اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

اول اکتبر روز جهانی گیاهخواران

برخی از گیاهخواران برای محافظت از محیط زیست از این نوع رژیم غذایی پیروی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار شادمان؛ روز جهانی گیاهخواری در سال ۱۹۷۷ میلادی توسط انجمن گیاهخواران آمریکای شمالی (NAVS) به عنوان راهی برای ترویج سبک زندگی گیاهخواری در بین غیر گیاهخواران پایه گذاری شد.

آمار مربوط به گیاهخواری به‌طور مداوم در حال رشد است، اما در سال ۲۰۲۰ با افزایشی چشمگیر مواجه بوده است. برای مثال آلمان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ با رشد ۳۷ درصدی فروش مواد غذایی وگان مواجه بوده و انگلستان از افزایش ۸۰ درصدی این محصولات در بزرگ‌ترین سوپرمارکت‌های خود خبر داده است. در ایالات‌متحده‌آمریکا نیز فروش مواد غذایی وگان در اوج همه‌گیری کووید -۱۹ شاهد افزایش ۹۰ درصدی بوده و همچنان در حال رشد است.

رژیم‌های غذایی بدون گوشت باعث می‌شود تمامی مواد و عناصری که در این فرآورده‌ها یافت نمی‌شود شامل میزان بالایی از مواد شیمیایی گیاهی، چربی‌های اشباع‌نشده، منیزیم، ویتامین‌های E و C، اسید فولیک و فیبر، به بدن انسان وارد شود. این امر این به‌معنای داشتن وزن سالم، کاهش فشار خون، پایین آمدن خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی و همچنین کاهش کلسترول است. همچنین اتخاذ رژیم‌های غذایی گیاهی مزایای مختلف زیست‌محیطی به‌دنبال دارد که نه تنها به حفظ حیوانات کمک می‌کند بلکه باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی نیز می‌شود. برای مثال برای طبخ هر کالری گوشت گاو به ۷۸ کالری سوخت فسیلی نیاز است، حال آن‌که برای دانه‌های سویا این میزان تنها یک کالری است.

برخی از گیاهخواران برای محافظت از محیط زیست از این نوع رژیم غذایی پیروی می‌کنند و باور دارند که کشتن حیوانات در تعداد زیاد برای تهیه غذا تأثیری منفی بر محیط زیست می‌گذارد.

علاوه بر این در کشوری هم‌چون آمریکا که بیماری‌های قلبی عروقی اصلی‌ترین علت مرگ‌ومیر مردم به شمار می‌رود، پیروی از رژیم‌های گیاهی که به‌طور قابل توجهی سالم‌تر از رژیم‌های غذایی حاوی فرآورده‌های حیوانی است، نقش بسزایی در کاهش مرگ‌های ناشی از این بیماری خواهد داشت. از سوی دیگر با توجه به اینکه رژیم گیاهخواری علاوه بر حذف چربی و کلسترول حیوانی از رژیم غذایی، باعث مصرف بیشتر فیبر و آنتی‌اکسیدان نیز می‌شود، گیاهخواران توانایی بالایی در مبارزه با سرطان دارند.

گیاهخواری انواع مختلفی دارد که در ادامه انواع این نوع از رژیم غذایی به نقل از “بولداسکای” آورده شده است:
 
شیر زرده گیاه‌خواری (گیاهخواری لاکتو اوو): این نوع گیاهخواران علاوه بر غذا‌های گیاهی، لبنیات و تخم مرغ نیز مصرف می‌کنند.
 
شیر گیاه‌خواری: این نوع گیاهخواران علاوه بر غذا‌های گیاهی، انواع محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست، روغن حیوانی، کره، خامه و کفیر را نیز مصرف می‌کنند. این گیاه‌خواران انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) و تخم مرغ مصرف نمی‌کنند، اما لبنیات مصرف می‌کنند.
 
زرده گیاه‌خواری: این نوع گیاهخواران علاوه بر غذا‌های گیاهی، تخم مرغ نیز مصرف می‌کنند. این گیاه‌خواران انواع گوشت (گوشت قرمز، مرغ، آبزیان، ماکیان و…) و لبنیات مصرف نمی‌کنند.
 
گیاهخواری مطلق (وگانیسم): وگان‌ها یا گیاهخواران مطلق فقط غذا‌های کاملا گیاهی مصرف می‌کنند و از مصرف تمام محصولات حیوانی مانند شیر، کره، پنیر، ماست، دوغ و عسل خودداری می‌کنند.
 
ماهی‌خواری (پسکتاریانیسم): این نوع گیاهخواران از یک رژیم غذایی نیمه‌گیاهی پیروی می‌کنند؛ به این معنی که علاوه بر غذا‌های گیاهی، ماهی و غذا‌های دریایی را نیز مصرف می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.