اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آش ترخینه درمان قطعی سرماخوردگی و آنفولانزا

آش ترخینه آشی بسیار مقوی که درمانی قطعی برای سرماخوردگی و آنفولانزا است که در نواحی مختلف ایران پخته می شود.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، آش ترخینه آشی بسیار مقوی است؛ این آش درمانی قطعی برای سرماخوردگی است، آش یا سوپ ترخینه غذایی است که از دوغ و یا شیر تخمیری به دست می آید. در ایران این آش در نواحی مختلف پخته می شود ولی با روش های متفاوت از هم؛ولی اصل این غذا و زادگاه آن استان همدان شهرستان ملایر است.

آش ترخینه با خیساندن بلغور گندم و یا جو در دوغ به وجود می آید. در روش دیگر بلغور را به مدت چند ساعت در دوغ می‌پزند. شاید گلوله ای از ادویه که در این آش می اندازند برای شما جالب باشد که چرا چنین چیزی رد این آش می ریزند، در واقع این گلوله گلوله ای از ادویه و بلغور است که ماده ی اصلی برای درست کردن این آش است،آش ترخینه با افزودن سبزی و پیاز و مواد دیگر درست میشود و آماده ی سرو است.

بیشتر بخوانید: شلغم آنتی بیوتیک طبیعی برای پیشگیری از سرماخوردگی

ترخینه را می‌توان یکی از اولین غذاهای نیمه آماده معرفی کرد که سریعا درست می شود، این غذا یکی از غذای های پرمصرف ایرانیان  به علت داشتن آنتی‌بیوتیک طبیعی به عنوان داروی سرماخوردگی است؛ برای این غذای خوشمزه، شعرهایی محلی ای  نیز ساخته شده است.

این غذا  برای اولین بار در قرن ۱۱ از ترخنه به وسیله ی زمخشری در لغت‌نامه‌اش به کار رفته است و پس از آن در قرن ۱۳ در دانشنامه جهانگیری با اسم ترخینه معرفی شده است. سوپ و یا آش ترخینه  بیشتر در روزهای زمستانی پخته می‌شود، این غذا و به علت برخورداری از طیف وسیعی از آنتی‌بیوتیک‌ها و ویتامین‌ها خاصیت درمانی زیادی برای  سرماخوردگی و آنفلوآنزا را داراست.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.