اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه پائیز سالمی را آغاز کنیم؟

پائیز امسال به دلیل وجود ویروس کرونا در مقایسه با پائیز سال های قبل تفاوت زیادی دارد که با رعایت نکاتی می توانید پائیز سالمی را آغاز کنید.

به دلیل شیوع ویروس کرونا و فرارسیدن آنفولانزا در فصل سرما ممکن است امسال پاییز سختی در مقایسه با سال گذشته را تجربه کنیم بنابراین برای حفاظت از سلامتی و تندرستی مان نیاز است تا نکاتی را رعایتتا بتوانیم پائیز سالمی را آغاز کنیم.

مهم ترین نکته حفظ سلامت روان است، با طولانی تر شدن شب ها برخی افراد ممکن است از نظر خلق و خو دچار مشکل شوند و اضطرابشان افزایش بیابد. داشتن یک برنامه غذایی سالم در کنار مکمل ویتامین D می تواند با چنین مشکلی مقابله کند، سعی کنید در روتین روزانه خود ورزش را نیز بگنجانید این کار باعث تقویت سطح سروتونین نیز می شود.

 بیماری آنفولانزا:
 همچنین تاثیر آنفولانزا روی سلامت می تواند بسیار شدید باشد.  آنفولانزا برای کودکان، سالمندان و هر کسی که به بیماری تنفسی دچار باشد خطرناک به حساب می آید. علائمی که آنفولانزا را از سرما خوردگی معمولی جدا می کند عبارتند از: درد عضلانی که معمولا باعث می شود نتوانید از رخت خواب خود بیرون بیایید، تب بالا و سرفه های شدید است. اگر تعداد مراتب تنفس فرد مبتلا به آنفولانزا افزایش یافت و یا اگر تب از بین نرفت باید به پزشک مراجعه کنید.

خط مقدم درمان و مقابله با آنفولانزا این است که از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه و مقدار زیادی مایعات استفاده کنید. اگر حس کردید بهبود پیدا نمی کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

هر سال مراکز پزشکی واکسن آنفولانزا را به افرادی که بیش از دیگران در برابر آنفولانزا ضعیف هستند تزریق می کند که این افراد عبارتند از، افراد بالای ۶۵ سال، خانم های باردار، افرادی که برای مدت زمان طولانی در خانه تحت مراقبت قرار دارند، افرادی که مراقبان اصلی یک فرد معلول یا سالخورده به حساب می آیند.
 
 عفونت گلو: 
اگر گلویتان دچار عفونت شود، دچار درد و التهاب می شود، داروهای بدون نیاز به نسخه فراوانی هستند که می توانند کمکتان کنند درد گلو را تسکین دهید. اگر دچار تب شدید، غدد متورم و دردناک شدند و یا نقاط سفید رنگی روی لوزه ها دیده شد یا با قورت دادن مشکل پیدا کردید ممکن است لوزه تان برزگ شده باشد یا دچار آبسه لوزه شده باشید. در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کنید.

 عفونت چشم:
اگر چشمتان دچارش خارش شد و قرمزی و ترشح داشت ممکن است دلیلش ورم ملتحمه باشد. ورم ملتحمه را می توانید با چند بار حمام آب گرم و یا قطره های چشم بدون نیاز به نسخه درمان کرد؛ بهترین روش برای پیشگیری از عفونت چشم این است که دست های خود را مرتب بشویید.
  
 سرفه و سرما خوردگی:
سرفه و سرما خوردگی در طول فصل های سرد سال بسیار شایع هستند. سرما خوردگی با اینکه باعث می شود چند روز احساس بدی داشته باشید اما جان انسان را تهدید نمی کند؛ ویروس شایع سرما خوردگی را نمی توان با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان کرد بنابراین نیازی به معاینه ندارید. اگر به سرفه و سرما خوردگی مبتلا شده اید می توانید با پایبندی به چند نکته از پخش شدن آن پیشگیری کنید. از یک دستمال استفاده کنید تا جلوی سرفه و عطسه را بگیرید سپس دستمال را دور بیندازید و دست های خود را بشویید تا ویروس های باقی مانده کشته شوند. اگر تبی داشتید که با مصرف پاراستامول نیز بهبود پیدا نمی کرد و یا اگر در تنفستان مشکل به وجود آمد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.