اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

پنج چالش اصلی تندرستی سالمندان

پژوهشگران باور دارند، نیاز به خواب افراد از دوران جوانی تا انتهای عمر تغییر نمی‌کند، فقط آنها نمی‌توانند به راحتی بخوابند.

به گزارش خبرنگار شادمان ، برای بعضی‌ها خوابیدن به سادگی خاموش کردن چراغ و دراز کشیدن روی تخت است اما برای تعدادی از افراد هم چالشی بزرگ است.
مطالعات نشان می‌دهد بیش از نیمی از سالمندان خوابیدن را چالشی بزرگ دانسته‌اند.
اما به موازات اینکه تحقیق درباره خواب گسترش یافته، از رمز و راز بی‌خوابی در میان سالمندان نیز کاسته شده است. تغییر الگوی خواب در دوران سالمندی طبیعی است.    
ممکن است درباره هورمون خواب – ملاتونین – شنیده باشید. محققان تلاش می‌کنند تا چگونگی عملکرد این هورمون را در بدن سالمندان کشف کنند. برای حل این مشکل میزان این هورمون را در بدن جوانان سنجیدند. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد، بدن سالمندان در مقایسه با دوران جوانی مقادیر کمتری هورمون ملاتونین _ هورمون تنظیم خواب_ تولید می‌کند.
پزشکان معتقدند برای یافتن میزان صحیح هورمون ملاتونین که نقش اساسی در درمان بی خوابی سالمندان ایفا می‌کند راه درازی باقی مانده است، اما کارشناسان می‌گویند به دلیل وجود عوامل متعدد در بروز بی‌خوابی روش‌های گوناگونی برای حل این مشکل وجود دارد. 

  نشانه‌ای با یک علت  

برخی عوامل بروز بی‌خوابی، اساسی اما قابل درمان هستند. دکتر مارک مایورال، مدیر مرکز اختلال خواب دانشگاه میناپلیس می‌گوید:«درمان خاص و کاربردی برای بی خوابی وجود ندارد. به عنوان مثال سندرم پاهای بی قرار بر خواب بیش از ۱۰ درصد از بزرگسالان – ۱۲ میلیون نفر – تاثیر منفی می‌گذارد. مبتلایان به این سندرم پس از درازکشیدن در تختخواب و آماده شدن برای خوابیدن در پاهای‌شان احساس سوزن سوزن شدن، گرفتگی، خارش، سوزش و درد… می‎کنند. درمان این سندرم آسان است اما متاسفانه بیشتر پزشکان تجربه اندکی در درمان آن دارند.»

  واکنش بدن به خواب  

به باور کارشناسان، بدن برخی از افراد بی‌خوابی را می‌آموزند. کسانی که از حمله قلبی جان سالم به در برده‌اند به طور طبیعی با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنند. اگر آنها در تخت دراز بکشند و سعی کنند بخوابند، بدن‌شان به تدریج می‌آموزد که نخوابد. برای این گروه با هدف متوقف‌کردن مقاومت بدن در مقابل خوابیدن برنامه‌های درمانی ویژه بدون استفاده از داروهای خواب‌آور تجویز می‌شود.

  سایر یافته‌ها  

دکتر چارلز مورین، استاد مدرسه روان شناسی دانشگاه کبک می‌گوید:« سازمان غذا و داروی آمریکا معمولا مصرف داروهای خواب‌آور را تا سه هفته مجاز می‌داند اما برخی از افراد این داروها را سال‌ها مصرف می‌کنند و به آنها وابسته می‌شوند.»
نتیجه مطالعه دکتر مورین و همکارانش نشان می‌دهد، خواب مصرف‌کنندگان دائمی داروهای خواب‌آور مثل سایر افراد منقطع و آشفته است.  
در حالی که دانشمندان در می‌یابند دارو درمانی در کوتاه‌مدت تاثیر‌گذار است، اما رفتارهای اصلاحی برای اثرگذاری به زمان زیادی نیاز دارند.
پزشکان معتقدند برای بهبود کیفیت خواب در دراز مدت باید عادات و سبک زندگی – برنامه‌ریزی خواب، باورهای بی‌خواب‌ها درباره مصرف داروها و الزام به خوابیدن هشت ساعته در شبانه روز – را تغییر داد.
پژوهشگران باور دارند، نیاز به خواب افراد از دوران جوانی تا انتهای عمر تغییر نمی‌کند، فقط آنها نمی‌توانند به راحتی بخوابند.

اما پروفسور چارلز پولاک، مدیر مرکز طب خواب دانشگاه ایالتی اوهایو این طور فکر نمی‌کند:«سالمندان کمتر نمی‌خوابند بلکه به خواب کمتری نیاز دارند.»
به گفته مدیر مرکز طب خواب دانشگاه ایالتی اوهایو، سالمندان به خواب کمتر نیاز دارند اما اکثر قریب به اتفاق آنها سعی می‌کنند هشت ساعت در شبانه روز بخوابند.
بسیاری از سالمندان نمی‌دانند که تغییر الگوی خواب با افزایش سن امری طبیعی است. آنها در مقایسه با دوران جوانی زودتر می‌خوابند و صبح‌ها زودتر از خواب بیدار می شوند. این تغییر آنها را آشفته کرده و به اشتباه می‌اندازد.     

  توصیه‌های مفید  

اگر حس کردید به راحتی نمی‌خوابید، به احتمال زیاد باید عادات خواب تان را تغییر دهید.

– فعالیت بدنی دارید؟ ورزش کردن به راحت‌تر خوابیدن ۵۰ تا ۷۸ ساله‌ها کمک می‌کند.
– پیش از خواب قهوه، چای، نوشابه گازدار و … کمتری می‌نوشید؟ نوشیدنی‌های حاوی کافئین بر کیفیت خواب تاثیر منفی می‌گذارند.
– در طول روز چرت می‌زنید؟ پزشکان معتقدند چرت زدن در طول روز پروسه خواب شبانه را مختل می‌کند اما پژوهشگران دانشگاه میامی می‌گویند چرت‌زدن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای در طول روز سودمند است.
– اگر از بیماری مزمن – آرتروز، دیابت، بیماری قلب و عروق و … – رنج می برید حتما به پزشک اطلاع دهید. نام داروهایی که فکر می‌کنید بر خواب شما تاثیر منفی می‌گذارند را در اختیار پزشک قرار دهید.

منبع: https://b2n.ir/705365

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.