اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آیا کوهنوردی ورزش مناسبی برای سالمندان است؟

اولین علائم و نشانه‌های آلزایمر ممکن است فراموش کردن وقایع یا گفتگو‌های اخیر باشد.

همه ما به نوعی با علائم و نشانه‌های آلزایمر آشنایی داریم. شاید شما هم به این بیماری دچار شده اید و یا بستگانتان از این بیماری رنج می‌برند. بیماری آلزایمر نوعی اختلال پیشرونده است که باعث می‌شود سلول‌های مغزی از بین بروند و به اصطلاح بمیرند.

بیماری آلزایمر شایعترین علت زوال عقل است و کاهش مداوم در تفکر را در پی دارد. علاوه بر این‌ها این بیماری مهارت‌های رفتاری و اجتماعی که توانایی فرد در عملکرد مستقل را کنترل می‌کنند، مختل می‌سازد. برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری با دکتر چک همراه باشید.

اولین علائم و نشانه‌های آلزایمر ممکن است فراموش کردن وقایع یا گفتگو‌های اخیر باشد. با پیشرفت این بیماری، فرد مبتلا به این مشکل دچار اختلال شدید حافظه می‌شود و به تدریج توانایی انجام کار‌های روزمره را از دست می‌دهد.

دارو‌های فعلی این بیماری موجود در بازار، به طور موقت علائم را بهبود می‌بخشند و یا سرعت روند بیماری را کاهش می‌دهند. این درمان‌ها گاهی اوقات به افراد مبتلا به آلزایمر کمک می‌کند تا عملکرد خود را به حداکثر برسانند و بتوانند تا مدت زیادی کار‌های شخصیشان را خودشان به تنهایی انجام داده و مستقل باشند. برنامه‌ها و خدمات مختلف می‌تواند به حمایت از مبتلایان به آلزایمر و مراقبان آن‌ها کمک کند.

در حال حاضر درمانی وجود ندارد که مشکل زوال عقل را درمان کند یا روند بیماری در مغز را تغییر دهد؛ البته به تازگی دستگاهی اختراع شده که به درمان بیماری کمک می‌کند، اما هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و به خط تولید نرسیده است.

در مراحل پیشرفته بیماری، عوارض ناشی از اختلال شدید عملکرد مغز (مانند کم آبی، سوء تغذیه یا عفونت) منجر به مرگ می‌شود.

علائم و نشانه‌های آلزایمر

از دست دادن حافظه نشانه اصلی آلزایمر است. نشانه اولیه این بیماری معمولاً این است که فرد در به خاطر سپردن وقایع یا مکالمات اخیر به زحمت می‌افتد. با پیشرفت بیماری، اختلالات حافظه بدتر و علائم دیگری ایجاد می‌شود.

در ابتدا ممکن است فرد مبتلا به آلزایمر از داشتن مشکل در به خاطر سپردن چیز‌ها و سازماندهی افکار خود آگاهی کامل داشته باشد. در این مرحله ممکن است یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستانش متوجه شوند که علائم در حال وخیم شدن هستند.

تغییرات مغزی که در اثر ابتلا به آلزایمر شکل می‌گیرند می‌توانند منجر به مشکلات زیر شوند:

حافظه

البته هر کسی در برخی مواقع دچار افت حافظه می‌شود. طبیعی است فراموش کنید، سوییچ ماشین را کجا گذاشته اید یا اسم یکی از آشنا‌ها و یا دوستانتان را فراموش کنید. اما باید بدانید که حافظه بیمار آلزایمری دائما مختل می‌شود و این ضعف، بر توانایی عملکرد در محل کار یا خانه‌شان تأثیر می‌گذارد.

افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است:

 حرف‌ها و سوالات را بار‌ها و بار‌ها تکرار کنند؛
 مکالمات، قرار‌ها یا رویداد‌ها را فراموش کنند و بعداً آن‌ها را به خاطر نیاورند؛
 مرتباً در حال جابه‌جایی وسایل هستند و اغلب آن‌ها را در مکان‌های غیر منطقی قرار می‌دهند؛
 در مکان‌های آشنا گم می‌شوند؛
 سرانجام حتی نام اعضای خانواده و اشیاء روزمره را فراموش می‌کنند؛
 در یافتن کلمات صحیح برای شناسایی اشیاء، بیان افکار یا شرکت در گفتگو‌ها مشکل دارند.

تفکر و استدلال

یکی دیگر از علائم و نشانه‌های آلزایمر مشکل در تفکر و استدال است. این بیماران در تمرکز و تفکر خصوصاً در مورد مفاهیم انتزاعی مانند اعداد مشکل دارند.

انجام دادن همزمان کار‌ها برایشان دشوار است و ممکن است مدیریت امور مالی، پرداخت چک و قبض را به موقع انجام ندهند. این مشکلات ممکن است به عدم توانایی در تشخیص و سر و کار داشتن با اعداد مرتبط باشد.
قضاوت و تصمیم گیری

بیماران مبتلا به آلزایمر توانایی تصمیم گیری و داوری مناسب در شرایط روزمره را از دست می‌دهند. به عنوان مثال فرد ممکن است در تعاملات اجتماعی منزوی‌تر شود و یا لباس‌هایی بپوشد که برای آب و هوای موجود نامناسب باشد. همچنین تشخیص اینکه غذا چه مقدار باید بپزد و یا رانندگی برایشان ممکن است به تدریج دشوارتر شود. برنامه ریزی و انجام کار‌هایی که قبلاً انجام می‌دادند

با پیشرفت این بیماری، فعالیت‌های روزمره‌ای که به طی کردن مراحل پی در پی نیاز دارند، مانند برنامه ریزی و پختن غذا و یا انجام بازی همیشگی برای آن‌ها مشکل‌تر می‌شود. در نهایت افراد مبتلا به آلزایمر پیشرفته، ممکن است حتی نحوه انجام کار‌های معمولی مانند لباس پوشیدن و حمام کردن را فراموش کنند.

تغییر در شخصیت و رفتار

تغییرات مغزی که طی بیماری آلزایمر رخ می‌دهد، می‌تواند بر خلق‌وخو و رفتار‌ها تأثیر بگذارد. ممکن است فرد مبتلا به آلزایمر مشکلات زیر را تجربه کند:

 افسردگی؛
 بی تفاوتی؛
 منزوی شدن؛
 نوسانات خلقی؛
 عدم اعتماد به دیگران؛
 تحریک پذیری و پرخاشگری؛
 تغییر در عادات خواب؛
 سرگردانی؛
 بروز احساساتی که در حالت عادی بیان نمی‌شدند؛
 هذیان گفتن، مثلا اعتقاد به دزدیده شدن چیزی؛
 از دست دادن مهارت‌ها.

البته بسیاری از مهارت‌های مهم حتی در صورت بدتر شدن علایم بیماری هم از یاد فرد بیمار نمی‌روند. مهارت‌های حفظ شده ممکن است شامل خواندن یا گوش دادن به کتابها، گفتن داستان و یادآوری مجدد برخی خاطرات، خوانندگی، گوش دادن به موسیقی، رقصیدن، نقاشی و یا انجام کار‌های هنری باشد.

این مهارت‌ها بیشتر از سایر مهارت‌ها در خاطر افراد باقی می‌مانند، زیرا توسط بخش‌هایی از مغز که در ادامه بیماری تحت تأثیر قرار می‌گیرند کنترل می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.