اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

موفقیت سن و سال نمی‌شناسد

سالمندان سالم در مقایسه با میانسالان ۲۰ دقیقه و میانسالان در مقایسه با جوانان ۲۳ دقیقه کمتر می‎خوابند. محققان اعلام کردند، سالمندانی که از اختلال خواب رنج نمی‎برند شب‎ها باید کمتر بخوابند بدون اینکه در طول روز خواب آلود شوند.

کم شدن خواب شبانه ممکن است بخش طبیعی از دوران سالمندی باشد و نباید اکثر بزرگسالان سالم را نگران کند.
یافته‎های تازه نشان می‎دهد زمان خواب شبانه هشت ساعته با افزایش سن کاهش می‎یابد.
سالمندان سالم در مقایسه با میانسالان ۲۰ دقیقه و میانسالان در مقایسه با جوانان ۲۳ دقیقه کمتر می‎خوابند.
محققان اعلام کردند، سالمندانی که از اختلال خواب رنج نمی‎برند شب‎ها باید کمتر بخوابند بدون اینکه در طول روز خواب آلود شوند.
پروفسور درک جان دیک، استاد رشته فیزیولوژی و خواب مدرسه پزشکی دانشگاه لیورپول گفت:«یافته های ما نشان دادند خواب‎آلود بودن سالمندان در طول روز طبیعی نیست.»
او افزود:«خواب‎آلود بودن جوانان، میانسالان و سالمندان در طول روز نشان دهنده این است که خواب شبانه‎شان کافی نیست یا از اختلال خواب رنج می‎برند.»

خواب کمتر بخش طبیعی سالمندی

پژوهشگران مدرسه پزشکی دانشگاه لیورپول، ۱۱۰ بزرگسال سالم را زیر نظر گرفتند.   
در میان شرکت‎کنندگان، ۴۴ نفر جوان (بین ۲۰ تا ۳۰ سال)، ۳۵ نفر میانسال (بین ۴۰ تا ۵۵ سال) و ۳۱ نفر سالمند (۶۶ تا ۸۳ سال) بودند که خواب آنها توسط دستگاه پلی مونوگرافی اندازه‎گیری می‌شد.
نخستین دوره خواب طبیعی جوانان، میانسالان و سالمندان به ترتیب ۴۳۳٫۵، ۴۱۰ و ۳۹۰ دقیقه بود که نشان داد میانگین زمان خواب آرام و عمیق شبانه با افزایش سن کم می شود. 
همچنین، میانگین زمان بیداری جوانان، میانسالان و سالمندان پس از بیدار شدن از خواب به ترتیب ۲۱، ۵۰ و ۷۱ دقیقه افزایش یافت.
محققان پی بردند، علی‎رغم این که خواب شبانه سالمندان در مقایسه با جوانان شرکت‎کننده در مطالعه کمتر بود اما آنها به ندرت در طول روز خواب‎آلوده ‎شدند.   
در بخش دوم مطالعه، نتیجه سنجش اختلال خواب سه گروه مشابه بود. اعضاء سه گروه در طول روز خواب‎آلوده بودند اما کیفیت و عمق خواب شبانه‎شان بهبود یافت.
دکتر ادوارد رایزر، مدیر مرکز مطالعات خواب کالج سلطنتی لندن و یکی از اعضاء گروه تحقیق می‌گوید:«علت کاهش زمان و عمق خواب سالمندان به درستی مشخص نیست، اما تاثیر مخرب این موضوع بر افرادی که از اختلال خواب رنج می‎برند بسیار زیاد است.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.