اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه خانه را برای +۶۰ساله‌ها مناسب‌سازی کنیم؟

شما می‎‎توانید با آموختن مسائل گوناگون درباره بیماری آلزایمر به فردی که از این بیماری رنج می‌برد کمک کنید. مراحل و علایم بیماری ممکن است متفاوت باشد اما می‎توانند به شما در برنامه‌ریزی برای کمک به عزیزتان کمک کنند.  

مرحله ۱: رفتار ظاهری طبیعی

وقتی یکی از عزیزان‌تان در ابتدای این مرحله قرار دارد، علایمی بروز نمی‎دهد که بتوانید شناسایی‌اش کنید. تنها با استفاده از تصویر‎برداری پزشکی هسته‌ای می‎توان بروز بیماری آلزایمر را تشخیص داد. وقتی او از مرحله ششم عبور کرد تغییرات زیادی در تفکر و استدلال‎اش خواهد دید.

مرحله ۲: تغییرات بسیار اندک

هنوز ممکن است متوجه رفتارهای اشتباه عزیزتان نشده باشید، اما او به احتمال زیاد تغییرات اندکی – فراموش کردن یک کلمه یا گم کردن اشیا – که ممکن است پزشک نیز متوجه‌اش نباشد را حس کرده باشد. در این مرحله، علایم و نشانه‌هایی نامحسوس آلزایمر در توانایی‌های او برای کار و زندگی کردن مستقل اخلال ایجاد نمی‌کنند. به خاطر داشته باشید که علایم ممکن است چیزی جز تغییرات طبیعی در دوران سالمندی نباشد.

مرحله ۳: کاهش خفیف

در این مقطع، تغییراتی که در تفکر و استدلال عزیزتان ایجاد شده را حس خواهید کرد. این تغییرات عبارتند از:
– فراموش کردن مطالبی که خوانده
– پرسیدن چند‎باره یک سوال
– بروز چند‎باره مشکل در برنامه‎ ریزی و سازماندهی
– به خاطر نیاوردن اسم‎‌ها هنگام ملاقات افراد جدید
شما می‌توانید برای کمک به فرد مبتلا نقش«حافظه» را برایش بازی کنید.
 

مرحله ۴: کاهش محدود

در این مرحله، مشکلات تفکر و استدلال که در مرحله سوم توجه‌تان را جلب کرده بود تشدید می‌شوند و مسائل تازه‎ای نمایان خواهند شد. فرد مبتلا ممکن است با مسائل زیر مواجه شود:
– فراموش کردن جزئیات مربوط به خود
– ناتوانی در نوشتن تاریخ و مبلغ صحیح در چک
– فراموش کردن ماه و فصل
– ناتوانی در غذا خوردن یا سفارش دادن غذا از روی منو
شما می‎توانید با کمک کردن به او، ایمنی‌اش را حفظ کنید. مطمئن شوید رانندگی نمی‎کند و کسی از او سوء استفاده نخواهد کرد.
 

مرحله ۵: کاهش نسبتا شدید

بیمار کم کم شناخت‎اش از زمان و مکان را از دست می‎دهد. ممکن است برای به خاطر آوردن آدرس خانه و شماره تلفن دستی‌اش با مشکل مواجه شود یا بخواهد به مدرسه برود. توانایی انتخاب لباس مناسب را از دست می‎دهد. همراه او لباس مناسب را انتخاب کنید تا استقلال و اعتماد‎ به نفس‌اش خدشه‎دار نشود. اگر یک سوال را به کرات پرسید با صدایی آرام و اطمینان‌بخش جواب دهید. عزیزتان شاید بتواند داستانی تعریف کند. از او بخواهید از تصورات و تخیلاتش حرف بزند.

مرحله ۶: کاهش شدید

وقتی آلزایمر پیشرفت کند، بیمار ممکن است چهره ها را به خاطر بیاورد اما نام‎ها را فراموش کند. او کسی را با فرد دیگری اشتباه می‌گیرد. همسرش را با مادرش اشتباه می‎گیرد. توهمات تشدید می‌شوند و ممکن است برای حمام کردنش به کمک نیاز داشته باشید.
او فکر می‎کند باید به محل کارش برود در حالی که مدت‎هاست بازنشسته شده. به سختی حرف می‎زند، اما با درک احساساتش می‎توان با او ارتباط برقرار کرد. برخی از مبتلایان به آلزایمر عاشق شنیدن موسیقی، نگاه کردن به عکس‎های قدیمی یا گوش کردن به داستان هستند.

مرحله ۷: کاهش بسیار شدید

فرد مبتلا به آلزایمر در این مرحله توانایی غذا خوردن، راه رفتن و ایستادن را از دست می‎دهد. شما می‎توانید غذایی نرم که به سادگی بلعیده شود را برای او آماده کنید. نوشاندن آب را فراموش نکنید.

منبع: https://b2n.ir/alzheimer
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.