اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه هضم غذا را سریع تر کنیم؟

هضم غذا یک روند طبیعی در بدن هر انسان است که سرعت بخشیدن به آن می تواند سلامت گوارشی هر فردی را تضمین کند.

 هضم غذا موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود، جالب است بدانید که هر غذایی نیز به صورت متفاوت هضم می شوند و نیاز است تا شما با آن آشنا باشید، در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با روش هایی آشنا کنیم تا به هضم غذا سرعت ببخشد.

چه کارهایی به هضم غذا کمک می کند؟

 

ورزش کنید!

برای تنظیم سلامت گوارش نیاز است تا در مرحله اول به صورت مرتب ورزش کنید، ورزش کردن سرعت هضم غذا را افزایش می دهد و به فرایند کلی هضم یاری می رساند،  ورزش مدت زمان باقی‌ماندن غذا در روده‌ی بزرگ را کاهش می‌دهد، در نتیجه میزان آبی که از مدفوع جذب می‌شود و به بدن بازمی‌گردد کاهش پیدا می‌کند. به‌این‌ترتیب، بدن دچار یبوست نمی‌شود و سرعت هضم افزایش پیدا می‌کند.

 تحرک‌داشتن همچنین باعث برانگیخته‌ شدن عضلات صاف در دستگاه گوارش می‌شود و پایین‌رفتن غذا را تسریع می‌کند،  بااین‌حال، بهتر است یک ساعت یا همین حدود صبر کنید و بعد ورزش کنید تا بدن بتواند به‌صورت طبیعی خون را در سیستم گوارش متمرکز کند، به‌جای اینکه به قلب و دیگر عضلات فعال سوخت برساند.
 

استراحت کنید!

در قدم دوم نیاز است تا به اندازه کافی استراحت کنید و بعد از غذا، فوراً نخوابید، دو تا سه ساعت صبر کنید تا بدن‌تان به‌اندازه‌ی کافی وقت برای هضم غذا داشته باشد. همچنین روی دنده‌ی چپ بخوابید. بعضی مطالعات نشان می‌دهد که خوابیدن روی دنده‌ی چپ ظرفیت هضم را بالا می‌برد.
 

غذاهای فیبردار بخورید!

 غذا‌های پرفیبر بخورید. غذا‌های سرشار از فیبر به روش‌های مختلف به گوارش کمک می‌کنند. خوردن این غذا‌ها می‌تواند سرعت هضم را افزایش دهد، چون یبوست را کاهش می‌دهند و سلامت عمومی شکم را حفاظ می‌کنند.  فیبر آب را به خود جذب می‌کند، و وزن و حجم مدفوع را افزایش می‌دهد. به‌همین‌خاطر، باید به میزان کافی آب نیز بنوشید، وگرنه ممکن است دچار یبوست شوید.
 

زنجبیل را در غذای خود حتما استفاده کنید!

جالب است بدانید خوردن زنجبیل به دستگاه گوارش کمک می کند، هزاران سال است که از زنجبیل برای کمک به گوارش استفاه می‌شود. محبوبیت آن تا امروز هم ادامه پیدا کرده است. می‌گویند زنجبیل باعث ترشح آنزیم‌ها در دستگاه گوارش می‌شود و کارایی و سهولت هضم را افزایش می‌دهد.

 

ادویه جات کمتر استفاده کنید!

غذا‌های پرادویه نخورید. غذا‌های پرادویه گلو و مری را تحریک می‌کنند و باعث رفلاکس اسیدی و سوزش سر معده می‌شوند. علاوه‌براین، این غذا‌ها روده‌ها را ناراحت می‌کنند، هضم را کند می‌کنند، و باعث اسهال و دیگر بیماری‌های گوارشی می‌شوند.

 گوشت قرمز را محدود کنید یا کلاً نخورید. خوردن گوشت قرمز ممکن است منجر به یبوست شود، و جلوی حرکات شکمی‌ای را که برای گوارش سریع لازم است بگیرد. دلایل متعددی برای تاثیرات منفی گوشت قرمز بر هاضمه وجود دارد. گوشت قرمز سرشار از چربی است، برای همین هضم آن مدت بیشتری طول می‌کشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.