اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

اعتراض ناشنوایان به اجرا نشدن قانون حمایت از معلولان در صدا و سیما

صبح امروز تعدادی از افرادی که دارای معلولیت شنوایی بودند و حتی سالمندان این حوزه را تشکیل می دادند در مقابل سازمان صدا و سیما تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار شادمان، صبح امروز (۲مهرماه) چند روز مانده به ۸ مهر روز جهانی ناشنوایان، تعدادی از افرادی که دارای معلولیت شنوایی بودند و حتی سالمندان این حوزه را تشکیل می دادند در مقابل سازمان صدا و سیما تجمع کردند و خواستار اجرای ماده ۲۰ و ۲۱ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت شدند.

طبق ماده ۲۰ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهرداری‏ها و سایر سازمان‏ها و نهاد‌های دارنده سالن‏های نمایش فیلم، مکلفند بدون اخذ هزینه، امکان نمایش آگهی (تیزر)‌های آموزشی مورد تأیید سازمان در خصوص حقوق افراد دارای معلولیت و چگونگی تعامل با این افراد را فراهم آورند.

همچنین طبق ماده ۲۱ این قانون سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است حداقل پنج ساعت از برنامه‌های خود را در هفته به صورت رایگان در زمان‏‌های مناسب به برنامه‌های سازمان و تشکل‏های مردم نهاد حامی افراد دارای معلولیت به منظور آشنایی مردم با حقوق، توانمندی ‏ها و مشکلات این افراد اختصاص دهد و نسبت به زیرنویسی فیلم‏‌ها و برنامه ‏های شبکه‏‌های مختلف سیما، استفاده از رابط ناشنوایان و نیز پخش توصیف شنیداری فیلم‏ها جهت افراد نابینا اقدام نماید.

اما متاسفانه این قانون اجرا نشده و صدای اعتراض افراد ناشنوا درآمده است. در صحبت با یکی از این ناشنوایان متوجه شدیم که طی این سال‌هایی که سازمان صدا و سیما مترجمی که برای ترجمه فقط اخبار اختصاص داده است به زبانی که این گروه از معلولان تسلط دارند ترجمه نمی‌کند و مترجمان با زبان اشاره فارسی ترجمه کرده و ناشنوایان نیاز به مترجمی دارند که به زبان محاوره‌ای صحبت کنند.

اعتراض‌هایی زیادی نسبت به برنامه‌های تلویزیون داشتند و «شعار می‌دادند زیرنویس تلویزیون حق مسلم ماست» آن ها می‌گفتند هیچ یک از برنامه‌های رسانه ملی را نمی‌توانیم تماشا کنیم چراکه نه زیر نویس دارند و نه مترجمی برایمان برنامه‌ها را ترجمه کند.

بار‌ها به سازمان صدا و سیما نامه‌هایی از سوی کمپین معلولان مبنی بر رسیدگی به مترجمان برنامه‌های کم تلویزیونی زده شده که هیچ جوابی از صدا و سیما دریافت نکردند و نه سازمان بهزیستی و نه خود صدا و سیما صدای این ناشنوایان را که با زبان اشاره خواستار برآورده شدن حقوق اولیه شان هستند، نمی‌شوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *