اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آغاز ساخت ۲۰‌هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان

با افزایش سن ذهن‎آگاه‎تر می‎شویم که ممکن است بتواند علت تجربه کردن احساسات خوب را بیان کند. دکتر ناتالی جی شوک استاد مدرسه روان‎شناسی دانشگاه ویرجینیای غربی معتقد است:«ذهن‎آگاهی ممکن است بخش مهمی از سلامت سالمندی باشد.»

در ذهن ما سالمندی با فراموشی، بیماری‎ و درد عجین است اما یافته‎های دانشمندان نشان می‎دهند سالمندان بیشتر از جوانان احساسات خوب را تجربه می‎کنند.

به راستی چرا چنین است؟

نتیجه اولین مطالعه پژوهشگران، یافتن  «پارادوکس بهروزی» و پی بردن به این موضوع بود که با افزایش سن ذهن‎ آگاه‎تر می‎شویم که ممکن است بتواند علت تجربه کردن احساسات خوب را بیان کند.دکتر ناتالی جی شوک استاد مدرسه روان‎شناسی دانشگاه ویرجینیای غربی معتقد است:«ذهن‎آگاهی ممکن است بخش مهمی از سلامت سالمندی باشد.»

دکتر شوک و همکارانش بر روی ۱۲۳ بزرگسال ۲۵ تا ۳۵ ساله و ۱۱۷ سالمند ۶۰ تا ۹۱ ساله که اکثریت‎شان را زنان تشکیل داده بودند مطالعه کردند.

پژوهشگران از شرکت‎کنندگان در مطالعه درباره خلق و خو، ذهن‎آگاهی و نگاه‎شان نسبت به آینده پرسیدند. شرکت کنندگان نیز درباره احساسات مثبت و منفی‎شان مثل ترس، دشمنی، علاقه و اشتیاق گفتند. آنها به جای این‎که در گذشته زندگی کنند یا آینده را پیش بینی کنند، تاکید کردند در زمان حال زندگی می‎کنند.

محققان از آنها پرسیدند چه حسی نسبت به زمان باقی مانده زندگی‎شان و فرصت‎هایی که در انتظارشان است دارند. سالمندان می‎دانستند که نسبت به جوان‎ترها وقت کمتری دارند اما مثبت‎تر از آنها بودند. نتیجه تجزیه و تحلیل محققان نشان داد آنها بر زمان حال متمرکز بودند که نشان دهنده خلق و خوی خوب‎شان بود. ذهن ‎آگاهی بیشتر، حال‎شان را بهتر کرده بود.

چرا ذهن ‎آگاهی با افزایش سن بیشتر می‎شود؟
  از آنجا که هوشیار بودن می‎تواند به ما در مدیریت احساسات و رفع استرس کمک کند با افزایش سن نیز می‎تواند در رشد ذهن ‎آگاهی موثر باشد.
اهل نظر باور دارند پرورش ذهن‎ آگاهی ممکن است نقشی اساسی در حفظ بهروزی هنگام مواجهه با مشکلات زندگی داشته باشد.
دکتر شوک می گوید:«هنوز نمی‎دانیم چرا سالمندان هوشیارتر از جوانان هستند. وقتی جوان‎تر هستیم بیشتر بر آینده متمرکز می‎شویم اما هر چه سن بالاتر می‎رود زمان محدود‎تر شده و بر زمان حال تمرکز می‎کنیم.»
استاد مدرسه روان ‎شناسی دانشگاه ویرجینیای غربی معتقد است با اجرای تمرین ‎های منظم تنفسی، مراقبه و روش‎های کنترل استرس می‎توان احساسات مثبت‎ تری را تجربه کرد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.