اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ماده ۲۵ قانون کار چه می گوید؟

ماده ۲۵ قانون کار به موضوع فسخ قرارداد کار معین می پردازد و تاکید می کند که امکان فسخ یکطرفه این قرارداد وجود ندارد.

به گزارش شادمان؛ مطابق ماده ۲۵ قانون کار هر گاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین، منعقد شده باشد هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارند.  

گفتنی است؛ تبصره رسیدگی به اختلافات ناشی از نوع این قرارداد‌ها در صلاحیت هیات‌های تشخیص و حل اختلاف است.

طبق ماده ۲۵ قانون کار قرارداد کار معین چیست؟

در قانون، قرارداد کار برای انجام کار معین جزو قرارداد‌های کار شمرده نشده است اما عرف و مواد ۲۴ و ۲۵ قانون کار بر وجود این نوع از قرارداد صحه می­‌گذارند. کار معین کاری ست که در بازه زمانی مشخص شروع و خاتمه می­یابد و قراردادی که موضوعش این نوع از کار باشد قرارداد کار معین نامیده می­‌شود.

برای این که بتوانید این نوع از قرارداد را بنویسید در وهله اول باید شرایط صحت قرارداد را بدانید، طبق قانون کار این شرایط عبارتند از :

الف) مشروعیت مورد قرارداد

ب)  معین بودن موضوع قرارداد

ج) عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

پس از اطمینان از این که قرارداد شما شروط صحت را دارد می‌­توانید اقدام به بستن قرارداد کنید.

شما می‌توانید همین الان قراردادهای استخدامی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید!

ماده ۲۵ قانون کار قرارداد کار معین

نکاتی که نباید در مورد قرارداد کار معین و ماده ۲۵ قانون کار فراموش کنیم

مشخص کردن حدود آغاز قرارداد کار معین: در این نوع قرارداد بازه ی زمانی مبنا نیست، بلکه همان کارمعین و آغاز و انجام آن است که مهم است. مشخص کردن تقریبی زمان از این نظر اهمیت دارد که اگر کارگر روزانه یا ساعتی مزد دریافت کند، زمان آغاز قرارداد برای شروع پرداخت به او در نظر گرفته می­شود.

بیشتر بخوانید:

ماده ۷۴ قانون کار چه می گوید؟

شفاف سازی در مورد حق الزحمه(مزد): به طور کلی قانون کار بیشتر متمایل به حمایت از حقوق کارگر است؛ زیرا این کارفرمایانند که قدرت را در دست دارند و ممکن است باعث تضییع حقوق کارگر شوند؛ به همین دلیل معمولا در قرارداد های کار میزان پرداختی کار مشخص می­شود و کارگر با اطلاع از آن اقدام به امضای قرارداد می­کند، در مورد قرارداد کار معین نیز بر اساس عرف مزد تعیین شده و پرداخت ها نیز به شکلی که در قرارداد ذکر شده انجام می­شود.

خاتمه قرارداد کار معین: ماده ۲۱ قانون کار در مورد چگونگی خاتمه قرارداد صحبت می­کند. بر اساس بند هـ این ماده، قرارداد کار معین با پایان یافتن کارمعین خاتمه می­یابد. برای مثال کارفرمایی برای کشیدن دیواری با ابعاد ۲۵*۳ با کارگری قرارداد می­بندد؛ قرارداد با شروع دیوار کشی آغاز و با اتمام آن خاتمه می­یابد.

ممنوعیت فسخ یک طرفه: موضوعی که نباید از آن چشم پوشی کرد ماده ۲۵ قانون است؛ که فسخ یک طرفه ی قرارداد کار معین را ممنوع کرده است. پس اگر کارگر از کار موضوع قرارداد استعفا دهد، تخلف محسوب شده و ملزم به پرداخت خسارت است.

کارفرما نیز نمی­‌تواند به طور یک طرفه قرارداد کار را فسخ کرده و کارگر را از کار بیکار کند. در صورت تخلف در این مورد فرد شاکی می­‌تواند به هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف رجوع کند.

نمونه قرارداد کار را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید!

بیشتر بخوانید:

ماده ۱۱ قانون کار چه می گوید؟

نیاز به قرارداد کار برای انجام کار معین دارید؟

اگر در حال بستن قرارداد کار هستید و از استاندارد‌های آن با خبر نیستید می‌­توانید درخواست تنظیم یا بررسی قرارداد خود را ثبت نموده  یا با مراجعه به بانک قرارداد وینداد انواع قراردادهای کار را دریافت کنید.

تنظیم متن قرارداد کاری و ملاحظه نکات و مندرجات این قرارداد منجر به تضمین آینده روابط کاری میان کارگر و کارفرما می‌شود. در واقع با ایجاد و ورود این چارچوب قانونی در روابط حقوقی میان طرفین این قرارداد می‌توان بدون شک بسیاری از دغدغه‌های طرفین را مرتفع کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.