اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کاهش خواب سالمندان طبیعی است؟

در این مقاله چندین راهکار سرگرم کننده برای افزایش فعالیت جسمانی در دوران میانسالی را به شما معرفی ‌می‌کنیم.

کارشناسان و متخصصان بر تحرک و ورزش کردن در دوران میانسالی بسیار تاکید کرده‌اند. البته این بدان معنا نیست که شما باید یک ورزشکار حرفه ای باشید بلکه با انجام برخی تمرینات و فعالیت‌ها ‌‌می‌توانید سلامت بدن خود را حفظ کنید.در ادامه چندین راهکار سرگرم کننده برای افزایش فعالیت جسمانی در دوران میانسالی به شما معرفی ‌می‌کنیم.

۱_ تعهد به یک برنامه پیاده‌روی در میانسالی

«هرکسی راه رفتن را بلد است»، نیازی نیست عضو باشگاه خاصی شوید یا مربی شخصی داشته باشید، کافی است حرکت کنید. راه بروید، پیاده روی کنید این تنها کاری است که باید انجام دهید. ابتدا با مسافت‌های کوتاه شروع کنید و ۵ یا ۶ روز در هفته پیاده روی داشته باشید، رفته رفته مسافت پیاده‌روی را افزایش دهید.

۲- از پله‌ها استفاده کنید

بیشتر ساختمان‌هایی که بازدید ‌می‌کنید دارای بیش از یک طبقه هستند،آیا شما به طور معمول آسانسور را انتخاب ‌می‌کنید؟ اگر چنین است و از نظر سلامتی منعی برای استفاده از پله ندارید، با انتخاب پله‌ها، حتی اگر تنها یک طبقه باشد ‌می‌توانید، فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید.

۳-  خانه را تمیز کنید

بیشتر مردم از انجام کارهای خانه نفرت دارند اما معلوم است که این ‌می‌تواند منبع خوبی از فعالیت بدنی باشد. اگر از پیاده‌روی یا دوچرخه سواری لذت نبرید، سعی کنید خانه را تمیز کنید، جارو کنید، در حیاط کار کنید یا صندلی را سازمان بدهید.
بسته به نوع فعالیتی که انتخاب می‌کنید، برخی یا همه مزایای زیر را دریافت خواهید کرد:به عنوان مثال، اگر بخواهید فعالیت بدنی خود را با کار کردن در باغ افزایش دهید، مقداری ویتامین D را از خورشید جذب ‌می‌کنید. اگر شما ترجیح ‌می‌دهید گنجه یا سالن خود را سازماندهی کنید، هنگامی که اشیا را در اطراف حرکت ‌می‌دهید، سلامتی خود را بهبود ‌می‌دهید.

۴- ایروبیک و پیاده‌روی در آب را امتحان کنید

برای افرادی که از استخر لذت ‌می‌برند، حرکت بدن در زیر آب ‌می‌تواند راهی برای افزایش فعالیت و تحرک بدن باشد. ایروبیک در آب باعث حفظ مفاصل می‌شود زیرا راه رفتن و حرکت در آب مانند حرکت روی زمین به مفاصل فشار وارد نمی‌کند، به این دلیل که وزن ما مستقیما روی پاهایمان قرار نمی‌گیرد و نیروی جاذبه زمین باعث نمی‌شود، مفاصل تحت فشار وزن قرار گیرند. هنگام دویدن و پیاده‌روی در خشکی امکان زمین خوردن و آسیب دیدن شما وجود دارد اما با راه رفتن در آب امکان زمین خوردن شما به صفر می‌رسد.

۵-با بچه‌ها بازی کنید

اگر فرزند، نوه ، خواهر و برادر یا عموزاده دارید، می‌دانید که آنها همیشه انرژی دارند و به ندرت ساکت می شوند. حتی بعضی از بزرگسالان دوست دارند بازی کنند. بازی با کودکان به ایجاد رابطه بهتر و آرامش کمک می‌کند و شما سعی کنید فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که شامل حرکت و استفاده از انرژی هستند. بهترین گزینه‌ها بازی فوتبال ، شنا کردن، دویدن است در مورد انواع فعالیت‌هایی که برای آنها مناسب است، فکر کنید.

۶- رقص، رقص، رقص

رقص یکی از سرگرم کنننده ترین راه‌هایی است که با انجام آن ‌می‌توانید تحرک و فعالیت جسمانی خود را افزایش دهید. رقص باعث تقویت شادابی، سلامت روان و ذهن شما ‌می‌شود و یک نوع تمرین هوازی است که در عین سبک بودن سلامت قلب و عروق را بهبود می‌دهد.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.