اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

برای همیشه از خر و پف خلاص شوید/ خروپف در مردان بیشتر دیده می شود یا زنان؟

اگر شما هم از تعداد افرادی هستید که به هنگام خواب خر و پف می کنید با خواندن این مطلب می توانید برای همیشه با آن خداحافظی کنید.

خروپف کردن مسئله ای است که بیشتر در میان افراد میانسال و مسن به هنگام خواب مشاهده می شود، مسئله ای که سبب آزار و اذیت اطرافیان نیز می شود. خروپف کردن دلایل مختلفی دارد که با معاینه و بررسی پزشک مشخص می شود، ممکن است با عمل جراحی یا روش های غیر جراحی درمان شود، مشکلات در بینی و انسداد آن یکی از عوامل ایجاد خروپف است.

جالب است بدانید که اگر میزان و شدت خروپف به مرور زمان بیشتر شود، عدم درمان آن می تواند موجب ایجاد بیماری شود. خروپف هنگامی اتفاق می افتد که جریان هوا به طور غیر منظم وارد مسیر هوایی بینی، دهان یا گلو می‌شود. در نتیجه، زبان کوچک به ارتعاش در می‌آید و صدای خر خر شکل می‌گیرید. خروپف کردن ممکن است ناشی از درست نخوابیدن فرد باشد. قرار گیری سر در وضعیت نامناسب و استفاده از بالش غیر استاندارد که خیلی سفت یا خیلی بزرگ است، این قضیه را تشدید می‌کند. همچنین خروپف ممکن است نشانه‌ای از فشار خون بالا و یا دیگر مشکلات و بیماری‌ها باشد و به طور کلی در مردان بیشتر از زنان خروپف دیده می‌شود.

درمان خروپف با جراحی
بسته به اینکه مشکل انسداد راه عبور هوا در کجا هست، جراحی‌های مختلفی ممکن است در درمان خروپف کارساز باشد. برای مثال زمانی که هیچ مشکلی در بینی فرد وجود نداشته باشد، هوا به راحتی عبور می کند و هیچ صدایی نیز ایجاد نمی‌شود. گاهی ممکن است به دلایلی مانند حساسیت، تورم یا مشکلات لوزه و یا اضافه وزن، دیواره‌ی داخلی بینی بزرگ شود. همچنین گاهی بر اثر ضربه یا مشکلات دیگر، تیغه‌ی داخلی بینی (سپتوم) ساختار اصلی خود را از دست می‌دهد و کج می‌شود. این موارد باعث تنگ شدن راه هوا در بینی و در نتیجه بروز خروپف خواهد شد. زمانی که دیگر روش‌های درمانی بدون جراحی یا دارویی پاسخگو نباشند، عمل جراحی بینی می‌تواند خروپف را درمان کند. 

جراحی زبان کوچک
روشی برای درمان آپنه انسدادی خواب است که با برداشتن بافت اضافی نرم در کام، خرخر درمان می‌شود. بافت باقی مانده از زبان کوچک پس از بهبود، سفت می‌شود و لرزش آن کاهش می‌یابد.
همچنین تخریب حرارتی بافت‌‌ها، تزریق ماده تحریک کننده برای سفت کردن بافت‌ها، جلو آوردن عضله جنیوگلوسوس و استخوان لامی، پیلار و سومنوپلاستی از دیگر روش‌های جراحی درمان خروپف هستند.
در بسیاری از موارد، افرادی که مشکلاتی در بینی خود دارند در اولویت روش‌های جراحی برای درمان خروپف هستند. یکی از مشکلات، انحراف تیغه بینی است.

 سپتوپلاستی یا جراحی تیغه بینی
درون بینی یک دیواره از جنس غضروف وجود دارد که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند. این دیواره یا تیغه میانی بینی، سپتوم نام دارد. به جراحی و تغییر شکل دادن سپتوم، سپتوپلاستی گفته می‌شود. تیغه بینی ممکن است از زمان تولد و رشد فرد، کج بوده باشد و یا بر اثر ضربه یا بیماری، دچار انحراف شود.
اگر بنا به هر دلیلی تیغه بینی از جای اصلی خود منحرف شده باشد، باعث تنگی و یا مسدود شدن راه هوایی بینی خواهد شد. در چنین مواردی بینی دچار انحراف است که در ظاهر و چهره فرد نیز اثر خود را نشان خواهد داد. انحراف بینی می تواند آپنه خواب، خشکی دهان و در نتیجه خرخر را تشدید نماید. برای رفع این مشکل باید به جراح فوق تخصص پلاستیک و زیبایی مراجعه کرد تا با سپتوپلاستی، درمان خروپف انجام شود.
 
درمان‌های بدون جراحی خر و پف
یکی از شایع‌ترین موارد ایجاد خر و پف، باز ماندن دهان در طول خواب است که معمولا به دلیل انسداد بینی رخ می‌دهد. این مشکل ممکن است نیازی به جراحی بینی نداشته باشد. برای مثال ممکن است به دلیل عوارض جانبی آلرژی و ایجاد التهاب در دریچه‌های بینی، این انسداد رخ دهد. گاهی با کمک اسپری‌، قطره و یا درمان دارویی این مشکل رفع می‌شود.

کاهش وزن
گاهی با کمک رژیم‌های غذایی و ورزش، می‌توان وزن را کم کرد و بافت چربی در پشت گلو را کاهش داد. این کار در کاهش یا درمان خروپف موثر است.

ورزش
ورزش و تمرینات بدنی منظم دست‌ها، پاها و عضلات شکم، علاوه بر اینکه به کاهش وزن کمک می‌کند، می‌تواند باعث سفت شدن عضلات گلو شود. این کار از لرزش بافت‌های گلو و ایجاد صدای خرخر جلوگیری می‌کند. تمرین‌های ورزشی خاصی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت عضلات گلوی خود انجام دهید.

ترک سیگار
دخانیات با تحریک غشاهای موجود در بینی و گلو می‌تواند راه‌های هوایی را خشک و یا مسدود کند.

درست خوابیدن
شیوه خوابیدن و قرارگیری سر و گردن روی بالش، محرک دیگری است که باعث باز ماندن دهان در طول خوب، انسداد مجاری تنفسی و در نهایت ایجاد خروپف می‌شود. همچنین دستگاه‌های کمکی برای خواب، بالش‌های غیرحساسیت‌زا و کاروپرکتیک نیز در کاهش خروپف موثر هستند.
کمک گرفتن از ابزار دندانپزشکی: این ابزارها می‌تواند شکل فک را تغییر دهد و در طول خواب آن را به سمت جلو متمایل می‌کند. این کار مسیر هوایی پشت گلو را باز نگه می‌دارد. همچنین می‌تواند حرکت زبان را کنترل کند و با ثابت نگه داشتن کام نرم، خرخر را کاهش دهد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.