اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

فراموش کردن طبیعی است یا نشانه آلزایمر؟

نتایج تحقیقات دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه مارسی فرانسه نشان داده استرس بیش از حد، سیستم ایمنی بدن میانسالان و سالمندان را تضعیف می‌کند. در این نوشتار با روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا می‌‎شویم.

استرس روشی است که بدن برای مقابله با موقعیت‌‎های چالش برانگیز انتخاب می‌‎کند، اما قرار گرفتن همیشگی در این موقعیت سلامت سالمندان را به خطر می‌اندازد. نتایج تحقیقات دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه مارسی فرانسه نشان داده استرس بیش از حد، سیستم ایمنی بدن میانسالان و سالمندان را تضعیف می‌کند. در این نوشتار با روش‌‎های تقویت سیستم ایمنی بدن آشنا می‌شویم.

برقراری رابطه جنسی

برقراری رابطه جنسی، در آغوش گرفتن و بوسیدن همسر علاوه بر ایجاد حس خوب برای بدن نیز مفید است. نتایج پژوهش‌های محققان مدرسه روان‌‎شناسی دانشگاه استراسبورگ نشان داده‌اند، داشتن یک زندگی عاشقانه، وجود صمیمیت میان زوجین و برقراری ارتباط جنسی، سلامت سالمندان را حفظ می‌‎کند.

نگرش مثبت

مثبت اندیشی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌‎کند. زمانی که افراد، خوش‎بینامه به قضایا نگاه می‌کنند، سیستم ایمنی بدن‌‎شان قدرتمند‎تر می‎شود. برای افزایش این حس، خوشگذرانی کنید و از زندگی لذت ببرید.

خندیدن

از قدیم گفته‌اند خنده بر هر درد بی‌‎درمانی دوا است. پروفسور نانسی فانژه، استاد روان‌پزشکی دانشگاه مونت پلیه باور دارد از ته دل خندیدن و شاد بودن سالمندان قدرت سیستم ایمنی بدن‌شان را بالا می‌‎برد و  استرس‌‎شان را کم می‌کند.

مصرف آنتی اکسیدان

مصرف زیاد میوه و سبزیجات، نیاز بدن به آنتی اکسیدان را برآورده می‌کند. این مواد از سلول‌‎های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد و مولکول‌‎هایی که به سلول‌‎ها آسیب می‌‎رسانند حفاظت می‌‎کنند. سالمندان باید میوه‌‎ها و سبزیجات نرم بخورند تا دندان‌‎ها و لثه‌های‌شان آسیب نبیند و سیستم ایمنی بدن‌‎شان تقویت شود.
 

استفاده از ویتامین‌ها

اگر رژیم غذایی سالمندان فاقد ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن‌شان باشد، باید مصرف روزانه مکمل‌‎های خوراکی را شروع کنند. مصرف روزانه یک قرص مکمل مولتی ویتامین، نیاز بدن آنها به ویتامین‌‎ها را تامین می‌کند.

خواب شبانه

سیستم ایمنی بدن سالمندان بدون آن‎که سالمندان خواب شبانه عمیق و کافی داشته باشند توان مقابله با بیماری‌ها را نخواهد داشت. اکثر بزرگسالان به هفت تا ۹ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. سالمندان با خوابیدن در ساعت خاص و داشتن فعالیت بدنی در طول روز، توقف نوشیدن نوشیدنی‌‎های کافئین‌‎دار، چرت نزدن در ساعات انتهایی شب و خنک نگه داشتن اتاق خواب می‌‎توانند راحت‌‎تر بخوابند.
 

حرکات بدنی

با ورزش کردن می‌‎توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد، از بروز پوکی استخوان، بیماری قلبی و انواع سرطان پیشگیری کرد و استرس را از بین برد. سالمندانی که ۳۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی – دوچرخه سواری، پیاده روی، شنا کردن، یوگا کردن و … – دارند به راحتی بیمار نخواهند شد.
 

پرهیز از دخانیات

سالمندان با دوری کردن از دخانیات، سیستم ایمنی بدن‌‎شان را تقویت می‌‎کنند. بهترین روش برای ترک سیگار و سایر محصولات دخانی مشورت کردن با پزشک است. کارشناسان بهداشت عمومی معتقدند قرار نگرفتن در معرض دود دست دوم دخانیات در تقویت سیستم ایمنی و حفظ سلامت بدن موثر است.
 

شست و شوی دست‌ها

شست و شوی دست‌‎ها بهترین راه مقابله با آلودگی‌‎ها است. شست و شوی ۲۰ ثانیه‌‎ای دست‌‎ها با استفاده از آب و صابون از ورود میکروب‌ها به بدن جلوگیری می‌کند. ضد عفونی کردن دست‌ها با محلول‌‎های ضد عفونی کننده در شرایط اضطراری مفید است.   

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.