اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

عصاره بابونه راه حلی برای داشتن خوابی آرام

عصاره بابونه به دلیل دارا بودن خواص درمانی فراوان ازجمله آرام‌‌بخشی، می تواند در بهبودی کیفیت‌‌خواب افراد مؤثر باشد.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان،سالمندان اغلب از اختلال خواب رنج میبرند. عصـاره بابونه به دلیل دارا بودن خواص درمانی فراوان ازجمله آرامبخشی، ممکن است در بهبودی کیفیتخواب سالمندان مؤثر باشد.
خواب یکی از نیازهای اساسی انسان است و هرگونه اختلال در جریان طبیعی آن، علاوه بر ایجاد مشکلات روانی، کارآیی فرد را نیز میتواند کاهش دهد. بهم ریختگی ساختار خواب به صــورت حاد حتی در مدت ۱هفته، افراد را در معرض خطر اختلالات سـیسـتم قلبی- عروقی به خصـوص افزایش فشارخون، اختلالات غدد به ویژه دیابت و اختلالات سـیستم ایمنی قرار میدهد.

از علل پائین آورنـده کیفیـت خواب می توان به عوامل درونی مانند درد، بیماری، داروها، اضـطراب، پیری، چاقی و تغییرات روانشناختی ناشی از آن و عوامـل خارجی چون سـروصـدا، روشـنایی، دمای محیط و مراقبتهای پرستاری اشاره کرد.

یکی از گیاهانی که در طب سنتی به عنوان کمک کننده در خواب و آرامبخش به کار رفته است بابونه می باشد. بابونه به صورت سنتی در نقاط مختلف ایران به دلیل داشتن اثرات تب بری، تقویت سیستم های عصبی و ایمنی، خواب آوری، آرامبخشی و ضد دردی اسـتفاده شـده اسـت.

مصرف خوراکی عصاره بـابونه تأثیری متوسط به منظور بهبود علائم بیخوابی و عملکرد روزانه بیماران مبتلا به اختلالات خواب نسبت به دارونما دارد، همچنین مصـرف عصاره گیاه بابونه به منظور کمک به خواب سالمندان میتواند عوارض مرتبط با اقدامات دارویی را کـاهش دهد.

این پژوهش با عنوان بررسی تاثیر بابونه بر کیفیت خواب سالمندان مقیم سرای سالمندان توسط مهرداد عبداله زاده، سیدعلی ناجی در دی ماه  سال ۹۴ در مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه منتشر شده است، شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان تاثیر بابونه بر کیفیت خواب سالمندان مقیم سرای سالمندان متن کامل این مقاله را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.