اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آموزش دریافت وام ازدواج فرزندان بازنشسته

همه جزئیاتی که بازنشستگان کشوری باید درباره وام ازدواج فرزندان بازنشسته بدانید را می‌توانید بخوانید.

به گزارش خبرنگار شادمان، وام ازدواج برای فرزندان بازنشسته، یکی از خدماتی که صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگان تحت پوشش خود در نظر گرفته است و ۲ سالی می‌شود که پرداخت این وام برای بازنشستگانی که فرزندانشان در شرف ازدواج هستند پرداخت می‌شود.

اما در ادامه همه جزئیاتی که بازنشستگان کشوری باید درباره وام ازدواج فرزندان بازنشسته بدانید را می‌توانید بخوانید.

پرداخت وام ازدواج به فرزندان بازنشستگان کشوری برای اولین در سال ۹۸ آغاز شد و این وام از محل صرفه جویی در منابع صندوق بازنشستگی کشوری به بازنشستگان واجد شرایط پرداخت شد.

حدود ۳۰ هزار نفر در مرحله اول ثبت نام کردند و هزار نفر در آن مرحله وام را دریافت کردند البته برخی از بازنشستگان فکر می‌کنند ثبت نام وام ازدواج هر زمان که آغاز شود فرزندان بازنشسته در هر سالی که ازدواج کرده باشند می‌توانند وام را دریافت کنند، اما اینطور نیست. سال ازدواج فرزندان بازنشسته یکی از فاکتورهای اعطای وام است.

بیشتر بخوانید

جزئیات اعطای وام خرید لوازم خانگی به بازنشستگان کشوری اعلام شد

باتوجه به اینکه منابع صندوق بازنشستگی کشوری برای اعطای این وام محدود بوده مجبور است با اولویت بندی این وام به بازنشستگان پرداخت شود پس تمامی بازنشستگانی که متقاضی دریافت وام هستند نمی‌توانند این وام را دریافت کنند.

دوره اول وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

در دوره اول پرداخت وام ازدواج که در شهریور ۹۸ به هزار نفر پرداخت شد، فرزندان بازنشسته‌ای که از ابتدای ۹۷ تا خرداد ۹۸ ازدواج کرده بودند می‌توانستند برای دریافت وام اقدام کنند.

دوره دوم وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

در دوره دوم وام ازدواج به هزار و ۵۰۰ نفر از فرزندان بازنشسته که از ابتدای ۹۷ تا آبان ۹۸ ازدواج کرده بودند در آذر ۹۸  وام پرداخت شد.

دوره سوم وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

دوره سوم پرداخت وام نیز به هزار نفر از فرزندان بازنشسته‌ای که از اول فروردین ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ ازدواج کرده بودند وام پرداخت شد و درحال حاضر ثبت نام دوره چهارم آغاز شده است و فرزندان بازنشسته‌ای که اول خرداد ۹۸ تاشهریور ۹۹ ازدواج کرده اند می‌توانند تا ۳۰ مهر ثبت نام کنند و این وام اواخر آبان ماه برای آن‌ها پرداخت می‌شود.

دوره چهارم وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

گفتنی است؛ در دوره‌های اول تا سوم مبلغ وام ۲۰ میلیون تومان بود، اما در دوره فعلی که دوره چهارم است مبلغ وام ۲۵ میلیون تومان شده است.

شایان ذکر است، مهلت ثبت نام اینترنتی از طریق درگاه sabasrm.ir از ۷ مهر تا ۲۰ مهرماه ۹۹ است، زمان پرداخت تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری پس از پایان زمان ثبت نام و انجام اولویت بندی و همچنین تعیین مشمولان مشخص خواهد شد؛ اما هدف گذاری ما برای پرداخت تسهیلات، اواخر آبان ماه است.

شرایط دریافت وام ازدواج چیست؟

صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه سیاست حمایت اجتماعی و اجرای طرح‌های رفاهی برای بازنشستگان کشوری، چهارمین مرحله ارائه تسهیلات وام ازدواج برای فرزندان بازنشستگان و وظیفه‌بگیران این صندوق را به اجرا می‌گذارد.

میزان وام ازدواج ۲۵ میلیون تومان تعیین شده است.

واجدین شرایط دریافت وام حداکثر تا پایان آبان ماه سال جاری، وام ازدواج را دریافت خواهند کرد.

وام ازدواج با نرخ سود ۱۰ درصد ارائه می‌شود و اقساط بازپرداخت آن (ماهانه ۵۰۰‘۵۲۲ تومان) در ۶۰ ماهه خواهد بود.

شرایط عمومی برای ثبت نام

کسانی مشمول دریافت وام ازدواج خواهند بود که حداقل ۱۰ میلیون ریال خالص دریافتی شهریور ماه آن‌ها باشد.

عقدنامه‌هایی برای دریافت وام پذیرفته می‌شوند که تاریخ ثبت آن‌ها بین بازه زمانی اول خرداد ۹۸ تا آخر شهریور ۹۹ بوده باشد.

تسهیلات وام ازدواج فقط به اولین ازدواج فرزند یا نوه تحت تکفل بازنشسته (یا وظیفه‌بگیر یا فرزند همسر وظیفه‌بگیر) تعلق خواهد گرفت؛ مشروط بر آن که ازدواج اول زوج یا زوجه او نیز باشد.

برای هر شماره دفتر کل تنها یک وام اختصاص خواهد یافت. در صورتی که درخواست وام ازدواج برای یک شخص از سوی دو بازنشسته طرح شود (مثلاً پدر و مادری که هر دو بازنشسته صندوق بازنشستگی کشوری باشند و هر دو درخواست وام برای ازدواج فرزندشان را مطرح کنند)، فقط یک وام ازدواج به آن‌ها اختصاص می‌یابد.

اگر بازنشسته یا وظیفه‌بگیری در دوره‌های پیش موفق به دریافت وام ازدواج برای یکی از فرزندانش شده باشد، در این دوره امکان دریافت وام نخواهد داشت.

وام ازدواج مشمول بیمه عمر مانده بدهکار خواهد بود و هزینه آن بر عهده متقاضی است.

متقاضیانی که در دوره‌های قبل ثبت نام کرده بودند، ولی وام به آن‌ها اختصاص نیافته بود، برای استفاده از امکانات این دوره باید مجددا ثبت نام کنند.

پس از ثبت نام متقاضیان برای دریافت وام ازدواج، صندوق بازنشستگی درخواست‌ها را بنا بر اولویت (همچون میزان حقوق بازنشسته و تعداد تسهیلاتی که قبلا دریافت کرده است) طبقه‌بندی کرده و به راستی آزمایی مدارک می‌پردازد، پس از آن نام واجدین شرایط در سامانه صندوق بازنشستگی کشوری اعلام خواهد شد.

برای ورود به صفحه ثبت‌نام وام ازدواج اینجا کلیک کنید.

در این قسمت وارد اولین مرحله ثبت نام می‌شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.