اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

وجود ۵۲ هزار بازنشسته در صندوق بیمه روستاییان/ ۱۵ سال سابقه بیمه پردازی، شرط بازنشستگی صندوق بیمه روستایی

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر گفت: در سال جاری حدود ۵۲ هزار نفر در صندوق بیمه روستاییان و عشایر بازنشسته شده‌اند و حدود ۶۴ هزار خانواده نیز از مستمری فوت سرپرست خود استفاده می‌کنند.

علی اخوان بهبهانی معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر اظهار کرد: خدمات مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت خدماتی است که صندوق ارائه می‌دهد. توجه کنید که درخدمات از کارافتادگی‌ای که صندوق ارائه می‌دهد بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و بیمه تامین اجتماعی تفاوتی وجود ندارد، حتی کمیسیون پزشکی صندوق نیز در سازمان تامین اجتماعی تشکیل می‌شود و به معنای دیگر بررسی پرونده ازکار افتادگی افراد در سازمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد.

وی میزان سنوات صندوق بیمه کشاورزان و روستاییان را نسبت به سایر بیمه‌ها کمتر دانست و ادامه داد: به معنای دیگر فرد با داشتن ۱۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه و با شرط داشتن ۶۵ سال سن می‌تواند با معادل ۲۰ روز حقوق مستمری، بازنشسته شود درحالی که در سایر بیمه‌ها از جمله بیمه تامین اجتماعی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

اخوان بهبهانی درباره امکان پرداخت و دریافت مستمری بیشتر نیز تصریح کرد: تا پیش از این، چنین امکانی در صندوق وجود نداشت، اما با تمهیداتی صورت گرفت از چندماه آینده این امکان در صندوق به وجود خواهد آمد تا فرد بتواند بالاتر از میزان تعهدی دولت پرداخت و درزمان بازنشستگی نیز مستمری بیشتری دریافت کند.

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی برخی از حواشی مطرح شده درخصوص صندوق بیمه اجتماعی، مانند؛ «صندوق ورودی دارد، اما خروجی ندارد» و از این قبیل را نوعی جفای لفظی درحق صندوق دانست و بیان کرد: همانطور که اطلاع دارید کف بیمه‌پردازی در صندوق ۱۵ سال است و با توجه به آنکه صندوق درسال ۱۳۸۴ تاسیس شده است درواقع امسال شاهد آغاز بازنشستگی برخی بیمه‌شدگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هستیم و در سال جاری حدود ۵۲ هزار نفر بازنشسته شده‌اند و حدود ۶۴ هزار خانواده نیز از مستمری فوت سرپرست خود استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه درخصوص بیمه روستاییان فرهنگسازی و تبلیغ مناسبی نشده است، گفت: این مورد شاید به دلیل برخی از وعده‌های غیرعملی است که به آن‌ها داده شده است، وعده‌هایی که مبتنی برقانون نبودند.

اخوان بهبهانی درباره گله برخی از روستاییان مبنی بر عدم امکان عضویت در بیمه پس از سن ۵۰ سالگی نیز خاطرنشان کرد: این مورد قانون مصوب دولت است و هر زمان که قانون تغییر کند ما نیز طبق آن عمل خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید

سن بازنشستگی برای بیمه شدگان روستایی چند سال است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.