اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بی‌خوابی، یک چالش و ده‌ها عارضه

 
وقتی پا به سن می‌گذارید، بدن‌تان مثل دوران جوانی کار نمی‌کند و به داروهایی که مصرف می‌کنید واکنش نشان نمی‌دهد. دستگاه گوارش نیز داروها را به سرعت جذب نمی‌کند. مشکلات کبدی و کلیوی می‌توانند در اشکال مختلف مثل تاخیر در ورود داروها به جریان خون، انباشته‌ شدن در کبد و اخلال در دفع باقی مانده آنها از بدن بروز کند.

داروهای ضد درد

داروهای ضد انعقادی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسین می‌توانند تاثیرگذاری داروهایی که پزشک تجویز کرده را کم کند. مصرف داروهای ضد درد همراه با داروهای مدر، رقیق‌کننده خون، دیابت و کنترل‌کننده فشار خون خطرناک است. مصرف داروهای ضد درد بر کلیه‌ها، کبد، قلب و دستگاه گوارش سالمندان تاثیر منفی می‌گذارد.   

شل‌کننده‌های عضلات

پزشک‌تان ممکن است برای تسکین گرفتگی عضلات داروهای شل‌کننده عضلات تجویز کند. عوارض جانبی – سستی و سردرگمی – مصرف شل‌کننده‌های عضلات مثل متوکاربامول، فلکسریل و روباکسین می‌تواند عاملی برای زمین خوردن و آسیب‌دیدگی‌تان باشند.  

داروهای کنترل دیابت

داروی ضد دیابت از گروه سولفونیل اوره مثل کلرپروپامید و گلیبورید می‌توانند قند خون را به اندازه‌ای کم کنند که علایم و نشانه‌های – سردرگمی، لرزش، عرق‌کردن، احساس گرسنگی، خستگی، تشنج و کما – هیپوگلیسمی ( افت قند خون به زیر شصت میلی‌ گرم بر دسی ‌لیتر گفته ‌می‌شود ) بروز کند.

ضد حساسیت‌ها

اگر حساسیت دارید پزشک‌تان ممکن است مصرف داروهای ضد حساسیت را توصیه کند. مصرف این داروها ‌می‌توانند عطسه کردن را متوقف کند اما عوارض جانبی اش – خواب آلودگی، سردرگمی و اختلال در توانایی حرف زدن – سالمندان را به دردسر ‌می‌اندازد. 

داروهای خواب آور

عوارض جانبی داروهایی که به خوابیدن سالمندان کمک ‌می‌کنند، در بیداری آزارشان ‌می‌دهند. افرادی که این داروها را مصرف ‌می‌کنند، بالافاصله بعد از بیدار شدن گیج و منگ هستند و حفظ تعادل و حرف زدن برای شان دشوار ‌می‌شود. عوارض جانبی مصرف دیفن هیدرامین، ماده اولیه تولید برخی از داروهای خواب‌آور، عبارت است از: خشکی دهان، مشکلات مثانه و تار شدن دید

داروهای ضد اضطراب

بنزودیازپین‌ها – دیازپام، آلپرازولام و کلردیازپوکسید – داروهایی هستند که اضطراب را درمان ‌می‌کنند. سردرگمی و گیجی مهم‌ترین عوارض جانبی مصرف این داروها است که می‌تواند موجب زمین خوردن و آسیب دیدن برخی افراد شود.

داروهای ضد کولینرژیک

پزشک‌تان ممکن است برای کنترل علایم و نشانه‌های بیماری‌های پارکینسون، افسردگی و سندرم روده تحریک پذیر داروی‌های ضد کولینرژیک تجویز کند. عوارض جانبی مصرف این داروها عبارتند از: خشکی دهان، تاری دید، سردرگمی، گیجی و ناتوانی در دفع ادرار

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای از جمله داروهای قدیمی هستند که پزشکان به ندرت تجویزشان ‌می‌کنند. اگر آنها را مصرف ‌می‌کنید باید بدانید که عوارض جانبی – تاری دید، افزایش غیر عادی ضربان قلب، سردرگمی، مشکلات حافظه، خشکی دهان، اخلال در دفع ادرار و یبوست – این داروها در سالمندان شدیدتر است.

داروهای روان پزشکی

روان پزشکان با تجویز این نوع داروها اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی را کنترل و درمان ‌می‌کنند. مصرف این داروها خطر بروز خون ریزی مغزی و افزایش غیر عادی ضربان قلب را در برخی از سالمندان تشدید ‌می‌کند.  

داروی سایمتیدین

این دارو برای تسکین دادن سوزش معده، سوء هاضمه و زخم معده تجویز ‌می‌شود. سردرگمی و گیجی از جمله عوارض جانبی مصرف این دارو توسط سالمندان است. 

ترکیب کردن داروها

جدول مواد تشکیل دهنده داروها را بخوانید. اگر مواد شان متفاوت است از مصرف هم زمان شان بپرهیزید. به عنوان مثال، برخی از داروهای درمان کننده سرما خوردگی حاوی مواد ضد حساسیت هستند. مصرف هم زمان داروهای ضد سرماخوردگی با سایر داروها خطر افزایش غیر عادی فشار خون، حمله قلبی و سکته مغزی را زیاد ‌می‌کند.   

ملین‌ها

تعداد زیادی از سالمندان برای درمان یبوست ملین – بیزاگودیل و … – ‌می‌خورند که کاری نادرست است. مصرف طولانی مدت این نوع داروها باعث بروز مشکلات روده‌ای ‌می‌شوند.

منبع: https://b2n.ir/014141

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.