اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

داروهایی که سالمندان باید با احتیاط بخورند

در حالی که کم تحرکی در دوران سالمندی یکی از عوامل تحلیل رفتن عضلات و توده چربی بدن است اما مهم‌ترین عامل نیست. در این نوشتار به متداول‌ترین سوالات درباره این مشکل پاسخ می‌دهیم.  

 اگر ۴۰ یا ۵۰ ساله هستید و حتی اگر به طور منظم ورزش می‌کنید باز هم تغییراتی در بدن شما از جمله تحلیل رفتن عضلات و کاهش قدرت بدنی رخ می‌دهد.
پروسه تحلیل رفتن عضلات در دوران سالمندی را سارکوپنیا (به معنای کم‌ماهیچگی) می‌نامند که از دو حرف لاتین «سارکو» – به معنای عضله – و «پنیا» – به معنای تحلیل‌رفتن – تشکیل شده است. در این نوشتار به متداول‌ترین سوالات درباره این مشکل پاسخ می‌دهیم.

  تحلیل رفتن عضلات در دوران سالمندی شروع می‌شود؟ 

تحلیل رفتن عضلات در دوران سالمندی در افراد مختلف، متفاوت است. سال ۱۹۹۸ مقاله‌ای در مجله تغذیه آمریکا منتشر شد که نشان می‌داد بین ۳۵ تا ۴۰ درصد عضلات بدن بین ۲۰ تا ۸۰ سالگی تحلیل می‌روند. نتایج برخی از مطالعات نشان می‌دهد تحلیل عضلات زودتر از دهه ۲۰ عمر آغاز می‌شود اما اکثر پزشکان معتقدند این مشکل پس از ۵۰ سالگی نمایان می‌شود. یافته‌های محققان نشان می‌دهد، تحلیل عضلات مردان بیشتر از زنان است.

  سالمندی دلیل واقعی تحلیل رفتن عضلات است؟ 

در حالی که کم تحرکی در دوران سالمندی یکی از عوامل تحلیل رفتن عضلات و توده چربی بدن است اما مهم‌ترین عامل نیست. افرادی که فعالیت جسمی دارند در مقایسه با بی‌تحرک ها عضلات‌شان آهسته‌تر تحلیل می‌رود، اما عضلات ورزشکاران سالمند در مقایسه با ورزشکاران جوان سریع‌تر تحلیل می‌رود.

  عضلات چه افرادی سریع‌تر تحلیل می رود؟  

اگرچه ورزش کردن به حفظ عضلات بدن کمک می‌کند، اما مهم‌ترین عامل تحلیل رفتن بدن با افزایش سن، ناتوانی بدن در تولید پروتئین مورد نیاز عضلات است. نتایج یک پژوهش که در فصلنامه فیزیولوژی آمریکا منتشر شده، نشان می‌دهد، توانایی بدن در تولید پروتئین مورد نیاز عضلات جدید در میانسالی و سالمندی به ترتیب ۳۱ و ۴۴ درصد کم می‎شود. استفاده از پروتئین در رژیم غذایی نیز برای مبارزه با از دست دادن عضلات مهم است چراکه توده‌های ساختاری را برای عضلات فراهم و رشد آن را تحریک می‌کند.
اهمیت کیفیت، کمیت و توزیع پروتئین در رژیم غذایی با افزایش سن، افزایش می‌یابد چراکه جذب پروتئین در سنین بالاتر کاهش یافته و این به از دست دادن عضلات کمک می‌کند.
پروتئین‌های حیوانی مانند لبنیات، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و گوشت قرمز پروتئین‌های کاملی هستند که تمامی اسیدآمینه‌های لازم برای رشد عضلات را دربر می‌گیرند. همچنین پروتئین موجود در کشک به ویژه اگر بلافاصله قبل یا بعد از تمرین‌ها مصرف شود، می‌تواند بسیار مفید باشد. پروتئین‌های گیاهی از جمله سویا، بادام زمینی و لوبیا اگرچه به آسانی هضم و جذب نمی‌شود ولی برای کیفیت کلی رژیم غذایی مهم هستند.
مطالعات نشان می‌دهد پروتئین و کربوهیدرات مصرفی در عرض ۳۰ تا ۴۰دقیقه پس از تمرین‌ها اثر بیشتری برای تحریک پروتئین‌های عضلانی دارد.

  آیا می‌توان سرعت تحلیل رفتن عضلات را کم کرد؟  

سرعت تحلیل رفتن عضلات افرادی که فعالیت بدنی دارند در مقایسه با کم تحرک ها کند تر است. بنابراین، مهمترین راه کم کردن سرعت تحلیل عضلات ورزش کردن است.
یکی از اقدامات موثر در برابر از دست دادن عضلات، تمرین‌های استقامتی است که به ساخت عضلات کمک کرده و ارتباط بین اعصاب و سلول‌های عضلانی را برای حفظ عضلات برقرار می‌کند. همچنین به بهبود پاسخ بدن به پروتئین‌های موجود در رژیم غذایی کمک می‌کند. با این حال بسیاری از افراد برای کسب کامل این مزایا به اندازه کافی ورزش نمی‌کنند.
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.