اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

اگر زمین خورده‌اید…

استرس چیزی است که می‌تواند باعث به هم خوردن تعادل بدن و بروز مشکلات جسمی و روحی – بیماری، عفونت، آسیب دیدگی و پرخاشگری شود

استرس بخش جدایی‌ ناپذیر زندگی امروز را تشکیل داده است. اما استرس بیش از اندازه سلامت را به خطر می‌اندازد و احتمال ابتلا به پر فشاری خون و آسیب‌دیدگی کلیه‌‌‍‌ها را در میانسالان و سالمندان افزایش دهد. با آموختن تاثیرات استرس بر بدن به راحتی می‌توان روش‌‌‍‌های کنترل این اختلال را آموخت. 

استرس چیست؟

استرس چیزی است که می‌تواند باعث به هم خوردن تعادل بدن و بروز مشکلات جسمی و روحی – بیماری، عفونت، آسیب دیدگی و پرخاشگری شود. ابتلا به بیماری‌‌‍‌های مزمن – بیماری کلیوی – نقش تعیین کننده‌ای در بروز استرس ایفاء می‌کند. استرس روحی که در نتیجه اتفاقات مختلف بروز می‌کند، تجربه‌ای است که هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. افزایش فشار خون، اتساع مردمک، افزایش میزان چربی و قند خون و … واکنش طبیعی بدن به استرس است.

استرس چگونه به کلیه‌‌‍‌ها آسیب می زند؟

نه تنها واکنش بدن شما را به شما کمک استرس با خطرات آنی یا بحران، همچنین می‌توانید به عنوان یک محرک مثبت در حالی که دست زدن به چالش هنگامی که زندگی به درستی هدایت کنند. با این وجود، وقتی بدنتان در دراز مدت تحت فشار استرس شدید قرار داشته باشد، واکنش‌‌‍‌های جسمی نشان داده و سلامت‌تان را به خطر می‌اندازد. ترکیبی از افزایش فشار خون، ضربان قلب، میزان قند و چربی خون خطر بروز بیماری‌‌‍‌های گوناگون – دیابت، بیماری قلبی و … – را افزایش می‌دهد. واکنش‌‌‍‌های کنترل نشده بدن به استرس می‌تواند به کلیه‌‌‍‌ها آسیب بزنند. کلیه‌‌‍‌ها که وظیفه‌شان تصفیه خون است به شدت در مقابل پر فشاری خون و دیابت آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، افرادی که از این بیماری رنج می‌برند در معرض ابتلا به بیماری کلیوی قرار دارند. خطر ابتلا به بیماری عروق قلب، مبتلا به بیماری کلیه را تهدید می‌کند. پس، برای جلوگیری از بروز بیماری‌‌‍‌های قلبی و کلیوی و ارتقای تندرستی باید مدیریت استرس به بخش مهمی از زندگی‌تان تبدیل شود.

چگونه می‌توان استرس را کنترل کرد؟

خلاص شدن از شر استرس و ظاهر نشدن واکنش‌‌‍‌های جسمی به این اختلال در میانسالان و سالمندان تقریبا غیر ممکن است. با این وجود، با مطالعه و اجرای توصیه‌‌‍‌های زیر می‌توان علاوه بر کنترل استرس، واکنش‌‌‍‌های بدن سالمندان به این اختلال را مدیریت کرد:
– مصرف مواد غذایی سالم
– محدود کردن مصرف نمک و کافئین
– محدود کردن مصرف شکر و چربی
– اختصاص دادن زمان خاص برای تمدد اعصاب
– آموختن و اجرای تکنیک‌‌‍‌های یوگا، تنفس عمیق و ورزش های آرامش‌بخش
– گفت و گو با دوست، همسر و مشاور
– تعیین اهداف واقع بینانه و قابل دسترس
– داشتن خواب آرام و کافی
– مثبت‌اندیشی
– سفر
– ورزش کردن و تحرک بدنی بیشتر
بهبود کیفیت رژیم غذایی و افزایش فعالیت‌‌‍‌های بدنی مواردی هستند که هر یک از افراد باید به آنها توجه کنند. گفت و گو با متخصص تغذیه و اجرای توصیه‌‌‍‌های او تغییر رژیم غذایی و روش زندگی را آسان تر می‌کند. استفاده از سایر روش‌‌‍‌های مدیریت استرس به انتخاب شخصی شما بستگی دارد. شما ممکن است گوش دادن به موسیقی را دوست داشته باشند، در حالی که سایر افراد به اجرای تکنیک‌‌‍‌های تمدد اعصاب علاقه داشته باشند. آنچه مهم است اینکه، کنترل استرس به بهبود خلق و خو و حفظ تندرستی کمک می‌کند.   
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.