اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آیا ورزش کردن به هنگام سرماخوردگی ضرر دارد؟

یک ورزشکار حرفه ای که شغلش ورزش کردن است در صورتی که سرما بخورد باید مدتی را استراحت کند تا سرماخوردگی او خوب شود.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، سرماخوردگی التهاب راه های تنفسی است که در اثر سرایت ویروس ها به وجود می آید. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می‌یابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود.

سرماخوردگی شایع ترین بیماری است که در سراسر جهان انسان ها را گرفتار می کند. لازم است بدانید که عامل سرما خوردگی باکتری نیست!سرماخوردگی توسط ویروس ها ایجاد می شود، به همین دلیل استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان سرماخوردگی کاری بیهوده است.

یک ورزشکار حرفه ای که شغلش ورزش کردن است در صورتی که سرما بخورد باید مدتی را استراحت کند تا سرماخوردگی او خوب شود اما نکته ای که اهمیت بیشتری دارد این است که در هنگام سرماخوردگی و استراحت بدن ضعیف شده و مدتی طول می کشد تا توان سابق را بازیابد.
 
با وجود بحث های بسیاری که دراین زمینه وجود دارد ، به نظر میرسد حداقل در بین بالغین ویروس سرماخوردگی از فرد به فرد منتقل میشود و فرد ویروس را از راه تنفس به بینی و راه هوایی خود وارد میکند. سرماخوردگی های شدید بسیار مسری تر از موارد خفیف هستند زیرا حجم وسیعتری از ویروس را به اطرافیان منتقل میکنند. از این رو لازم است هر گونه سرفه ، عطسه و ترشحات بینی را با استفاده از یک دستمال کاغذی کنترل کرد و دستمال کاغذی استفاده شده در سطل انداخت . همچنین توصیه اکید میشود دست ها را نیز مکررا با آب و صابون شست تا میزان انتقال ویروس را کاهش داد.

بیشتربخوانید: ورزش موجب حفظ سلامت مغز می‌شود
 
افزایش سن ، سیگار کشیدن ، استرس ذهنی ، تغذیه نامناسب ، تحمل خستگی های مزمن و نداشتن خواب کافی از جمله عللی هستند که باعث اختلال عملکرد سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به عفونت ها هستند . طی دوره های کاهش شدید کالری دریافتی و کاهش وزن سریع ، سیستم ایمنی بدن به شدت آسیب میبیند. تا میتوانید از این موارد دوری کنید.

تحقیقات اخیر ثابت کرده اند ، افرادیکه دارای فعالیت فیزیکی منظم هستند و ورزش میکنند به صورت میانگین تعداد روزهاایی که دچار سرماخوردگی میشوند ، ۵۰% کمتر از افراد غیر ورزشکار است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.