اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آلزایمر از منظر طب ایرانی

یک پزشک و پژوهشگر طب ایرانی گفت: از مهم‌ترین عوامل بروز آلزایمر از منظر طب ایرانی، سردی مغز بیان می‌شود.

علیرضا یارقلی پزشک و پژوهشگر طب ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار شادمان اظهار کرد: بیماری آلزایمر از شایع‌ترین و پیچیده‌ترین بیماری‌های مغزی است.

او با بیان اینکه از دوران میانسالی به بعد و به ویژه در دوره سالمندی، گریبان گیر افرادی می‌شود، گفت: این بیماری در هر ۴ ثانیه در دنیا یک نفر را مبتلا می‌کند.

یارقلی ادامه داد:‌ای بیماری با آسیب به سلول‌های مغزی و کند کردن فعالیت مغز، برخی قابلیت‌های شناختی را مختل می‌کند.

او با بیان اینکه از مهم‌ترین علائم ابتلا به آلزایمر (زوال عقل)، از بین رفتن حافظه‌ی کوتاه مدت، از یاد بردن تاریخ و رویداد‌های مهم، نیاز به کمک دیگران برای به خاطر آوردن چیز‌های مختلف و… است، افزود: از توصیه‌هایی کلیدی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌توان به ورزش منظم و روزانه، عدم مصرف سیگار و مشروبات الکلی، حفظ قند، چربی و فشار خون در سطح مطلوب، رژیم غذایی سالم، تناسب اندام، به چالش کشیدن مغز، خواب کافی، دوری از استرس و اضطراب، داشتن ارتباط با دوستان و زندگی اجتماعی فعال و… اشاره کرد.

این پزشک و پژوهشگر طب ایرانی گفت: از مهم‌ترین عوامل بروز آلزایمر از منظر طب ایرانی، سردی مغز بیان می‌شود.

بیشتربخوانید

ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را بیشتر بشناسید
با عفونت های شایع دوره سالمندی آشنا شوید

یارقلی با بیان اینکه توصیه می‌شود سر را همواره گرم نگه داشته و حتما در هوای سرد از کلاه گرم استفاده کنید، گفت: همچنین از مصرف زیاد خوراکی‌ها با طبع سرد (مانند ترشیجات) بپرهیزید.

او با بیان اینکه ب علاوه در طب سنتی تدابیری چند جهت پبشگیری و کند کردن روند زوال عقل پیشنهاد می‌شود، گفت: مصرف انواع مغز‌ها (به خصوص بادام)، کنجد، مویز، کندر، ارده و شیره، انجیر خیسانده، پدر دارچین یا زنجبیل همراه با عسل و همچنین گردو به همراه انجیر و مویز را فراموش نکنید.

این پزشک و پژوهشگر طب ایرانی با بیان اینکه استشمام مداوم عطر‌های گرم مانند (عطر یاس و نرگس)، بوییدن گلاب، نوشیدن شربت عسل، دمنوش بادرنجبویه، شیر بادام، گذاشتن حنا بر سر، روغن مالی و ماساژ سر با روغن‌های گرم، بادکش ها، پرهیز از مصرف غذا‌های غلیظ، فست فود ها، قند‌های مصنوعی، سردیجات و… به کنترل این بیماری کمک می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.