اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه عمر موهای خود را طولانی کنیم؟

شانه کردن موها در صورتی که خیس باشد می تواند سبب آسیب و شکنندگی موهای شما شود.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، موها رشته هایی محکم اند به طوریکه هر رشته از مو می تواند ۱۰۰ گرم وزن داشته باشد اما یک استثنا هم برای مو وجود دارد و آن هم موی خیس و مرطوب است، بسیاری از افراد، پس از حمام رفتن و در حالی که مو‌ها همچنان خیس است، با برس یا شانه، مو‌های خود را شانه می‌کنند. اگر شما نیز در زمره چنین افرادی هستید، باید بگوییم وقت آن رسیده است تا از این عادت خود دست بردارید؛ چرا که این مسئله می‌تواند به رشته مو‌های شما آسیب برساند.
در زمانی که موهای شما خیس اند، پیوندهای هیدروژنی پروتئین ها، نسبتا پیوندهای ضعیف تری نسبت به پیوندهای (پروتئین- پروتئین) در زمان خشک شدن موها دارند و این باعث راحت تر آسیب دیدن موها زمان شانه کردن آنها  شود. وقتی که موی خیس را شانه میکنید متأسفانه، مو کشیده می شود و مانند یک باند لاستیکی به شکل اولیه برنمی گردد و در نتیجه کنده یا شکسته می شود.

بیشتربخوانید: ورزش موجب حفظ سلامت مغز می‌شود

همچنین، کشش مو باعث تغییر شکل کوتیکول(لایه ی محافظ مو) و  بلند شدن و ترک خوردگی لبه های کوتیکول می شود. حتی بعد از خشک شدن موها باز هم، پوشش کوتیکول آن بلند شده باقی می ماند و باعث می شود موهای شما خشک و آسیب دیده شوند. این یعنی که موهای مرطوب به مراقبت بیشتری نیاز دارند تا حالت خود را حفظ کنند. پس از اتمام شستن موها، آب اضافی موها را با دستتان بگیرد.

 


 
بعد از حمام یک حوله جاذب آب دور موهایتان بپیچید تا به آرامی خشک شود،از ماساژ دادن موهایتان با حوله خودداری کنید همچنین از حرارت زیاد روی موهای خود خودداری کنید. در حالی که موهای خشک می توانند درجه حرارت تا ۳۵۰ درجه فارنهایت (۱۸۰ درجه سانتیگراد) را تحمل کنند، موهای مرطوب نیاز به دمای کمتری دارند.

برای شانه کردن موهایتان از یک شانه دندانه درشت  یا انگشتان دست خود استفاده کنید تا به آرامی موهای مرطوب را جدا کنید. برای جلوگیری از گره خوردن، موها را بخش بخش کنید: ابتدا انتهای موهای خود را، سپس وسط تا انتهای موها  و در آخر ابتدای موها (نزدیک ریشه ها) را شانه کنید.

همچنین در کنار این دستورالعمل های اساسی، هنگام خیس بودن موها از صاف کردن آنها خودداری کنید- صاف کننده های مدرن تا دمای تقریباً ۴۰۰ فارنهایت (بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد) به موها حرارت میدهند. که در واقع می تواند آب را درون موهای شما را بگیرد و با از دست رفتن آب و رطوبت موها، ایجاد شکنندگی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.