اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

طبع پونه سرد است یا گرم؟

آیا طبع پونه را به عنوان یک گیاه دارویی پر مصرف می دانید؟ پونه یک گیاه بسیار خوش‌بو و با خاصیت دارویی مفید هست، که تمام قسمت این گیاه خاصیت دارویی و قابل مصرف است.

به گزارش خبرنگار شادمان، پونه یک گیاه بسیار خوش‌بو و با خاصیت دارویی مفید هست. پونه در خانواده‌ی نعناع‌ها قرار می‌گیرد، ارتفاع آن بین ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است، ساقه‌ای کوتاه و مستقیم سبزرنگ دارد. برگ‌های پونه نوک‌تیز و بیضی کرکی به رنگ سبز تیره هستند و دندانه‌هایی هم در اطراف برگ‌ها دیده می‌شود.

وقتی این برگ‌ها را در دست بگیرید و برش دهید یا بین انگشتان خود فشار دهید، رایحه‌ی خوشی از آن ساتع می‌شود که بسیار مفرح است. گل‌های پونه رنگ‌هایی بین صورتی و بنفش و به‌ندرت سفید دارند و معمولاً جای آن‌ها بین برگ و ساقه و کنار برگ است. پونه در زمینی که رطوبت بیشتری دارد و در آن از کود برگ هم استفاده‌شده باشد، رشد بهتری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

۷ راهکار طلایی برای کاهش فشار خون

از تمام قسمت‌های پونه که خارج از خاک هستند جهت استفاده‌های دارویی، بهداشتی و آرایشی بهره‌برداری می‌شود و طبع این گیاه پر خاصیت گرم و خشک است.

طبع پونه چیست؟

در صورتی که عفونت قسمت‌هایی از بدن شما را فراگرفته و همین امر عواقب دیگری مثل تب و درد به همراه خود دارد. عفونت کلیه، عفونت رحم عفونت مجاری ادراری که یکی از نشانه‌های آن، سخت دفع شدن ادرار همراه با درد و سوزش هست.

طبع پونه

مشهور است که پونه گیاه ضد عفونت است. بنابراین اگر برای از بین بردن این عفونت‌ها از پونه استفاده کنید، شاهد اثربخشی فوق‌العاده آن خواهید بود. پس می‌توان به‌راحتی این اطمینان را داد که اگر از آنتی‌بیوتیک به‌عنوان داروی شیمیایی برای از بین بردن عفونت‌ها استفاده می‌کنید بهتر است پونه را به‌جای آن قرار دهید.

بیشتر بخوانید: 

ورزش پیلاتس برای سالمندان خوب است؟

و اگر طبع بدنتان سرد است، در استفاده از لبنیات محدودیت دارید و یا به علت‌های مختلف دیگری علاقه‌مند به مصرف این مواد غذایی مفید نیستید و درنتیجه حس می‌کنید به‌مرورزمان استخوان‌های بدنتان ضعیف می‌شود و ممکن است دچار پوکی و سائیدگی شوند و باید اقدامی جهت پیشگیری از این بیماری و عارضه صورت گیرد.

پس بهتر است پونه را در ماست یا دوغ مخلوط‌کنید و محصول مفید حاصل از این ترکیب را میل کنید. در حقیقت گرمای پونهو سرمای ماست و دوغ که باهم ترکیب می‌شود، نتیجه‌ی متعادل ازنظر مزاجی خواهند داشت که برای همه‌ی افراد گرم‌مزاج و سردمزاج و حتی کودکان در حال رشد، مفید است و می‌توان از کلسیم موجود در این مواد جهت جلوگیری از پوکی استخوان بهره برد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.