اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

توزیع واکسن کرونا آغاز شد/ زدن واکسن آنفولانزا برای همه ضرورت ندارد

رئیس سازمان غذا و دارو از ورود واکسن آنفلوانزا به کشور و تحویل آن به معاونت بهداشت طی دو روز آینده خبر داد.

محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه نظارت و بازرسی آنلاین بر کالاهای سلامت محور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به سامانه‌ای که داروخانه‌ها به آن دسترسی دارند توزیع واکسن آنفلوانزا صورت می‌گیرد.

او درباره قیمت واکسن آنفلوانزا گفت: قیمت واکسن آنفلوانزا در کشور ما بسیار پایین‌تر از کشور‌های اطراف است چرا که ما این واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنیم. بر این اساس با سامانه تی تک می‌توانیم بر عرضه واکسن نظارت و از خروج آن از کشور جلوگیری کنیم.

شانه ساز افزود: قیمت واکسن‌های آنفلوانزایی که از منابع مختلف وارد کشور می‌شوند، به هم نزدیک است، زیرا از ماه‌ها قبل فراخوان گذاشتیم و ارقام متنوع و متفاوتی مطرح شد، اما تا یک سقف عددی را یورویی پذیرفتیم و فعلا اعداد بالاتر از آن را نپذیرفتیم. به همین دلیل قیمت‌ها خیلی بالا نیست.

شانه ساز درباره سهمیه هر داروخانه ادامه داد: بر اساس اولویت‌هایی که معاونت بهداشت و درمان برای دریافت واکسن آنفلوانزا تعریف کردند، مانند زنان باردار، بیماران پیوندی، افراد پرخطر قلبی و عروقی و افراد بالای ۶۵ سال در درجه اول باید واکسن را دریافت کنند.

او تاکید کرد: زدن واکسن آنفلوانزا برای همه ضرورت ندارد. امسال به دلیل گسترش ویروس کرونا، فاصله فیزیکی رعایت می‌شود و استفاده از ماسک، شست و شو و ضدعفونی کردن دست‌ها و … در کاهش ابتلا به آنفلوانزا و کاهش مصرف واکسن موثر خواهد بود.

شانه ساز تصریح کرد: برای گروه‌هایی که ضرورت تزریق دارند، واکسن را تامین می‌کنیم. در عین حال واکسن آنفلوانزا بین ۳۰ تا حداکثر ۴۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند بنابراین نیاز به تزریق برای همه نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان واردات واکسن آنفلوانزا و در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر اینکه گفته می‌شود بخشی از واکسن‌های سفارش داده شده وارد کشور نشده است، بیان کرد: واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر وارد کشور شده است و طی دو روز آینده تحویل معاونت بهداشتی می‌شود.

او با اشاره به چالش انتقال ارز واکسن آنفلوانزا گفت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و مشکل در نقل و انتقال ارز، علی رغم اینکه با زحمت ارز را تامین می‌کنیم و منابع واردات از ماه‌ها قبل دیده شده و توافقات انجام شده، شیطنت‌هایی در نقل و انتقال ارز مورد نیاز به کمپانی خارجی به دلیل تحریم‌ها اتفاق می‌افتد.

شانه ساز افزود: این در حالی است که دشمنان به دروغ می‌گویند دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، اما وقتی راه بانکی را می‌بندند و اجازه نمی‌دهند تا نقل و انتقال پول انجام شود، به چه معنی است. تلاش می‌کنیم تا در اسرع وقت این اقلام برسد البته واکسن مربوط به گروه‌های پرخطر وارد شده است و در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرد و بقیه هم به مرور در این ماه وارد کشور خواهد شد و در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

او درباره واردات واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی، گفت: فعلا واکسنی که وارد کردیم، با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است، بعد از این اگر شاهد مطالبه مردم باشیم، احتمال دارد برای پارت‌های بعدی، روی استفاده از ارز نیمایی هم فکر کنیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.