اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه مواد غذایی را می توان جایگزین شکر کرد؟/ عسل بهترین جایگزین شکر

شناخت مضرات شکر و دانستن جایگزین های آن می توان کمک بسیار زیادی به افزایش سلامتی شما کند.

به گزارش خبرنگار گروه  شادمان، شکر ماده شیرین کننده ای که در بسیاری از افراد محبوبیت بالایی دارد، اما در کنار طعم شیرینی که دارد می تواند به مرور زمان سلامتی شما را به خطر بیندازد، بنابراین نیاز است تا شما با سایر شیرین کننده ها آشنا باشید و آن را جایگزین شکر کنید.

۱) شکر قهوه ای
در بیشتر موارد شکر قهوه ای گزینه بسیار مناسبی برای جایگزین شکر سفید است. این شکر عطر و طعم مناسبی داشته و در بیشتر دسرها و غذاها می تواند به جای شکر سفید استفاده شود. قند سفید نیز گزینه ای است که می تواند در صورت نبود شکر قهوه ای استفاده کرد.

۲) قند Muscovado
این قند که نوع نامرغوب شکر سفید است دارای غلظت بالاتری نسبت به قند معمولی است. کریستال های این قند به جای این که از طریق سانتریفیوژ خشک شوند به صورت طبیعی در نور خورشید خشک می شوند ولی باز هم گزینه مناسبی به عنوان جایگزین شکر می باشد.

۳) ملاس
ملاس نوعی شکر قهوه ای است. زمانی که شکر قهوه ای در دسترس نیست می توان از این شیرین کننده کم ضرر استفاده کرد. شکر قهوه ای ۴/۶ درصد از ملاس تشکیل شده است. اگر در دستور غذایی خود از ملاس استفاده می کنید می بایست کمی بیشتر از میزان شکر و شکر قهوه ای از آن مصرف کنید.

۴) استویا
شیرین کننده استویا یا گیاه شیرین یک گیاه کاملا طبیعی است که با طعم و مزه شیرین می تواند به عنوان یک تامین کننده شیرینی در غذاها و نوشیدنی ها و جایگزین شکر مورد مصرف قرار گیرد. این گیاه ۲۰۰ برابر شیرین تر از شکر بوده و طی تحقیق دانشمندان مزایای بسیاری برای سلامتی انسان دارد. از جمله خواص استویا ، کاهش وزن، کاهش کلسترول خون، کاهش فشار خون بالا و حتی مبارزه با انواع سرطان می باشد. شیرین کننده استویا یک محصول کاملا طبیعی بوده که می تواند یک شیرین کننده بسیار لذیذ و بی ضرر باشد.

۵) عسل
عسل نیز یک گزینه بسیار عالی جایگزین  شکر است. این ماده خوراکی که سرشار از مواد مغذی و ویتامین است علاوه بر این که جایگزین بسیار خوبی است، برای سلامتی نیز بسیار مفید خواهد بود. عسل خام یکی از بهترین انتخاب هایی است که می توانید در بین انواع مشتقات شکر داشته باشید. عسل حاوی آنتی اکسیدان ها، آنزیم ها و دیگر مواد معدنی است که باعث مقاوم سازی سیستم ایمنی بدن می شوند و سلامت روده را بهبود می بخشند. عسل را با نان تست، ماست و یا به چایی خود اضافه کنید تا مزه شیرینی به خود بگیرد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.