اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۸ رایحه‌ی خوش که شما را شادتر می‌کند

رایحه‌های وجود دارند که استشمام آن می‌تواند شما را شادتر و شاداب‌تر کند.

طبق تحقیقات ۸ رایحه‌ی خوش در دنیا وجود دارند که استشمام آن می تواند شما را شادتر ‌کند.

 بوی کاج
محققان دریافتند که افسردگی و اضطراب در روز‌هایی که شما به پیاده روی در جنگلی پر از درخت کاج می‌پردازید، کمتر می‌شود.

مرکبات
بوی میوه‌های سرشار از ویتامین C انرژی و هشیاری را بالا می‌برد و تحقیقات نشان می‌دهد که به خصوص عطر لیمو می‌تواند استرس را کاهش دهد و تاثیر مثبتی روی افراد بگذارد. به لطف ۵۰ سال تبلیغات و بازاریابی برای پاک کننده‌های خانگی همچون مایع ظرفشویی ما تمایل داریم تا بوی خوش مرکبات را به تمیزی و احساس خوب ارتباط دهیم.

ضد افتاب
عطر ضدافتاب ریشه در ارتباط دادن آن با دوران تعطیلات بدون استرس دارد

بوی علف تازه زده شده
محققان استرالیایی متوجه شده‌اند که یک ماده شیمیایی که بوسیله چمن تازه زده شده آزاد می‌شود و باعث می‌شود تا مردم آرامتر شوند و حتی احساس شادی و لذت کنند.

اسطوخودوس و مریم بنا به مستندات مختلف دارای اثرات آرامش بخش و حتی کاهش بیخوابی و افسردگی است و یاسمن نیز باعث تقویت روحیه می‌شود.

رزماری
این عطر خوشبو قدرت مغز را تقویت می‌کند

نعناع
مطالعات نشان داده که ورزشکارانی که نعناع را بود کرده‌اند عملکرد بهتر و تنفس بهتر داشتند. آیا می‌دانستید که ژاپنی‌ها از سال‌ها پیش برای افزایش راندمان کارگرانشان عطر نعناع را در محیط کار اسپری می‌کنند؟

بوی پودر بچه
اگر بوی پودر بچه را دوست دارید ممکن است این یک واکنش نوستالژیک باشد. کارشناسان می‌گویند بوی پودر کودک ما را به یاد امنیت و آرامش دوران کودکی می‌اندازد و برای والدین بزرگسال یادآور دوران کودکی فرزندشان است و حس خوشبختی و خاطرات خوب را به آن‌ها یادآوری می‌کند.

نکاتی در مورد علت شادی با بوی خوش:

بوی خوش و خاطرات خوب همیشه با همدیگر همراه هستند. بسیاری از بو‌های خوش که تاثیر روحی و جسمی بر افراد می‌گذارند بستگی به فرهنگ و موقعیت جغرافیایی آن‌ها دارد، مثل بوی خوش زعفران که برای ایرانی‌ها یادآور غذا‌های حاوی این ادویه و مناسبت‌هایی است که این غذا‌ها در آن پخته می‌شود یا بوی عود و انواع بخور‌های معطر که در کشور‌هایی مثل هند و پاکستان پرطرفدار است، اما در بسیاری از نقاط جهان کسی به این بو‌ها علاقه‌ای ندارد و یا بوی انواع غذا‌ها که برای همه مردم دنیا یادآور خاطرات کودکی و روز‌های مهمانی است. 

در اصل نقش بو در زندگی انسان بیشتر یک نوع خاطره پردازی است طوری که بو‌هایی که مربوط به خاطرات خوب است به آن‌ها حس شادی و خوشبختی می‌دهد. بسیاری از محققین از این موضوع برای یادآوری خاطرات و بهبود عملکرد مغز افراد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده می‌کنند. البته این موضوع جدای از مساله رایحه درمانی و آثار و خواص انواع عطر‌ها و اسانس‌ها بر روی انسان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.