اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

مراقبت دهان و دندان برای سالمندان

فراموشی خفیف در دوران سالمندی می‌تواند طبیعی باشد. تنها یک درصد از ۶۵ سالگانی که فراموشی خفیف دارند به بیماری آلزایمر مبتلا می‌‎شوند.

همه ما برخی مواقع – به خصوص وقتی سرمان شلوغ باشد – چیزهایی را فراموش می‌‎کنیم. شما با افزایش سن متوجه می‌‎شوید فراموش کردن چیز‎ها بیشتر شده است. فراموشی خفیف در دوران سالمندی می‌‎تواند طبیعی باشد. تنها یک درصد از ۶۵ سالگانی که فراموشی خفیف دارند به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

وقتی فراموشی تبدیل به مشکل می‌شود

اگر فراموشی مدیریت کردن کارهای روزانه را دشوار کند، نباید آن را نادیده بگیرید. چیزهایی که می‌شنوید را فراموش می‌‎کنید؟ یک سوال را به کرات می‌‎پرسید؟ برای انجام دادن کاری خاص به یادداشت‎ها یا ایمیل‌هایتان وابسته هستید؟ اگر این طور است با پزشک مشورت کنید.
 

برنامه ریزی و حل کردن مشکلات دشوار است؟

همه بعضی وقت‌‌‎ها اشتباه می‌‎کنند. ممکن است صورت حساب و عددی را به اشتباه پرداخت یا وارد دفتر حسابداری‎ کرده باشید. اما اگر تلاش می‌‎کنید قبوض را بدون ایراد پرداخت کنید اما باز هم اشتباه می‌کنید به احتمال زیاد از مشکلات حافظه رنج می‌‌‎برید.
 

مبارزه برای انجام دادن کارهای روزمره 

یادتان نیست چطور از مایکروویو استفاده می‌کردید؟ استفاده کردن از کنترل تلویزیون برای‌تان سخت است؟ اگر به کمک کوچکی نیاز دارید جای نگرانی نیست اما اگر برای انجام دادن کارهای روزمره‌‌تان – رانندگی کردن، پیدا کردن مسیر مغازه خواربار فروشی و… – با مشکل مواجه هستید ممکن است به فراموشی مبتلا شده باشید.
 

خودرو را کجا پارک کرده‎ام؟

شما به فروشگاه می‌آیید و فکر می‌کنید ” خودرو را کجا پارک کرده‎ام؟ ” فراموش کردن جای پارک طبیعی است. اما اگر این اتفاق به کرات بیفتد باید به پزشک اطلاع دهید تا او آزمایش‎های مربوط با بیماری فراموشی را انجام دهد.
 

کلیدهایتان را پیدا نمی‌کنید

اکثر مواقعی که فراموش می‌کنید چیزی – کلیدها، دستکش‌‎ها و … – را کجا گذاشته‎اید باید به مسیر ورودتان به خانه فکر کنید تا جایی که لوازم را گذاشته‌‎اید به خاطر آورید. اگر متوجه شوید بیشتر وقت‌‎ها لوازم‌تان را گم می‌‎کنید و پیدای‌شان نمی‌کنید باید به پزشک اطلاع دهید.

چطور اینجا آمدم؟

بعضی مواقع برای همه پیش می‌‎آید به اتاقی بروند و به خاطر نیاورند چه کاری داشته‌‎اید. اما افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند فراموش می‌‌‎کنند کجا هستند یا چطور به جایی رفته‌‌‎اند. اگر از چنین مشکلاتی رنج می‌‌‎برید باید از پزشک کمک بگیرید.

واژه مناسب چیست؟

پیدا نکردن کلمه مناسب یا استفاده اشتباه از یک واژه طبیعی است اما افرادی که از فراموشی رنج می‌‌برند به درستی نمی‌توانند بنویسند و صحبت کنند. اگر هجی کردن کلمات، به یاد آوردن اسامی و… برای‌‎تان مشکل است باید از پزشک‌‎تان کمک بگیرید.

دوری کردن از دوستان و اعضاء خانواده

از دوستان و اعضاء خانواده دوری می‌کنید؟ صحبت کردن برای‌‎تان سخت است؟ بیماران بعد از شدیدتر شدن مشکلات حافظه علاقه‌شان به حضور در رویدادهای اجتماعی، میهمانی‌ها، جشن تولد و … را از دست می‌‎دهند. اگر این طور هستید با کسی در این مورد صحبت کنید.
 

آزمون حافظه

اگر فکر می‌کنید فراموش کردن بعضی چیزها طبیعی نیست پزشک پس از انجام دادن آزمایش‌‎هایی می‌‎تواند به شما بگوید از مشکلات حافظه رنج می‌برید یا نه. او از شما سؤالاتی خواهد کرد، عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنید را بررسی خواهد کرد و آزمایش‎‌هایی را انجام خواهد داد.

کار دیگری می‌توانم انجام بدهم؟

اگر حافظه‌‎تان خوب است اما هنوز نگران مبتلا شدن به بیماری آلزایمر هستید باید مطالعه کنید، جدول حل کنید، از رژیم غذایی سالم پیروی و ورزش کنید.
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.