اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه ورزش‌هایی برای سالمندان خوب است؟

موضوع ورزش‌هایی برای سالمندان بسیار مهم و حساس است؛ چنانکه ما برای ورزش‌هایی برای سالمندان توصیه هایی داریم، چون به دلیل ویژگی‌های جسمی آن‌ها هر نوع ورزشی برایشان مناسب نیست.
به گزارش خبرنگار شادمان؛ پیش از آن که زندگی مدرن در همه ابعاد خود نیاز به فعالیت را کم کند، سالمندان فعالیت بیشتری داشتند. در ادامه درباره تاثیرات ورزش پیلاتس برای سالمندان صحبت می‌کنیم.
در زندگی‌ سنتی، سالمندان با کار و فعالیت بدنی روزمره در زمین‌های کشاورزی و در زندگی روستایی، بازنشستگی نداشتند. زندگی سنتی اقتضا می‌کرد افراد تا آخرین توان بدنی خود را به کار بگیرند؛ به همین دلیل بدن سالم‌تری داشتند.

اگر از مشکلاتی مانند نبودن تجهیزات درمانی چشم‌پوشی کنیم، در حالت عادی یک سالمند سال‌ها با سلامتی زندگی می‌کرد. اگر دچار بیماری خاص یا اپیدمی مرگباری نمی‌شد، می‌توانست سال‌ها فعالیت بدنی خود را حفظ کند.

اما زندگی مدرن، شغل‌های اداری، نشستن‌های طولانی‌مدت، کمبود تحرک باعث شد سبک زندگی سالمندان تغییر کند.

ورزش‌هایی برای سالمندان

امروزه لزوم ورزش‌کردن برای حفظ سلامتی و تناسب اندام برای سالمندان بسیار اهمیت پیدا کرده است.

همان‌طور که روش‌های درمانی پیشرفت کرده‌اند و بسیاری از بیماری‌ها درمان می‌شوند، مشکلات تازه‌ای هم به دلیل کم‌تحرکی برای سالمندان ایجاد می‌شود که باید با ورزش جبران شوند.

موضوع ورزش‌هایی برای سالمندان بسیار مهم و حساس است؛ چون به دلیل ویژگی‌های جسمی آن‌ها هر نوع ورزشی برایشان مناسب نیست. می‌خواهیم درباره ورزش‌هایی بگوییم که برای سالمندان مناسب است.

هرچقدر سن بیشتر می‌شود انتخاب ورزش مناسب مشکل‌تر می‌شود. ورزش در دوران سالمندی باید به حفظ تعادل، آمادگی بدنی و کنترل عضلات کمک کند.

با توجه به تفاوت وضعیت بدنی سالمندان به طور قطعی نمی‌توان گفت که چه ورزش‌هایی برای آن‌ها مناسب است. اما با مشاورۀ دقیق و انجام تست‌‎های متفاوت هر سالمندی متوجه می‌شود که مجاز است چه ورزش‌هایی را با چه میزان شدت و قدرت انجام دهد.

طبیعی است کسی که به صورت حرفه‌ای ورزش نکرده باشد نمی‌تواند بعد از پنجاه‌سالگی ورزش‌های سنگینی مانند اسکواش، اسکی یا تنیس را شروع کند.

بیشتربخوانید: ورزش موجب حفظ سلامت مغز می‌شود

اما این حساسیت و دقت نباید باعث شود که سالمندان از ورزش منصرف شوند. با مطالعه و گرفتن مشاوره از پزشکان متخصص می‌توانند از میزان و شکل انجام هر ورزشی اطلاع پیدا کنند. علاوه بر ورزش پیلاتس برای سالمندان ورزش‌های دیگری همچون یوگا، پیاده‌روی و تای چی می‌تواند انتخاب خوبی برای فعالیت بدنی فرد مسن باشد.

یوگا

یوگا یک ورزش قدیمی است که بر اساس حرکات طبیعی بدن طراحی شده است. این ورزش اندام‌های داخلی را تقویت می‌کند.
دقت و تمرکز روی شیوۀ تنفس در یوگا برای آرام‌بخشی و شل‌کردن عضلات و انعطاف‌پذیری در سالمندان بسیار مفید است. همچنین بعضی از حرکات یوگا بسیاری از دردها، مخصوصاً درد کمر را در سالمندان کاهش می‌دهد.

پیاده‌روی

پیاده‌روی یکی از در دسترس‌ترین و بهترین ورزش‌ها برای سالمندان است. ۱۵ دقیقه پیاده‌روی در روز، تا سه سه سال عمر انسان را افزایش می‌دهد.
پیاده‌روی با چوب در طبیعت برای سالمندان ورزش مناسبی است؛ چون فشاردادن چوب‌ها به صورت افقی و عمودی، باعث استقامت عضلات می‌شود. چوب در این نوع پیاده‌روی، یک‌سوم وزن بدن را تحمل می‌کند. به همین دلیل به زانوها فشار کمتری وارد می‌شود.

تای چی

این ورزش قدیمی چینی به ایجاد انعطاف بدنی در سالمندان کمک می‌کند. سالمندانی که مشکلات قلبی دارند، با ورزش تا چی زیر نظر مربیان کارکشته می‌توانند به بهبود وضعیت بدنی خود کمک کنند.

استفاده از سه‌چرخه برای کارهای روزمره

سه‌چرخه علاوه بر اینکه مزیت‌های دوچرخه‌سواری را برای سالمندان دارد، به حفظ تعادل آن‌ها هم کمک می‌کند. سه‌چرخه‌سواری خطرات دوچرخه‌سواری را برای سالمندان کم می‌کند و علاوه بر این باعث ایجاد انعطاف در عضلات آن‌ها می‌شود.

از فواید دیگر سه‌چرخه‌سواری برای سالمندان می‌توان به بهبود مشکلات مچ پا، زانو، استئوآرتریت و کاهش وزن اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.