اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کودکان باید به گروه نگهداری از سالمندان اضافه شوند؟

با بالا رفتن سن و ورود به دوره سالمندی ابتلا به برخی از بیماری‌ها عادی می شود. در این نوشتار با روش‌های مقابله با پنج بیماری پر چالش دوران سالمندی آشنا می‌شویم:

ورزش می‌کنید، غذای سالم می‌خورید و ظاهرتان با توجه به سن‌تان دلنشین است، اما افزایش سن همزمان با بروز تغییراتی در بدن باعث بروز مشکلات جسمی و روحی می‌شود.
با بالا رفتن سن و ورود به دوره سالمندی ابتلا به برخی از بیماری‌ها عادی می شود. در این نوشتار با روش‌های مقابله با پنج بیماری پر چالش دوران سالمندی آشنا می‌شویم:

آنفلوانزا

وقتی به ۷۰ سالگی می‌رسیم، سیستم ایمنی بدن به اندازه گذشته قدرتمند نیست. سالمندان بخش عمده‌ای از بیمارانی هستند که در اثر ابتلا به ویرویس آنفلوانزا در بیمارستان بستری شده یا جان‌شان را از دست می‌دهند. سالمندی احتمال ابتلا به آنفلوانزای حاد که با بروز ذات الریه، بیماری قلب و ریه و عفونت خون مرتبط هستند را افزایش می‌دهد. کارشناسان معتقدند تزریق سالانه واکسن آنفولانزا با دوز بالا توسط سالمندان پس از مشورت با پزشک الزامی است و اصولا سالمندان جزو گروه‌هایی هستند که بهتر است هر سال این واکسن را تزریق کنند.

افزایش وزن

با افزایش سن مشکلات بیشتر می‌شوند. عضلات بدن تحلیل می‌روند که نتیجه اش کاهش فعالیت بدن و سوزاندن کمتر کالری در مقایسه با سال‌های جوانی و میانسالی است. افزایش وزن و ابتلا به چاقی احتمال بروز بیماری قلبی، افزایش کلسترول خون، دیابت، سکته مغزی، آسیب دیدن مفاصل، تشدید بیماری آرتروز و بی‌تحرکی را چند برابر بیشتر می‌کند. برای یافتن روش‌های کاهش وزن در دوران پیری باید با پزشک مشورت کرد.   

استخوان‎های شکننده

برخی سالمندان از زمین خوردن می‌ترسند. این ترس خیلی هم بی‌دلیل نیست چرا که افزایش سن و ورود به دوران سالمندی می‌تواند بر حفظ تعادل و استحکام پاها تاثیر منفی بگذارد. البته همیشه زمین خوردن منجر به اتفاقات جبران ناپذیر نمی‌شود و بدن حتی در سنین بالا هم می‌تواند دوباره خودش را تا اندازه زیادی ترمیم کند اما زمین خوردن برای افرادی که پوکی استخوان دارند، خطرناک است. زنانی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند دو برابر بیش از مردان همسن‌شان در معرض شکستگی استخوان قرار دارند. اجرای توصیه‌های زیر استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهند:
– مصرف فراوان میوه، سبزی و مواد غذایی سرشار از کلسیم
– بدن سالمندان به تدریج توانایی جذب ویتامین د را از دست می‌دهند. پیش از مصرف مکمل ویتامین د باید با پزشک مشورت کرد.
– وزنه‌زدن و پیاده‌روی کردن
– ترک سیگار و متوقف‌کردن نوشیدن الکل

سرطان

افزایش سن یکی از مهم ترین عوامل خطر زای ابتلا به سرطان است. تقریبا نیمی از مبتلایان به سرطان را ۶۵ تا ۷۰ سالگان تشکیل می‎دهند. محققان علت افزایش ابتلا سالمندان به سرطان را نمی‌دانند اما تصور می کنند آنها در معرض عوامل خطر زا – ضعف بدن در ترمیم سلول‌های آسیب دیده و … – قرار دارند. ابتلا به چاقی با بروز سرطان‌های روده، سینه و لوزالمعده ارتباط دارد. برای کنترل وزن و بهبود رژیم غذایی باید مصرف گوشت قرمز و مواد غذایی فرآوری شده را به حداقل رساند و ورزش کرد.

افسردگی

دست و پنجه نرم کردن با افسردگی بخش جدایی‌ناپذیر دوران سالمندی است. از هر ۲۰ سالمند یک نفر از این بیماری رنج می برد. اما افسردگی برخی از سالمندان تشخیص داده نمی‌شود و پزشکان علایم افسردگی را به واکنش طبیعی بدن به بیماری‌ها و شرایط زندگی تقلیل می دهند.
برخی از سالمندان از نوع خاصی از افسردگی رنج می برند که علایم بالینی خاصی ندارد و علاقه شان به حضور در فعالیت‌های اجتماعی، دیدار با دوستان و اعضاء خانواده را از دست می‌دهند. پزشکان این نوع افسردگی را ساب سندرومال ( subsyndromal ) نامیده‌اند.
سالمندانی که مدت‌ها با بیماری‌های مزمن – نارسایی قلب و عروق، آرتروز و … –  دست و پنجه نرم کرده یا در خانه توسط اعضاء خانواده و پرستار نگهداری می‌شوند در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
تنهایی هم یکی از عوامل اصلی بروز افسردگی است. باید سالمندان را به برقراری ارتباط میان فردی، معاشرت کردن با اعضاء خانواده و دوستان، شرکت کردن در فعالیت‌های خیرخواهانه و … تشویق کرد و در صورت نیاز از روش‌های کنترل و درمان دارویی زیر نظر پزشکان استفاده کرد.

منبع: https://b2n.ir/852564

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.