اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندی چه تاثیری بر کیفیت خواب می‌‎گذارد؟

اسیدهای چرب امگا ۳ یکی از انواع چربی‌های سالم هستند و به کاهش خطر بروز بیماری قلب و عروق، افسردگی، زوال عقل و روماتیسم مفصلی کمک می‌کنند.

همه چربی‌ها ناسالم نیستند. اسیدهای چرب امگا ۳ یکی از انواع چربی‌های سالم هستند و به کاهش خطر بروز بیماری قلب و عروق، افسردگی، زوال عقل و روماتیسم مفصلی کمک می‌کنند. بدن توانایی تولید اسیدهای چرب امگا ۳ را ندارد. پزشکان به افراد، به خصوص سالمندان، توصیه می‌کنند برای تامین نیاز بدن‌‎شان به اسیدهای چرب ضروری باید مواد غذایی سرشار از این ماده را به رژیم غذایی‌‎شان اضافه یا مکمل خوراکی مصرف کنند.
 

انواع اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ انواع گوناگون دارند. دو نوع از این اسیدها که در ماهی وجود دارند DHA و EPA نامیده می‌‎شوند که فواید زیادی برای بدن دارند. نوع دیگری از اسیدهای چرب امگا ۳ که در روغن سبزیجات، دانه کتان، گردو و سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج یافت می‌‎شود ALA نام دارد.
 

چگونه اسیدهای چرب امگا ۳ با بیماری‎ها می‌جنگند

اسیدهای چرب امگا ۳ به گونه‌‎های مختلف به قلب کمک می‌کنند. آنها التهاب رگ‌های خونی را از میان می‌‎برند. مصرف مقادیر زیاد اسیدهای چرب امگا ۳ میزان تریگلیسرید خون، ضربان نامنظم قلب و ایجاد پلاک در رگ‌‎ها را کم می‌‎کند.
 

بیماری قلب و عروق

انجمن قلب آمریکا توصیه کرده بیماران قلب و عروق روزانه یک گرم EPA و DHA بخورند. بهترین کار مصرف روغن ماهی است، اما پزشکان مصرف کپسول روغن ماهی را توصیه می‌‎کنند. کسانی که از حمله قلب جان سالم به در برده‌‎اند مصرف دوز مشخص شده اسیدهای چرب امگا ۳ توسط پزشک از قلب‌شان حفاظت خواهد کرد. نتایج برخی از مطالعات نشان داده‌‎اند افزایش میزان مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ توسط افرادی که از سکته قلبی جان سالم برده‌اند، خطر مرگ و میر را در میان‌شان کم می‌کند.
 

کمک کردن به ریتم قلب

اسیدهای چرب امگا ۳ در تثبیت ضربان قلب موثرند. آنها ضربان قلب را کم کرده و به پیشگیری از بروز ضربان نامنظم قلب کمک می‌کنند.
 

کاهش میزان تریگلیسیرید

اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند میزان تریگلیسیرید – چربی خون که با بروز بیماری قلبی ارتباط دارد – خون را کاهش دهند. پیش از آغاز مصرف مکمل اسیدهای چرب امگا ۳ باید با پزشک مشورت کرد. ورزش کردن، محدود کردن مصرف شیرینی و کربوهیدرات‌های فرآوری شده و پرهیز کردن از نوشیدن الکل نیز میزان تریگلیسیرید خون را کم می‌‎کند.
 

کاهش پرفشاری خون

اسیدهای چرب امگا ۳ می‌‎توانند تا حدودی فشار خون را کاهش دهند. یکی از بهترین کارها جایگزین کردن ماهی با گوشت قرمز در رژیم غذایی است. سالمندی که از پرفشاری خون رنج می‌‎برد باید مصرف نمک را محدود کند.
 

آنها از بروز سکته مغزی پیشگیری می‌‌کنند؟

اسیدهای چرب امگا ۳ و مکمل‌ها به از میان رفتن پلاک‌های درون رگ‌ها، جلوگیری کردن از بسته شدن رگ‌ها و بهبود جریان خون کمک می‌کنند. اما مصرف دوز بالای مکمل اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است احتمال لخته شدن خون و بروز سکته مغزی را افزایش دهد.
 

تاثیر مثبت بر روماتیسم مفصلی

نتایج بررسی‌‎های متعدد نشان داده‌‎اند اسیدهای چرب امگا ۳ درد مفاصل افرادی که از روماتیسم مفصلی رنج می‌‎برند را تسکین می‌‎دهند. پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ می‌تواند تاثیرگذاری داروهای ضد التهاب را بیشتر کند.
 

افسردگی

آمار ابتلا به افسردگی در میان شهروندان کشورهایی که رژیم غذایی‌شان سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است پایین است اما آنها افسردگی را درمان نمی‌کنند. افرادی که از افسردگی رنج می‌‎برند باید با روان‌‎شناس مشورت کنند.
 

تحقیق درباره زوال عقل

شواهد نشان می‌‎دهند اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است از مغز در مقابل زوال عقل حفاظت کنند. نتایج مطالعه دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه بریستول نشان داده، سالمندانی که از رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ پیروی می‌‎کنند کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.
 

مصرف ماهی

بهترین منبع انواع DHA و EPA اسیدهای چرب امگا ۳ ماهی است. ماهی‌های سالمون، ساردین و تن سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. انجمن قلب آمریکا توصیه کرده بزرگسالان، به خصوص سالمندان، باید دست کم دو وعده در هفته ماهی بخورند.
 

مکمل‌‎های خوراکی اسیدهای چرب امگا ۳

اگر ماهی دوست ندارید می‌توانید مکمل خوراکی اسیدهای چرب امگا ۳ را مصرف کنید. مصرف روزانه یک گرم از این مکمل برای بیماران قلبی مفید است. مصرف بیش از اندازه مکمل باعث بروز اختلال دارویی و خون‌‎ریزی خواهد شد.
 

منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا ۳

افرادی که علاقه‌ای به مصرف ماهی یا روغن ماهی ندارند می‌توانند مکمل جلبک دریایی که سرشار از DHA است را بخورند. افزودن روغن کانولا، تخم کتان، کردو، کلم بروکلی و اسفناج که سرشار از ALA هستند نیز مفید است.  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.