اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تاثیر نوشیدن آب بر سلامتی

محاسبه دقیق میزان آب مورد نیاز بدن به سن، جنس، فعالیت های روزمره در طول روز بستگی دارد که در سلامتی زندگی سالمندان نیز نقش اساسی دارد.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، میزان مصرف مایعات نکته اساسی و مهم برای سلامتی است که بیشتر افراد به ویژه سالمندان به آن بی توجه هستند. کم آبی در بدن زمانی اتفاق می افتند که بدن آب و مایعات کافی برای انجام فرآیندها وعملکرد طبیعی در اختیار ندارد و اگر اب کافی جایگزین نشود دچار اختلال در عملکرد خواهد شد. کمبود آب در هر سنی و در شرایط مختلف به وجود می اید اما در کودکان و سالمندان شرایط بحرانی ایجاد خواهد کرد. کم آبی در سالمندان ممکن است ناشی از مصرف داروهایی باشد که سالمندان به دلیل بیماری های شایع در این سن مصرف می کنند. عفونت هایی مانند کلیه و مثانه نیز از جمله علل ایجاد کننده کم آبی در سالمندان هستند.

عملکرد تمام اعضای بدن به آب وابسته است که نقش مهمی  در افزایش سلامتی  انسان ایفا می کند، در همین راستا می توان به برخی از فواید نوشیدن آب و نقش آن در بدن از جمله اینکه ۷۵ درصد مغز از آب تشکیل است، دمای بدن را تنظیم می کند و ۸۳ درصد از حجم خون از آب تشکیل شده است.
 

 همچنین آب مواد زائد بدن را حذف می کند چرا که ۷۵ درصد از حجم عضلات از آب تشکیل شده است وبه  جذب مواد مغذی در بدن کمک کرده و از تمام اعضای حیاتی بدن محافظت می کند. تبدیل غذا به انرژی ،مرطوب  کردن اکسیژن برای تنفس، کمک به حمل مواد مغذی به سلول ها  و سلامت عملکرد کلیه ها  از دیگر  مواردی است که به آب وابسته است.

بیشتر بخوانید: ۱۱ عادت رایجی که سلامت شما را به خطر می اندازد

با نوشیدن مقدار آب توصیه شده در روز، می توان از بروز حملات قلبی پیشگیری و یا احتمال ابتلا به آن را کاهش داد. طی تحقیق منتشره در نشریه آمریکایی  اپیدمیولوژی، احتمال مرگ ناشی از حملات قلبی، در کسانی که روزانه بیش از ۵ لیوان در روز آب می نوشد نسبت به کسانی که کمتر از ۲ لیوان در روز آب می نوشند، ۴۱ درصد کاهش می یابد.

آب، حلالی است که در آن بسیاری از موادی که برای اعمال سلولی لازم است حل می شود. آب موادی را که در خود حل کرده است در بدن انتقال داده و از طریق خون و مایع بین سلولی در اختیار سلول ها قرار می دهد. واکنش های بیولوژیکی داخلی بدن در حضور آب انجام می شود. آب برای اعمال داخلی مهمی مانند هضم، جذب و دفع مواد زائد و بسیاری اعمال دیگر ضروری است و موجب تنظیم حرارت در بدن می شود.

تأثیر آب در جلوگیری و درمان کمردرد نیز مطرح شده است. درد قسمت پایینی کمر و آرتریت ستون فقرات نشانه ی کمبود آب در ستون مهره ها و دیسک ها است. دریافت آب بیشتر به رفع این مشکلات کمک می کند، همچنین  آب باعث رقیق کردن نمک ها و مواد معدنی موجود در ادرار می شود و مانع از تشکیل کریستال های سنگ های مجرای ادراری می شود. سنگ های کلیه و مثانه در ادرار رقیق نمی توانند شکل بگیرند، بنابراین خطر ابتلا به این عارضه های دردناک کاهش می یابد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.