اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بحران دندان‌های خراب در کودکان و سالمندان

یکی از دغدغه‌های امروزه افراد، داشتن پوستی صاف و شفاف است. یک نوع از موادی که به سلامت پوست کمک زیادی می‌کند، کلاژن است. کلاژن ماده‌ای است که می‌تواند در درمان چین و چروک پوست نقش بسزایی داشته باشد. خوردن ژله که حاوی کلاژن است، در داشتن پوستی شفاف به افراد کمک می‌کند.

فواید ژله
ژله حاوی آمینواسید‌های طبیعی بوده که به پوست و بازسازی سلول‌های جدید بدن کمک می‌کند. این نوع آمینو اسید‌های موجود در ژله موجب ارتقا سطح سیستم ایمنی بدن و مانع التهاب و ورم مفاصل می‌شوند.
 
یکی دیگر از فوائد مهم ژله کمک به عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن است. اگر از دستگاه گوارش مراقبت نشود افراد دچار بیماری‌های آزار دهنده‌ای خواهند شد. کلاژن موجود در ژله موجب می‌شود تا سطح دیواره روده‌ها پوشیده شود. پس می‌توان گفت مصرف ژله برای سلامت روده‌ها مناسب است.
 
اثرات ژله بر سلامت
پوکی استخوان یکی از عارضه‌هایی است که در سنین بالا به سراغ افراد می‌آید. امروزه به دلیل مصرف مواد غذایی نادرست افراد به پوکی استخوان دچار شده اند. پوکی استخوان در میان افراد زیر ۳۰ سال نیزبسیار دیده می‌شود.  افراد می‌توانند با مصرف مواد غذایی مناسب مانند آب گوشت و ژله، کلسیم و کلاژن بدن خود را تامین کنند. پوکی استخوان در زنان یائسه شیوع بیشتری دارد، پس بهتر است در این دوران ژله و مواد غذایی مناسبی مصرف کنند.
 
از کلاژن به عنوان یک مکمل در درمان بیماری دیابت هم استفاده می‌شود. ژله از کالری کمی برخوردار است به همین دلیل می‌تواند برای افراد دیابتی مناسب باشد. افرادی که دیابت دارند، کلاژن بیشتری را از بدن خارج می‌کنند به همین دلیل با مصرف ژله می‌توانند آن را دریافت کنند.
 
ژله و فواید آن
استفاده هر روزه افراد از شامپو باعث می‌شود تا مو‌هایی خشک و ضعیفی داشته باشند. زیرا شامپو‌های مصرفی دارای مواد مصنوعی زیادی هستند که باعث نابودی مو خواهند شد. ژله به دلیل داشتن مواد مفید در خود موجب تقویت و مانع ریزش مو می‌شود.
 
فوائد ژلاتین موجود در ژله
ژلاتین ماده‌ای به نام گلیسین دارد که خواص ضد التهابی آن می‌تواند عفونت‌ها ایجاد شده را کاهش دهد و به ترمیم بافت‌های آسیب دیده کمک کند. ژلاتین در پیشگیری از خونریزی و عفونت‌های باکتریایی نیز مؤثر است. در صورت بروز اختلالات جریان خون و بیماری کبد، می‌تواند به روند بهبودی کمک کند. همچنین با دفع مواد سمی از سلول‌ها موجب تسریع پاکسازی کبد می‌شود. ژلاتین در برابر آرتریت و زخم معده نیز نقش محافظتی دارد.
 
ژله و تاثیرات آن
ژلاتین سرشار از پروتئین‌ها و ویتامین‌ها ست که که باعث فعال شدن روند متابولیسم بدن می‌شود. برای چنین تاثیری توصیه می‌شود ژلاتین همراه با میوه‌های ترش مصرف شود. اگر در وعده صبحانه ژله را با پرتقال، گریپ فوروت، آلو یا توت فرنگی میل کنید، علاوه بر تامین انرژی به سوخت و ساز چربی‌ها نیز کمک خواهد کرد.
 
همه باید در برنامه غذایی از این منبع ریز مغذی‌ها استفاده کنند، به خصوص برای کودکان و سالمندان اهیمت زیادی دارد. ژلاتین کلسترول و چربی ندارد به همین دلیل برای جلوگیری از سرماخوردگی مؤثر است، زیرا قدرت دفاعی بدن را تقویت می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.