اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه موادغذایی به هضم غذا کمک می کند؟

خوردن بعضی از موادغذایی می تواند به هضم سریع تر غذا کمک کند.

به گزارش خبرنگار شادمان، هضم غذا نکته مهم و مفیدی است که خوردن یک سری مواد غذایی می تواند به هضم سریع تر آن کمک کند، در ادامه با این مواد غذایی و روش ها آشنا می شوید.

  تاثیر فیبردر هضم غذا :  

غذا‌های پرفیبر بخورید. غذا‌های سرشار از فیبر به روش‌های مختلف به گوارش کمک می‌کنند. خوردن این غذا‌ها می‌تواند سرعت هضم را افزایش دهد، چون یبوست را کاهش می‌دهند و سلامت عمومی شکم را حفاظ می‌کنند.

 فیبر آب را به خود جذب می‌کند، و وزن و حجم مدفوع را افزایش می‌دهد. به‌همین‌خاطر، باید به میزان کافی آب نیز بنوشید، وگرنه ممکن است دچار یبوست شوید.

 غذا‌های پرفیبر، با افزایش مقدار مدفوع، گوارش را منظم می‌کنند. خوردن این غذا‌ها همچنین می‌تواند باد معده، باد گلو، و اسهال را نیز کاهش دهد.

 

بیشتر بخوانید:
 ورزش امری حیاتی برای سلامتی سالمندان

 

از جمله غذا‌های پرفیبر می‌توان به این‌ها اشاره کرد: محصولات تهیه‌شده از غلات کامل، میوه، سبزی، حبوبات، و آجیلی‌جات و دانه‌ها.

 مصرف مقداری میوه آناناس، پس از غذا، به هضم بهتر غذا کمک قابل توجهی خواهد کرد، مصرف میوه کیوی و انجیر به دو صورت تازه و خشک، پس از صرف غذا به هضم بهتر موادغذایی کمک می کند و مصرف این دو میوه به افرادی که غذای سنگین مصرف کرده‌اند، توصیه می‌شود.

 پس از مصرف میوه‌های فوق  در بدن فرد آنزیمی ترشح می‌شود که روی حجم پروتئین غذای مصرف شده تاثیر می‌گذارد و در نهایت به بهتر هضم شدن غذا کمک می کند، مصرف میوه‌هایی چون کیوی، آناناس و انجیر با فاصله زمانی نیم تا یک ساعت بعد از غذا به هضم بهتر موادغذایی کمک می کند البته در مصرف میوه‌های نامبرده نباید افراط و تفریط کرد.

برخی از داروهای در هضم بهتر غذا موثر هستند اما افراد نباید بدون نسخه پزشک  اقدام به مصرف چنین داروهایی کنند، مصرف غذاهای پر چرب که حجم کالری بالایی دارند، هضم غذا را با مشکل مواجه و سلامت دستگاه گوارش او را دچار اختلال می‌کنند. همچنیناستفاده از غذاهای سبک و متناسب هر وعده غذایی می تواند به سلامت دستگاه گوارش کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.