اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

دوازده خاصیت فوق‌العاده نوشیدن آب داغ

براساس یک تحلیل جهانی چاقی احتمال بستری شدن در بیمارستان در اثر ابتلا به کووید-۱۹ را دو برابر می‌کند و خطر مرگ را تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد. پژوهشگران آمریکایی می‌گویند چاقی ابتلا به سایر بیماری‌ها مانند دیابت و فشار خون بالا را محتمل‌تر می‌کند.

این در کنار ضعیف‌تر شدن سیستم ایمنی می‌تواند افراد را در مقابل موارد شدید کووید-۱۹ آسیب‌پذیرتر کند. آن‌ها همچنین می‌گویند اگر واکسنی برای ویروس کرونا تولید شود می‌تواند در افراد چاق کم‌اثرتر باشد.

واکسن آنفلوآنزا هم در افرادی که شاخص وزن بدن آن‌ها از ۳۰ بالاتر است کمتر اثر دارد. تیم محققان از دانشگاه کارولینای شمالی داده‌های جمع آوری شده در ۷۵ مطالعه از اطراف جهان را بررسی کردند که شامل تقریبا ۴۰۰ هزار بیمار می‌شد.

آن‌ها دریافتند که احتمالا بستری شدن در افراد چاق مبتلا به کووید-۱۹ دو برابر است و احتمال انتقال آن‌ها به بخش مراقبت‌های ویژه ۷۴ درصد بیشتر است. آن‌ها همچنین بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ویروس کرونا بودند.

کرونا؛ چاقی خطر ابتلا را بیشتر می‌کند؟

متخصصان می‌گویند چاقی خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد. چاقی را «باید با معیار سلامتی تعریف کرد نه وزن»

مطالعات در بریتانیا نشان دهنده خطری مشابه برای افراد دارای اضافه وزن است که دولت را به فکر معرفی تدابیر تازه برای مهار چاقی انداخته است.

پروفسور بری پاپکین که این مطالعه را در گروه آموزشی مغذی‌ها در دانشگاه کارولینای شمالی هدایت کرده گفت که افزایش خطرات کووید-۱۹ برای افراد چاق «خیلی بالاتر از انتظار بود.»

او گفت که تغذیه سالمتر باید در بسیاری کشور‌ها در اولویت باشد. او کاهش نوشیدنی‌های شیرین و کاهش شدید غذا‌های فوری و فرآوری شده را توصیه کرد.

چاقی از عوامل شماری از بیماری‌هایی که همچنین خطرات کووید-۱۹ را افزایش می‌دهند شناخته شده است.

اضافه وزن قابل توجه همچنین می‌تواند باعث التهاب بیشتر بدن شود، توانایی ما برای مقابله با عفونت را کاهش دهد و به سیستم تنفسی و سایر ارگان‌ها فشار آورد.

پروفسور پاپکین می‌گوید: «محققان واکسن (بالقوه کرونا) باید چگونگی تاثیر آن در افراد چاق را بررسی کنند.»

او نگران است اگر واکسنی برای ویروس کرونا تولید شد در میان جمعیت‌هایی که درصد افراد چاق در آن‌ها بالاست کمتر تاثیر داشته باشد.

محققان می‌گویند با توجه به افزایش آمار چاقی در جهان و اینکه ۲۰ درصد جمعیت در تقریبا همه کشور‌ها دچار چاقی یا اضافه وزن هستند. این برای بریتانیا و آمریکا نزدیک ۶۶ درصد است و درک چگونگی معالجه و تاثیر واکسن در این گروه «حیاتی» است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.