اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۷راهکار ساده برای افزایش تحرک در میانسالی

اقتصاددانان مدت‌هاست درباره چگونگی ورود سالمندان بازنشسته به مشاغل سنتی و مدرن بحث و گفت و گو می‌کنند. آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار فدرال آمریکا نشان می‌دهد بیش از ۱۱٫۴ درصد از ۵۰ تا ۶۲ سالگان مشاغل مدرن دارند.

دیو زائرو که در شهر رستونِ ایالت ویرجینیا زندگی می‌کند از سال ۲۰۱۷ با اپلیکیشن اوبر همکاری می‌کند و ۲۰ ساعت در هفته مسافران را جابه‌جا می‌کند.
دیو، صاحب تجارتی کوچک است و همراه همسرش تدریس را کنار گذاشته‌اند از دوران بازنشستگی لذت می‌برند.آنها حتی بدون درآمد ساعتی ۱۵ تا ۲۰ دلار رانندگی نیز زندگی خوبی دارند.  
آنها از این شغل کم درآمد، بدون مزایای ثابت و بیمه راضی هستند چون ساعات کار مشخصی ندارد و به راحتی می‎توانند با مسافران ارتباط برقرار کنند.
علاوه بر این، درآمد به دست آمده از این شغل هزینه دیدارشان با فرزندان و نوادگان که در ایالتی دور دست زندگی می‌کنند را تامین می‌کند.
دیو می‌گوید:«کسب درآمد از طریق اپلیکیشن اوبر امکان حفظ روش زندگی پیش از دوران بازنشستگی را بدون این که به پس اندازمان لطمه بخورد فراهم کرده است.»
اقتصاددانان، دیو زائرو و همسرش را در زمره سالمندانی که شغل سنتی دارند و آنها نگران‌شان هستند قرار نمی‌دهند.  
کارشناسان اقتصادی نگران افرادی مثل گری النبورگ ۶۴ ساله هستند که مربی اسکی و کارآفرینی بوده و پس از بازنشستگی در ۵۹ سالگی سه سال با اپلیکیشن جابه‌جایی مسافر rival Lyft همکاری کرده است.
او که برای یافتن کاری ثابت تلاش کرده، می‌گوید:«کارفرمایان علاقه ندارند با کارمند ۶۰ ساله کار کنند.»
آقای النبورگ، اوایل سال ۲۰۱۹، به‌رغم ۴۰ تا ۶۰ ساعت کار در هفته، نتوانست از پس هزینه‌ها برآید و پس از فروش آپارتمانش به خانه مادرش نقل مکان کرد.
او با اشاره به فروش خانه‌اش می‌گوید:«لایق بهترین‌ها هستم اما مجبور شدم، خانه‌ام را بفروشم.»

اقتصاددانان مدت‌هاست درباره چگونگی ورود سالمندان بازنشسته به مشاغل سنتی و مدرن بحث و گفت و گو می‌کنند.
آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار فدرال آمریکا نشان می‌دهد بیش از ۱۱٫۴ درصد از ۵۰ تا ۶۲ سالگان مشاغل مدرن دارند.
پژوهشگران دپارتمان مطالعات سالمندی مدرسه اقتصاد دانشگاه نیویورک دریافته‌اند، ۹ درصد از ۶۲ سالگان به صورت قرارداد کوتاه مدت و روزمزد مشغول به کار هستند.
یافته‌های محققان مرکز مطالعات بازنشستگی دانشگاه بوستون نیز نشان می‌دهد مشاغل مدرن ۲۰درصد از ۵۰ تا ۶۲ سالگان را به کار گرفته است. 
دکتر آلیسا مونل، رئیس مرکز مطالعات بازنشستگی دانشگاه بوستون با اشاره به گمراه‌کننده بودن آمار ۲۰ درصدی اشتغال سالمندان می‌گوید:«سالمندانی که در مشاغل مدرن – همکاری با اپلیکیشن‌های جا‌به‌جایی مسافر و … – فعالیت می‌کنند، بیمه نیستند و به صورت نامنظم کار می‎کنند.»
او می‌افزاید:«اطلاعات ما نشان می‌دهد تنها یک سوم ۵۰ سالگان تا ۶۲ سالگی در مشاغل سنتی که مزایای بازنشستگی دارند، مشغول به کار هستند.»

اما آیا مشاغل مدرن گزینه نامناسبی برای سالمندان هستند؟
دکتر مونل گفت:«اقدامات ملی گسترده تر – از جمله مراقبت های بهداشتی مناسب تر و در دسترس – مؤثرتر خواهد بود.»
دکتر ‎گیلاردوچی‎ مدیر ‎آزمایشگاه حقوق بازنشستگی دانشگاه هاروارد و‎ همکارانش برای حل معضل اشتغال سالمندان، برنامه «مدیریت بازنشستگی تضمین شده» را با همکاری دولت، مشارکت کارفرمایان و شرکت‎های بیمه پیشنهاد داده‎اند.
با این وجود، مشکلات آقای النبوگ و افرادی مثل او در کوتاه‌مدت حل نخواهد شد.
اما رمزی مک آرتور، یکی از مدیران میانی سابق وزارت دفاع آمریکا که در جلسه‎ای مهم در روز ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ از حال رفت‎ و پس از آن به سرعت بازنشسته‎شده، معتقد‎است سالمندان باید روش‎های خاصی برای لبخند زدن و لذت بردن از کار و زندگی پیدا کنند.  
اما پذیرش این موضوع برای آقای النبوگ که خودرویش پس از برخورد یک وانت شش هزار دلار خسارت دید دشوار است.
گرچه شرکت بیمه کننده خودروی مقصر هزینه تعمیر را پوشش می‎دهد اما تعمیر خودروی آقای النبوگ  دو هفته زمان می‎برد و او در این مدت درآمدی نخواهد‎داشت.
اهل نظر معتقدند نحوه برخورد سالمندان با مشکلات شغلی و معیشتی نقش اساسی در پذیرش ویژگی‎های مثبت و منفی مشاغل مدرن ایفا می‌کند. برای مثال، برخی از افراد به دلیل این که همسرانشان بیمه هستند از حق‌شان می‌گذرند.  
دکتر مونل باور دارد، سالمندان می‌توانند تا یافتن شغلی تمام‎وقت با اپلیکیشن‎های جابه‌جایی مسافر، مواد غذایی و …همکاری کنند اما این به معنای این نیست که آنها در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند.
پروفسور ریچارد هورن، رئیس بخش سالمندان مدرسه روان پزشکی دانشگاه هاروارد می گوید:«میزان ابتلا به افسردگی در ۵۰ تا ۶۲ سالگان بازنشسته‌ای که مشاغل مدرن دارند بسیار بیشتر از شاغلان بخش سنتی و دولتی است.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.