اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

زندگی را بعد از بازنشستگی شروع کردم

پژوهشگران دانشگاه مک مستر تاثیر ورزش بر مغز را بررسی کردند و دریافتند که تمرینات با شدت بالا، حافظه سالمندان را بهبود می‌بخشد.

به نقل از ساینس دیلی، زوال عقل بیماری است که تقریبا نیم میلیون کانادایی را مبتلا کرده و انتظار می‌رود طی دهه آینده ابتلا به این بیماری به طرز چشمگیری افزایش یابد.
در این تحقیق، بزرگسالانی که فعالیت کوتاه مدت و فشرده داشتند، عملکرد حافظه شان تا ۳۰ درصد بهبودیافت، در حالی که در افرادی که تمرین با شدت کمتری انجام دادند، به طورمتوسط، هیچ بهبودی حاصل نشد.
محققان معتقدند شدت تمرین بر بهبود عملکرد مغز تاثیر دارد.
جنیفر هیز، استادیارگروه حرکت شناسی دانشگاه مک مستر و محقق ارشد این تحقیق، اظهار کرد: به تغییرات زیادی نیاز داریم تا خطر ابتلا به زوال عقل در بزرگسالان سالم کاهش یابد و اهمیت نقش سبک زندگی و به‌خصوص نقش فعالیت بدنی که مهم‌ترین اصلاح کننده عوامل خطرزاست، در این مورد چشمگیر است.
وی گفت: “نتایج این تحقیق به افراد کمک می‌کند تا در مورد توصیه‌های ورزشی در سلامت مغز آگاهی بیشتری کسب کنند و بدانند به طور دقیق چه نوع تمریناتی باعث تقویت حافظه و مقابله با زوال عقل می‌شود.”
در این تحقیق، محققان سه گروه ۱۲ نفره ازسالمندان بی تحرک ولی سالم را در سنین ۶۰ تا ۸۸ سال انتخاب کردند و در یک دوره ۱۲ هفته‌ای و هرهفته سه جلسه تمرین مورد بررسی قرار دادند. گروه اول تمرین تناوبی با شدت زیاد و گروه دوم تمرین مداوم با شدت متوسط و گروه کنترل فقط تمرینات کششی انجام دادند.
برنامه تمرینی تناوبی با شدت زیاد شامل چهار دوره دویدن با شدت بالا با استفاده از تردمیل به مدت چهار دقیقه و به دنبال آن دوره استراحت بود. برنامه تمرینی با شدت متوسط شامل یک دوره تمرین هوازی با شدت متوسط و به مدت تقریبا ۵۰ دقیقه بود.
در این تحقیق پژوهشگران برای درک بهتر ارتباط ورزش با حافظه، از آزمایش خاصی استفاده کردند تا عملکرد سلول‌های عصبی تازه متولد شده را بیابند. این سلول‌های عصبی که از طریق ورزش تولید می‌شوند از سلول‌های عصبی بالغ فعال‌تر بوده و برای ایجاد اتصالات جدید و خلق خاطرات جدید ایده آل هستند.
آنان دریافتند، سالمندان در گروه تمرین تناوبی با شدت بالا افزایش قابل توجهی درحافظه با تداخل بالا نسبت به گروه تمرین با شدت متوسط و گروه کنترل داشتند. این شکل از حافظه به ما امکان می‌دهد به عنوان مثال یک خودرو را از خودروی دیگر با مدل مشابه تشخیص دهیم.
محققان همچنین دریافتند که پیشرفت در سطح آمادگی جسمانی به طور مستقیم با بهبود عملکرد حافظه ارتباط دارد.
هیز در ادامه افزود: برای کسب مزایای سلامت مغز از طریق فعالیت جسمانی هیچ‌وقت دیر نیست، اما اگر دیر شروع کنید و بخواهید زود به نتیجه برسید، شاید لازم باشد تا شدت ورزش خود را افزایش دهید.
نتایج این تحقیق در مجله فیزیولوژی کاربردی، تغذیه و متابولیسم منتشرشده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.