اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را بیشتر بشناسید

تقویت سیستم ایمنی ممکن است به آن آسانی که تصور می کنید نباشد اما ما در این گزارش به شما ۴ ویتامین مورد نیاز بدنتان را معرفی خواهیم کرد.

بهترین و مهمترین راه تقویت سیستم ایمنی استفاده از مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها است، همچنین گلبول‌های سفید برای تامین انرژی کافی برای مبارزه با بیگانگان نیاز به ویتامین دارند، پس شناسایی وظیفه ویتامین های مختلف در سیستم ایمنی بدن و ترکیبات غذایی حاوی این ویتامین ها حائز اهمیت است.
-ویتامین B۶

این ویتامین به تولید سلول‌های T کمک می‌کند، نوعی سلول ایمنی که به از بین رفتن سلول‌های عفونی شده‌ی بدن و فعال شدن واکنش دستگاه ایمنی کمک می‌کند.
زنان باید روزانه ۱/۲ میلی گرم ویتامین B۶ دریافت کنند. 

به گفته‌ی کارشناسان، کمبود ویتامین B۶ امر نادری است و بیشتر افراد می‌توانند مقدار کافی‌ای از این ویتامین را به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی دریافت کنند.
برخی منابع ویتامین B۶ عبارتند از: نخود، سیب زمینی، ماهی تن، موز، مرغ و کلم کیل.

-ویتامین C

ویتامین C را جزو قدرتمندترین ترکیبات آنتی اکسیدانی است که دریافت آن رابطه مستقیمی با بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن دارد.  این ویتامین می‌تواند به از میان رفتن میکروب‌های مضر از جمله باکتری‌ها و ویروس‌هایی مثل سرماخوردگی و ذات الریه کمک کند. 

این ویتامین تولید سلول‌های ایمنی حیاتی از جمله گلبول‌های سفید خون و بیگانه خوار‌ها را افزایش می‌دهد، سلول‌هایی که باکتری‌ها را با جذب آن‌ها از میان می‌برند.

تحقیقات نشان می‌دهد مصرف زیاد ویتامین C – به اندازه‌ی ۶ تا ۸ میلی گرم در روز – می‌تواند به کاهش دوره‌ی سرماخوردگی کمک کند. مصرف ویتامین C پس از ابتلا به سرماخوردگی هم می‌تواند شدت نشانه‌های بیماری را کمتر کند.

ویتامین C به حفظ سد میان روده‌ها و باقی بدن هم کمک می‌کند، امری که جلوی گریختن باکتری‌های روده و بیمار شدن فرد را می‌گیرد.

افراد بزرگسال باید روزانه بین ۶۵ تا ۹۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کنند و میزان مصرف روزانه‌ی این ویتامین نباید بیشتر از ۲ هزار میلی گرم باشد. 

از آنجایی که بدن نه قادر به ذخیره‌ی ویتامین C است نه خود می‌تواند آن را تولید کند، برای بهره مندی از این ویتامین باید هر روز از منابع آن استفاده کنید.

برخی مواد غذایی حاوی ویتامین C عبارتند از:کیوی. فلفل دلمه، توت فرنگی، پرتقال، کلم بروکلی و اسفناج.

-ویتامین D

 کمبود ویتامین D می‌تواند توان ایمنی بدن را کاهش دهد و ویتامین D یا ویتامین آفتاب، یک ویتامین محلول در چربی است که از طریق تنظیم هوموستاز کلسیم و فسفات نقش مهمی در متابولیسم استخوان ایفا می‌کند.

کمبود ویتامین D از آنچه تصور می‌شود شایع‌تر است. این امر از این جهت نگران کننده است که تحقیقات نشان داده کسانی که دچار کمبود ویتامین D هستند، احتمال ابتلا به عفونت‌های تنفسی مثل ذات الریه یا برونشیت در آن‌ها بیشتر است.

بخشی از دلیل این امر آن است که ویتامین D تعداد درشت خوار‌ها را افزایش می‌دهد، سلول‌های ایمنی‌ای که به از میان رفتن سلول‌های عفونی پیش رونده کمک می‌کنند. ویتامین D با کاهش تولید مواد شیمیایی‌ای به نام سیتوکین‌های التهابی به تعادل بخشی به دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند. سیتوکین‌های التهابی اگر زیاد باشند می‌توانند شدت علائم بیماری را بیشتر کنند.

شما روزانه باید حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ آی یو ویتامین D دریافت کنید.

برخی منابع ویتامین D عبارتند از: روغن جگر ماهی، ماهی ساردین، جگر گاو و زرده‌ی تخم مرغ.

بدن بیشترین ویتامین D را هنگام قرار گرفتن پوست در معرض پرتو‌های فرابنفش خورشید تولید می‌کند، پس اگر در منطقه‌ی کم نوری زندگی می‌کنید، بهتر است از مکمل‌های ویتامین D استفاده کنید. 

اما به خاطر داشته باشید که هر مکملی باید با تجویز و زیر نظر پزشک مصرف شود.  مطالعات نشان داده‌اندکه دریافت روزانه ویتامین D برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری به صورت مصرف روزانه ۸۰۰ تا هزار واحدی تاثیر بیشتری نسبت به دریافت مگا دوزهای ۵۰ هزار واحدی ماهانه، دارد.

-ویتامین E

 ویتامین E نیز که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد و از بافت‌های بدن در مقابل اثرات مخرب رادیکال آزاد برخی از ترکیب‌های شیمیایی محافظت می‌کند، کمبود ویتامین E می‌تواند مانع فعالیت سلول‌های ایمنی بدن شود. این امر در بزرگسالان خطرآفرین می‌شود. ویتامین E خواص ضد اکسایشی دارد، امری که می‌تواند به مقابله‌ی بدن با عفونت‌ها کمک کند. آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که به دفاع از سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند، مولکول‌های سمی‌ای که می‌توانند ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان و دیگر بیماری‌ها را افزایش دهند.

مقدار ویتامین E توصیه شده برای مصرف افراد بزرگسال ۱۵ میلی گرم در روز است.

برخی منابع ویتامین E عبارتند از: ماهی قزل آلا، فلفل دلمه قرمز، آووکادو، روغن آفتاب گردان و بادام. زیاده روی در مصرف این ویتامین می‌تواند باعث تشدید مشکلاتی نظیر بیماری‌های قلبی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.