اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه تغذیه هایی خطر ابتلا آلزایمر را کاهش می دهد؟

آلزایمر بیماری است که امروزه تعداد چشمگیری از افراد به آن مبتلا هستند، اما با خوردن تغذیه هایی مناسب می توان خطر ابتلا به این بیماری را جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار  شادمان، تغذیه مناسب می تواند سلامت ذهن و قلب شما را تضمین کند، رژیم غذایی مناسب می تواند خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها را  کاهش دهد، یکی از این بیماری ها آلزایمر است. بیماری که تعداد زیادی از هموطنانمان به ویژه سالمندان با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ در ادامه با خواندن این مطلب با تغذیه هایی آشنا می شوید که خوردن آن ها می تواند به جنگ بیماری آلزایمر رود.

سبزیجات:

رژیم غذایی ذهن توصیه می کند که سبزیجات برگ دار و سبز رنگ مثل کلم پیچ، اسفناج و بروکلی که حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین A و C است، هر روز یا حداقل دو بار در هفته در رژیم غذایی روزانه گنجانده شوند. البته محققان دریافتند که مصرف شش وعده سبزیجات در هفته بیشترین تاثیر مثبت را بر روی مغز انسان می گذارد. یکی از بهترین راه های رعایت این توصیه در رژیم غذایی، مصرف روزانه سالاد و سبزیجات است.

آجیل:

رژیم غذایی ذهن توصیه می کند که مصرف آجیل به دلیل دارا بودن کلسترول خوب (HDL)، فیبر وآنتی اکسیدان نه تنها می تواند به پایین رفتن کلسترول بد (LDL) و کاهش ریسک بیماری های قلبی کمک کند، بلکه غذای مناسبی نیز برای مغز است و مصرف پنج وعده آجیل درهفته توصیه می شود. هروعده می تواند به اندازه یک کف دست باشد.

توت:

انواع توت ها مثل بلوبری، ذغال اخته، شاتوت و توت فرنگی به دلیل غنی بودن در میزان آنتی اکسیدان، می توانند مغز را از ابتلا شدن به فراموشی محافظت کنند. در این میان، مصرف بلوبری بیشتر از سایر توت ها توصیه می شود. مقدار مصرفی مناسب به اندازه یک فنجان هشت اونسی (تقریبا ۲۵۰ گرم) دوبار درهفته است.

حبوبات:

انواع و اقسام حبوبات مثل لوبیا و نخود به دلیل دارا بودن مقدارفیبر و پروتئین بالا و کالری کم تاثیر بسزایی برسلامت مغز می گذارند. محققان خوردن سه وعده حبوبات در هفته را توصیه می کنند.

ماهی:

وجود ماهی در رژیم غذایی بسیارمهم است و  رژیم غذایی ذهن مصرف حداقل هفته ای یکبار ماهی را برای سلامت حافظه و مغز توصیه می کند.

مرغ:
مصرف مرغ به داشتن ذهن قوی و حافظه خوب کمک می نماید. رژیم غذایی ذهن خوردن مرغ حداقل دو تا سه بار در هفته را توصیه می کند.

روغن زیتون:
مصرف روغن زیتون برای پخت و پز روزانه به مصرف سایر روغن های دیگر در بازار ارجحیت دارد. روغن زیتون از کاهش حافظه جلوگیری می کند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.