اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بیماری آب مروارید چیست؟ چه کسانی زودتر مبتلا می شوند؟

آب مروارید بیماری چشمی که با افزایش سن به آرامی پیشرفت می کند وعلل ایجاد این بیماری مختلف است.  

آب مروارید یکی از بیماری های چشمی است که تعداد زیادی از افراد با افزایش سن به آن مبتلا می شوند، البته در بعضی موارد نیز ممکن است به دلیل بالا رفتن سن نباشد، جالب است بدانید که علل مختلفی سبب بروز بیماری آب مروارید می شود که در ادامه با این علت ها آشنا خواهید شد.

با افزایش سن، ساختمان منظم پروتئین‌های عدسی چشم دچار اختلال می‌شود و با از هم گسیختگی این ساختمان پروتئینی، لکه‌های تیره ای بر روی عدسی چشم به وجود می‌آید. با توسعه این لکه‌های تیره‌ای، عدسی چشم، رفته رفته، شفافیت خود را از دست می‌دهد و در عبور نور ناتوان می‌شود.

سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید در بستگان درجه اول و دوم، بیماری های التهابی مزمن داخل چشم، آب مروارید ناشی از بیماری های متابولیک مانند بیماری قند، آب مروارید ناشی از پرتوهای ماورای بنفش و اشعه ایکسری، مصرف داروهایی مانند کورتون، قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل نور افتاب، مصرف الکل و سیگار از دیگر علت های ابتلا به بیماری آب مروارید است.
 
تنها راه درمان آب مروارید، جراحی است. هیچ دارو، رژیم غذایی، فعالیت ورزشی و جسمی و قطره و … وجود ندارد که بتواند سبب درمان و یا جلوگیری از ابتلا به آب مروارید شود. بنابراین، تنها راه درمان آب مروارید، جراحی است. این بیماری، زمانی نیاز به جراحی دارد که فعالیت‌های شغلی یا روزمره از قبیل مطالعه تماشای تلویزیون و رانندگی و … دچار اختلال می‌شود.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.