنع است که قابل پیشگیری و درمان بوده و استرس مضاعف در خصوص این بیماری منطقی نیست و نیازی به پیگیری تشخیصی ــ درمانی با فواصل کوتاه‌مدت ندارد.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی سالمندان باید بر چه مبنایی باشد؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.