اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آب سیاه: سارق ساکت بینایی

جمعیت جهان در حال پیر شدن است. در سال ۲۰۵۰، برای نخستین بار جمعیت سالمندان جهان بیشتر از جوانان خواهد شد. این تغییر جمعیتی تاثیر زیادی بر کشورها خواهد گذاشت. در این نوشتار نگاه دقیق‎تری به زندگی سالمندان غنا، چین، آلمان، پرو و سوئد خواهیم کرد.

کیفیت متفاوت زندگی سالمندان در جهان

در سال ۲۰۵۰، برای نخستین بار جمعیت ۶۰ سالگان بیشتر از ۱۵ سالگان خواهد بود. به معنای دیگر، هر کشور با افزایش امید به زندگی و کاهش آمار زاد و ولد روبرو خواهد شد. اما تغییر جمعیتی به چه معنا است؟ سالمندان چگونه زندگی خواهند کرد؟ برای رسیدن به پاسخ باید نگاه دقیق تری به زندگی سالمندان در آفریقا، آسیا، اوپا و آمریکای لاتین بیاندازیم.
 

غنا: انتخاب اعضا خانواده

غنا جمعیت جوانی دارد. تنها هفت درصد از جمعیت این کشور را ۶۰ سالگان تشکیل می‎دهند اما در سال ۲۰۵۰، تنها ۱۲ درصد از جمعیت این کشور بیش از ۶۰ سال خواهند داشت. 
خانواده، عاملی مهم در همبستگی جامعه غنا است. اکثر سالمندان غنایی با فرزندان و نوادگان‎شان زندگی می‎کنند. زنان نیز با کار کردن در بیرون و درون خانه از حریم خانواده حفاظت می‎کنند. با این وجود، در سال ۲۰۱۰ دولت غنا دریافت که این سنت در حال تغییر است.
اکنون تعداد جوانان غنایی که برای ساختن آینده‎شان به شهرهای دیگر و خارج از کشور مهاجرت می‎کنند رو به افزایش است. 
مشکل اینجا است که دولت غنا فاقد سیستم بازنشستگی است.
تنها تعدادی معدودی از مردم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند در آینده می‎توانند از سیستم بازنشستگی استفاده کنند. اکثر شاغلان – کشاورزان، صیادان و … – برای زندگی کردن به حمایت اعضاء خانواده نیاز دارند.
نهادهای غیر دولتی مثل کلیسای کاتولیک و سازمان‎های غیر انتفاعی به طور فزآینده برای تامین نیازهای جامعه فعالیت می‎کنند.
 

چین: احترام به سالمندان

چین کشور ” ترین‎ها ” است. روند پیر شدن جمعیت این کشور در جهان بی‎نظیر است. کارشناسان پیش‎بینی می‎کنند که در سال ۲۰۵۰، بیش از ۴۰ درصد از جمعیت این کشور بیشتر از ۶۰ سال خواهند داشت.
سالمندان چینی به طور سنتی با فرزندان و نوادگان‎شان زندگی می‎کنند، اما اکنون کمتر از نیمی از سالمندان در چنین شرایطی زندگی می‎کنند: تنها ۳۸ درصد از سالمندان با خانواده‎شان زندگی می‎کنند. خانواده‎های چینی شرایط دشواری دارند: در سنت کنفوسیوس، کودکان به والدین سالمند احترام می‎گذارند و از آنها نگهداری می‎کنند. اما برخی از جوانان که برای یافتن کار مهاجرت می‎کنند نمی‎توانند از والدین‎شان به صورت تمام وقت نگهداری کنند. با این وجود، هزینه مراقبت‎های بهداشتی آنها را پرداخت می کنند تا از دوران بازنشستگی لذت ببرند.
 

آلمان: سیاست بازنشستگی و کمبود مراقبت

در سال ۱۹۸۶، نوربرت بلوم، وزیر کار آلمان غربی به کارکنان اعلام کرد:” حقوق و مزایای بازنشستگی محفوظ است. ” سخنان او اکنون به عنوان سوال نقل می‎شود تا وعده.
پی بردن به چرایی این ماجرا دشوار نیست: در سال ۲۰۵۰، یک سوم شهروندان آلمان بیشتر از ۶۰ سال خواهند داشت. برخی از جوانان آلمانی نگران هستند با وجود پرداخت حق بیمه در دوران بازنشستگی حقوق و مزایا دریافت نکنند.
اکنون سیاست بازنشستگی به یکی از موضوعات مهم کمپین‎های انتخاباتی تبدیل شده است. 
مشکل دیگر این است که بیش از ۳۰ درصد از سالمندان آلمانی که در خانه زندگی می‎کنند به مراقبت‎های بهداشتی نیاز دارند. 
امروزه برخی از شهروندان آلمانی نسبت به عدم توجه به سالمندان معترض هستند. 
اما نتیجه مطالعه دراز‎دامن وزارت امور خانواده آلمان نشان داده اکثر سالمندان از شرایط‎شان راضی هستند.
 

سوئد: همه با هم پیر می شویم

بر اساس آماری که مرکز آمار سوئد منتشر کرده، جمعیت این کشور در سال ۲۰۵۰ به ده و نیم میلیون نفر خواهد رسید که یک سومش – دو و نیم میلیون نفر – را افرادی تشکیل خواهند داد که بیش از ۶۵ سال دارند.
سازمان ملل متحد سوئد را یکی از بهترین کشورها برای زندگی سالمندان می‎داند.
کارشناسان معتقدند حفظ ارزش‎های اجتماعی – تاکید بر مراقبت و حمایت کردن از سالمندان و … – این کشور را به بهشت سالمندان تبدیل کرده است. دولت سوئد تلاش می‎کند با ارسال وعده‎های غذایی به در خانه‎های سالمندان، اهدای خانه‎ و ارائه خدمات بهداشتی رایگان آنها را در خانه نگه دارد. سالمندان این کشور علی رغم دریافت خدمات متعدد از دولت معتقدند از طریق اعضاء خانواده و دوستان حمایت می‎شوند.
 

پرو: مراقبت بهداشتی ضعیف در روستاها

آمریکای لاتین با تغییرات سریع جمعیتی مواجه است.
به عنوان مثال، در پرو، یک پنجم جمعیت این کشور در سال ۲۰۵۰ بیشتر از ۶۰ سال خواهند داشت.
تنها در حدود نیمی از سالمندان این کشور حقوق بازنشستگی دریافت می‎کنند و بقیه به حمایت‎های خانواده‎شان وابسته هستند. سه چهارم از جمعیت سالمندان این کشور همراه با فرزندان و نوادگان‎شان زندگی می‎کنند.
برخی از سالمندان، به خصوص در مناطق روستایی، به مراقبت‎های بهداشتی و بیمه دسترسی ندارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.