اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

دوران سالمندی آغاز پروسه تحلیل عضلات است؟

دهیدراته شدن بدن به زبان ساده یعنی کاهش یا از بین رفتن آب لازم در بدن، وقتی که آب کمی می‌نوشیم و یا به دلیل بیماری مایعات بدن از دست می‌روند بدن دهیدراته می‌شود. در افرادی که بدن ضعیف‌تری دارند مثل سالمندان کم آبی می‌تواند خطرآفرین باشد.  

احساس تشنگی با افزایش سن کم می شود. تا زمانی که فرد سالمند واقعا احساس تشنگی کند، مایعات ضروری می توانند به شدت کم شده باشند. سالمندان همچنین به دلیل برخی بیماری‌های رایج در سنین بالاتر که به تکرر ادرار منجر می‌شود، علاقه کمتری به نوشیدن آب دارند و به همین دلیل بدن بسیاری از آنها دهیدراته می‌شود.
دهیدراته شدن بدن به زبان ساده یعنی کاهش یا از بین رفتن آب لازم در بدن، وقتی که آب کمی می‌نوشیم و یا به دلیل بیماری مایعات بدن از دست می‌روند بدن دهیدراته می‌شود. در افرادی که بدن ضعیف‌تری دارند مثل سالمندان کم آبی می‌تواند خطرآفرین باشد.
 

چه اتفاقاتی بدن را دهیدراته می کند ؟

عوامل زیادی بر از دست رفتن آب بدن اثر دارند، از غذاهایی که می‌خوریم گرفته تا تعریق زیاد، میزان فعالیت بدنی و برخی بیماری‌ها. در سالمندان و میانسالان که مصرف داروها بیشتر است، بخشی از آب بدن هم می‌تواند تحت‌تاثیر مصرف داروها کمتر شود. داروهایی مانند دیورتیک‌ها، آنتی هیستامین‌ها، ملین‌ها، ضد فشار خون و داروهای کورتیکواستروئیدها می‌توانند باعث تکرر ادرار شوند و آب و الکترولیت‌ها را کاهش می‌دهد. دقیقا به همین دلیل در زمان استفاده از داروها باید به عوارض احتمالی آنها که در بروشورهایشان نوشته شده توجه کنید.
 

نشانه‌های کم‌آبی بدن چیست؟

سردرد، سرگیجه، منگی، کسالت، بی‌حالی، افزایش ضربان قلب، ضعف یا سستی و یا حتی نا آرامی و آشفتگی  و خشکی لب‌ها شایع‌ترین علامت‌های دهیدراته شدن بدن هستند.
پوست پشت دست را با نوک دو انگشت اشاره و شست به بالا بکشید، اگر روی پوست چین‌خوردگی ایجاد شد و مدتی به همان حالت ماند یعنی بدن شما دهیدراته شده است.
 

چه‌کنیم؟

اگر این نشانه‌ها را در خود می‌بینید مصرف بیشتر آب در روز را برای خودتان ضروری بدانید چرا که هضم، جذب و دفع در بدن نیاز به آب دارد و کمبود مایعات می‌تواند تمامی این مراحل را دچار مشکل کند.
اگر یک سالخورده از نوشیدن آب معمولی خودداری می کند، اصلاحات و جایگزین های زیادی در دسترس است. سعی کنید از راه های ترکیب کننده‌ی آب با دیگر مایعات استفاده کنید، و یا آبی که از قبل از طعم دار شده است، و یا از مخلوطی که نصفش از آب و نصفش از آب میوه تشکیل شده است، استفاده کنید.
به خاطر داشته باشید که نوشیدنی ها تنها منبع مایعات نیستند. میوه ها و سبزیجات خام نیز می توانند به میزان قابل توجهی آبرسان باشند و کمک به سزایی در جلوگیری از دهیدراته شدن بدن سالمندان نمایند. به عنوان مثال، یک بشقاب کوچک از سبزیجات برش خورده، مانند ساقه ی کرفس، برش های خیار، گوجه ی گیلاسی و برش‌های فلفل که با سسی سالم یا هوموس سرو می شود می‌تواند یک میان وعده غذایی سالم و پر از مایع برای سالمندان باشند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.