اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ورزش امری حیاتی برای سلامتی سالمندان

متخصص تغذیه و مشاوره سلامت گفت:ورزش کردن نقش تعیین کننده در سلامت افراد به ویژه سالمندان دارد، که متاسفانه بسیاری از سالمندان به آن بی توجه هستند.

علی وحیدی متخصص تغذیه و مشاوره سلامت در گفتگو با شادمان با اشاره به نقش تعیین کننده ورزش در سلامت و تندرستی سالمندان اظهار کرد: ورزش باعث بهبود دیابت ، کاهش چربی های خون ، استئوآرتریت ها، پوکی استخوان وعملکردعصبی می شود، همچنین ورزش کردن، میزان مرگ ومیر را کاهش می دهد و نیاز به مصرف داروهای مختلف رابه طورقابل توجهی کم می کند.

او افزود: متاسفانه خیلی از افراد میانسال ما به هنگامی که وارد دوره سالمندی می شوند ورزش را فراموش می کند که این موضوع می تواند اهمیت زیادی برای سلامت آنان داشته باشد.

او با اشاره به اینکه اگر سالمندان دویدن را در برنامه روزانه خود داشته باشند اکسیژن بیشتری مصرف می کنند گفت: اگر پیاده روی و دویدن جزء برنامه منظم یک سالمند باشند سوخت و ساز بدن او شبیه یک فرد جوان خواهد بود و عضلات بدن دچار عدم تعادل نخواهد شد.

این مشاوره تغذیه و سلامت  با اشاره به اینکه هیچ وقت برای شروع ورزش کردن دیر نخواهد بود، تصریح کرد: پیاده روی، شنا، دویدن و کوهنوردی از جمله ورزش های مناسب برای گروه سالمند است، توجه داشته باشید پیاده روی سبب جلوگیری از افسردگی  انزوا طلبی سالمندان نیز خواهد شد.

وحیدی افزود: افراد میانسال قبل از وارد شدن به دوره سالمندی باید به تغذیه و ورزش خود توجه داشته باشند و از انجام هر نوع ورزش و تمرینی پرهیز کنند.

او عنوان کرد: عمده‌ترین ورزشی که برای سالمندان توصیه می‌شود ورزش‌های هوازی است، سالمندان اگر بتوانند به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های هوازی مثل پیاده روی، را در بیشتر روزهای هفته یا هر روز هفته انجام بدهند بسیار سودمند خواهد بود.

این مشاوره تغذیه و سلامت تاکید کرد: همچنین افراد سالمند باید از ورزش های پربرخورد مانند فوتبال، دویدن سریع دوری کند، بنابراین بهتر است قبل از انتخاب ورزش دلخواهتان با پزشک مشورت کنید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.