اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علائم پوکی استخوان را بیشتر بشناسید

کمبود کلسیم در بدن هر انسانی سبب بروز بیماری‌هایی می‌شود که یکی از شایع‌ترین آن‌ها پوکی استخوان به هنگام بالا رفتن سن است.

پوکی استخوان بیماری است که در اکثر میانسالان و افراد مسن دیده می‌شود، که در صورت عدم بهبود و کنترل این عارضه باعث ضعیف شدن استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی در آن‌ها می‌شود، جالب است بدانید به دلیل اینکه حجم استخوان در زنان کمتر از مردان است، این بیماری بیشتر در بین زنان رایج است. 

معمولا بعد از ۴۰ سالگی استخوان‌ها ضعیف می‌شود و توده‌های استخوانی از بین می‌رود، بنابراین نیاز است تا عوارض این بیماری را بشناسید و آن را جدی بگیرید.

علائم پوکی استخوان شامل شکستگی استخوان، کمر درد یا قوز پشت است، همچنین در بسیاری از افراد با کوتاه‌تر شدن قد به هنگام دوره سالمندی بروز می‌کند، زیرا پوکی استخوان می‌تواند باعث متلاشی شدن مهره‌ها شود. در نظر داشته باشید که افراد بالای ۸ سال، کمبود کلسیم، ورزش نکردن، استمال دخانیات، سابقه پوکی استخوان در خانواده، مصرف مواد مخدر، پرکاری تیروئید، از عواملی هستند که خطر ابتلا به پوکی استخوان را تجدید می‌کند؛ بنابراین برای پیشگیری و کنترل این بیماری نیاز است تا استخوان‌های خود را با ورزش، رژیم غذایی متعادل حاوی کلسیم و ترک سیگار قوی نگه دارید، همچنین توصیه می‌شود بعد از ۴۰ سالگی برای کنترل و پیشگیری این بیماری با دکتر و پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.