اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علائم آنفلوآنزا A چیست و چگونه درمان می شود؟

آنفلوآنزا عفونتی است که به دستگاه تنفسی حمله می کند که نوع A آن می تواند جدی و خطرناک تر باشد.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان،آنفلوآنزا عفونتی است که به دستگاه تنفسی حمله می کند و به سه دسته A،B،C تقسیم می شود که نوع A آن می تواند جدی و خطرناک تر باشد، بنابراین نیاز است تا علائم این بیماری را بشناسید تا به موقع آن را درمان کنید.

 علائم رایج آنفلوآنزا A:
1_ سرفه
۲_آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
۳_عطسه
۴_گلو درد
۵_تب
۶_سردرد
۷_خستگی
۸_لرز
۹_بدن درد

برخی اوقات ممکن است علائم این بیماری برطرف شوند اما اگر بیشتر از یک هفته طول کشید برای درمان آن باید به پرشک مراجعه کنید، البته افراد بالا ۶۵ سال که سیستم ایمنی بدن ضعیف تری دارند باید برای درمان زودتر اقدام کنند.

توجه داشته باشید که اگر آنفلوآنزا A درمان نشود می تواند همراه عفونت گوش، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، برونشیت، درد شکم، حمله آسم، مشکلات قلبی و ذات الریه باشد.

آنفلوانزای نوع A و B رایج ترین اشکال این عفونت هستند که باعث شیوع فصلی می شوند. آنفلوانزای نوع C معمولاً فقط باعث عفونت های تنفسی خفیف می شود. آنفلوانزای نوع B نیز می تواند به اندازه آنفلوانزای نوع A شدید باشد، اما در فصل آنفولانزا شیوع آن نسبت به نوع A کمتر مشاهده می شود. انسان به صورت طبیعی میزبان عفونت نوع B است.

ویروس های آنفلوانزای نوع B بسیار کندتر از عفونت های نوع A جهش می یابند و توسط سویه‌ها دسته‌بندی می‎شوند و نه سروتایپ‌ها. ساختار ژنتیکی سویه‌های ویروس B نسبت به A مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تغییر کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر خواب در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

برای کنترل این بیماری بهترین راه پیشگیری از آنفولانزا دریافت واکسن های سالانه است. هر واکسیناسیون آنفلوانزا از سه تا چهار نوع ویروس در فصل آنفلوانزای آن سال محافظت می کند.
راه های دیگر جلوگیری از شیوع این بیماری شستن مرتب دست ها، اجتناب از ازدحام زیاد، به ویژه در هنگام شیوع آنفلوانزا، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه یا عطسه و ماندن در خانه در صورت بروز تب و حداقل ۲۴ ساعت پس از رفع آن است.

در نتیجه در مورد آنفلوانزا بهتر است از خود تشخیصی بپرهیزید. زیرا هر چند آنفلوانزا شبیه سرماخوردگی است، اما ممکن است با علائم بدتری همراه باشد. اگر فکر می کنید به آنفلوانزا مبتلا شده اید، برای دریافت راهنمایی در مورد درمان با پزشک خود تماس بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.