اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کوری، رمانی تفکر انگیز/ کتابی که خواندنش توصیه می شود

شطرنج ورزش فکری است که می تواند برای تقویب حافظه و پیشگیری از آلزایمر تاثیرات بسیاری داشته باشد.

شطرنح یک بازی فکری و ورزش هوازی محسوب می شود که انجام آن به صورت منظم و متداوم می تواند کمک بسیاری به تقویت حافظه شما کند. انجام این ورزش به صورت منظم خطر ابتلا به آلزایمر را تا پنجاه درصد کاهش می‌دهد.
با توجه به اینکه بیماری آلزایمر معمولا در بانوان افراد بالای ۶۵ سال دیده می شود؛ توصیه می شود تا این افراد این ورزش را به عنوان یک امر روزانه به صورت مداوم دنبال کنند.
 
 جالب است بدانید که مواد غذایی مثل قند و شکر، کربوهیدرات های تصفیه شده و بدون سبوس مثل نان و برنج سفید و فست فود ها احتمال ابتلا به الزایمر را افزایش می‌دهند و در مقابل غذاهای سرشار از امگا۳ یا چربی‌های مفید مثل ماهی های قزل آلا و ماهی تن این احتمال را کاهش می‌دهند. همچنین مواد غنی از اسید فولیک و منیزیم مغز را در برابر آلزایمر مقاوم می‌کنند.
 
بیماری آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن نام ها و آدرس‌ها آغاز و کم کم تا جایی پیش می‌رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می‌کند. این بیماری یک بیماری مزمن، پیش رونده و تحلیل برنده سلول‌های مغزی است که به اختلال شناختی در فرد منجر می‌شود. فرد مبتلا در شناخت زمان، مکان و اشخاص دچار اختلال می شود و حافظه اخیرش از کار می افتد. در این بیماران بافت مغز تحلیل می رود، بافت و جرم مغز کوچک می شود و پلاک های پیری بافت مغز را احاطه می‌کند.
 
بنابراین ورزش منظم تا حد زیادی می‌تواند از افراد در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند. ورزش در افراد مسن علاوه بر سلامت جسم و بدن باعث سلامت روح و روان هم می‌شود. از نتایج تاثیر مثبت ورزش بر روح و فکر انسانها جلوگیری از آلزایمر در کهنسالی است. ورزش کردن باعث بهبود گردش خون در فرد به ویژه در سیستم سلول‌های مغزی و عصبی می‌شود که این امر ترشح بهتر و موثر تر پروتیین و اسید کولین در این سلول ها را به همراه خواهد داشت.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.