اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

برای کاهش درد دندان چه کنیم؟

درد دندان یکی از دردهایی است که می تواند موجب ناراحتی، عفونت و شکستگی دندان شود.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، دندان درد یکی از شایع ترین شکایات است و میتواند کاملا دردناک و طاقت فرسا باشد، دندان درد میتواند در هر زمان و معمولا بدون هشدار و علائم قبلی رخ دهد اگر در دندان یا لثه عفونت وجود داشته باشد،ممکن است که در اطراف این درد شدید و خسته کننده میتواند شما را دیوانه کند و اگر آن را درست نکنید،ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن دندان باشد.

یکی از عواملی که موجب استرس و مشکلات روانی در افراد می شود درد دندان‌هاست. عفونت و پوسیدگی دندان‌ها به دلیل خرابی‌ ریشه دندان یا لثه‌هاست که آسیب دیده‌اند. پوسیدگی دندان‌ها و رسیدن آن به عصب و ریشه موجب عفونت لثه‌ها یا شکستگی دندان ها می‌شود. ممکن است گاهی این شکستگی به دلیل شکستن پسته، بادام، گردو و فندق با دندان ها اتفاق بیفتد که با به وجود آمدن این نوع عارضه، باکتری‌ها به راحتی به دهان راه می یابد.خوردن غذاهای بیش از حد گرم یا سرد مانند مواد نشاسته‌ای، قندی می‌تواند به عفونت دندان‌ها کمک کند.

بیشتر بخوانید: دوش آب گرم یا دوش آب سرد؟

از جمله عوارض این بیماری می‌توان به سردرد، تب شدید، اضطراب، استرس، تنش‌های عصبی و بی‌خوابی اشاره کرد. عفونت دندان یا همان آبسه زمانی بروز می‌کند که دندان‌ها پوسیده شود و باکتری‌ها به راحتی به لثه‌ها و استخوان‌ها نفوذ کرده باشد.

با وجود این عفونت‌ها، دندان‌ها و لثه‌ها دچار ورم و درد خواهد شد.افراد مبتلا می‌توانند یک حبه سیر خردشده روی دندانی که درد می‌کند بگذارند یا آب و نمک مخلوط شده را هر شب در دهان شان بچرخانند تا دندان‌های شان به خوبی ضدعفونی شود.

 

افراد می‌توانند ازروش های طب سنتی برای رفع درد دندان‌های خود استفاده کنند اما اگر پوسیدگی و عفونت شدت داشته باشد فرد مبتلا باید فوری به پزشک مراجعه کند تا بیماری گسترش نیابد. استفاده از میخک برای درمان دندان‌ها بسیار مفید است. برای رفع دندان درد مخلوط میخک، بابونه و عسل هم می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد.

خیلی عجیب است که دندان ها معمولا در شب هنگام و یا در طول تعطیلات آخر هفته که کلینیک های دندانپزشکی تعطیل هستند،درد میگیرد هنگامی که شما به این درد مبتلا میشوید،تنها چیزی که توقع شنیدنش را ندارید،این است که دو روز صبر کنید تا دندانپزشک را ببینید که در این مواقع برای مقابله با درد دندان،داروهای خانگی موثر هستند.

 به هنگام دندان درد شدید باید از خوردن قند و شکر خودداری کنید چرا که به عنوان یک منبع غذایی برای باکتری ها عمل میکند که ممکن است،باعث دندان درد شود همچنین نوشیدنی های خیلی سرد و یا خیلی گرم ننوشید و به منطقه آسیب دیده حرارت مستقیم ندهید. کرم ها یا ژل های ضد درد را روی لثه آلوده نکنید، زیرا ممکن است موجب آسیب آن شوند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.